fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 273616

فناوران بررسی می‌کند

زیر و بم بودجه فاوا در سال 1400

دولت هفته گذشته، لایحه بودجه بیست و چهار هزار تریلیون ریالی سال 1400 کل کشور را تقدیم کرد تا در روزهای آینده، مجلس در کمیسیون های تخصصی کار بررسی و چکش کاری و سپس تصویب این لایحه را به انجام برساند. اما وضعیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در این لایحه چگونه است، چه منابعی به آن اختصاص داده شده و دولت چه عوایدی از محل سرویس های فناوری اطلاعات خواهد داشت؟ در ادامه نگاهی به این موارد می اندازیم.
undefined

فناوران- بودجه سال 1400 کل کشور بر اساس ماده واحده لایحه بودجه تقدیمی دولت به مجلس، مبلغ 24 میلیون و357 هزار و 78 میلیارد و 986 میلیون ریال یا به عبارتی، بیش از 2400 تریلیون تومان است.از این میان، منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی های سرمایه ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه ها و تملک دارایی های سرمایه ای و مالی، مبلغ نه میلیون و 298 هزار و 217 میلیارد و 177 میلیون ریال است که مبلغ 884 هزار و 789 میلیارد و 649 میلیون ریال آن، حاصل از درآمد اختصاصی وزارتخانه ها و موسسات دولتی است.

 بودجه وزارت ارتباطات
به مهم ترین دستگاه اجرایی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، یعنی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در لایحه بودجه سال 1400 کل کشور، در مجموع مطابق جدول شماره ۷ بودجه دستگاه های اجرایی، مبلغ ۶ هزار و ۸۷۷ میلیارد و ۳۷۰ میلیون ریال (حدود ۶۸۷ میلیارد و ۷۳۷ میلیون تومان) بودجه هزینه ای و مبلغ ۳۱ هزار ۲۳۴ میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای اختصاص یافته است. این وزارتخانه در سال 1399 نیز مبلغ ۶ هزار میلیارد و ۷۲ میلیون ریال (حدود ۶۰۰ میلیارد تومان) در بخش هزینه و ۳۱ هزار و ۱۳۵ میلیارد و ۵۸۱ میلیون ریال برای تملک دارایی های سرمایه ای بودجه مصوب داشت.

برای وزارت ارتباطات، وظایفی در حوزه زیرساخت های فاوا در ده بخش نیز مشخص شده که به این پروژه ها از محل اعتبارات متفرقه این وزارتخانه، بودجه تعلق می گیرد.

۱. توسعه زیرساخت های اقتصاد دانش بنیان و حمایت از تولیدات بومی داخلی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، مشمول یک هزار میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای شده است.

۲. وزارت ارتباطات برای توسعه و تکمیل زیرساخت های مدیریتی منابع بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۲۴۰ میلیارد ریال بودجه هزینه ای و ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای دریافت می کند.

۳. توسعه متوازن خدمات زیربنایی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق محروم، روستایی و کمتر توسعه یافته و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر نیز مشمول دریافت بودجه به میزان ۹۸۰ میلیارد ریال بودجه هزینه ای و یکهزار و ۹۰۰ میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای شده است .

۴. وزارت ارتباطات برای اجرای وظایف صیانتی اجتماعی و فرهنگی در حوزه ICT نیز مشمول دریافت بودجه به مبلغ یکهزار و ۶۰۰ میلیارد ریال شده است.

۵. از ردیف اعتبارات متفرقه بودجه ۱۴۰۰ به وزارت ارتباطات برای توسعه زیرساخت ها و خدمات کاربردی ارتباطی و پایه فضایی، مبلغ ۴۲۰ میلیارد ریال بودجه هزینه ای و مبلغ ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای تعلق می گیرد.

۶. در لایحه بودجه پیشنهادی برای توسعه فناوری های نوین بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال بودجه هزینه ای و ۴ هزار میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای اختصاص یافته است.

۷. وزارت ارتباطات برای ارتقای توانمندی های فنی و تجهیزاتی دفاتر ICT روستایی در استان های کشور نیز ۷۵۰ میلیارد ریال بودجه دریافت می کند.

۸. در همین حال به توسعه متوازن منطقه ای زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات یکهزار و ۸۵۰ میلیارد ریال بودجه هزینه و مبلغ ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای تعلق گرفته است.

۹. وزارت ارتباطات برای ایجاد و توسعه زیرساخت های خدمات دولت هوشمند و تولید محتوای بومی نیز مطابق لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۰ مکلف شده است؛ بر این اساس ۴۰۰ میلیارد ریال بودجه هزینه ای و ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال بودجه تملک دارایی ها به این بخش اختصاص یافته است.

۱۰. توسعه زیرساخت های ارائه خدمات پایه و نوین پستی نیز مشمول ۲۸۰ میلیارد ریال بودجه هزینه ای و یکهزار و ۳۰۰ میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای شده است.

 1400 میلیارد ریال وام وجوه اداره شده
از سوی دیگر، به  به شرکت های تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه داده شده که با تأیید وزیر ارتباطات تا مبلغ 1400 میلیارد ریال از محل منابع داخلی خود و برای کمک به سرمایه گذاری های خطرپذیر، ایجاد کارور (اپراتور)های ارائه کننده خدمات الکترونیکی در کلیه بخش ها، حمایت از طرح(پروژه)های توسعه ای اشتغال آفرین و یا صادرات کالا و خدمات در این بخش توسط بخش های خصوصی و تعاونی به صورت وجوه اداره شده براساس آیین نامه ای که با پیشنهاد مشترک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد، اختصاص دهند و مابه التفاوت نرخ سود را از محل آن پرداخت کنند.

این تبصره به دولت اجازه می دهد که بخشی از اعتبارات خود را در قالب وجوه اداره شده، یارانه نرخ سود، کمک بلاعوض با تسهیلات بانکی حسب مورد ترکیب و برای اجرای برنامه های «جهش تولید»، ایجاد اشتغال مولد و تثبیت اشتغال موجود و کمک به کسب وکارهای آسیب دیده از بیماری کووید ۱۹ هزینه کند.

 500 میلیارد تومان برای دولت الکترونیکی
همچنین بر اساس تبصره 18 ماده واحده بودجه، وزارت ارتباطات اجازه دارد تا مبلغ  پنج هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات خود را صرف تکمیل و انجام پروژه های دولت الکترونیکی کند.

این تبصره بیان می دارد: به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه داده می شود از طریق سازمان توسعه ای و شرکت های تابعه خود در چهارچوب قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت به منظور انجام طرح(پروژه)های دولت الکترونیکی و توسعه خدمات الکترونیکی منابع مورد نیاز جهت سرمایه گذاری بخش دولتی تا مبلغ 5 هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و منابع داخلی شرکت های تابعه با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور تأمین می شود.منابع مورد نیاز برای سرمایه گذاری بخش دولتی تا مبلغ  پنج هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات وزارت ارتباطات، فناوری اطلاعات و منابع داخلی شرکت های تابعه با تایید سازمان برنامه و بودجه کشور تامین می شود و از محل ردیف ۱۴۹۰۰۰ جدول شماره ۷ (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات) این قانون به مصرف می رسد.

بر اساس ماده ۶۹ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان فناوری اطلاعات) با رعایت مصوبه های شورای عالی فضای مجازی مکلف است با همکاری وزارت آموزش و پرورش تا پایان سال دوم اجرای قانون برنامه هوشمندسازی مدارس، امکان دسترسی الکترونیکی (سخت افزاری- نرم افزاری و محتوا) به کتب درسی، کمک آموزشی، رفع اشکال، آزمون و مشاوره تحصیلی، بازی های رایانه ایی آموزشی، استعداد سنجی، آموزش مهارت های حرفه ای، مهارت های فنی و اجتماعی را به شکل رایگان برای کلیه دانش آموزان شهرهای زیر بیست هزار نفر و روستاها و حاشیه شهرهای بزرگ فراهم کند.

 بودجه سایر دستگاه های اجرایی
بر اساس جدول 7 لایحه بودجه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 3 میلیون و 386 هزار و 471 میلیون ریال بودجه دریافت می کند. بودجه ستاد توسعه فناوری های نوین نیز که زیر  مجموعه معاونت علمی است، 558 هزار و 550 میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

بودجه مرکز ملی فضای مجازی 226 هزار و 990 میلیون ریال (22 میلیارد و 699 میلیون تومان) است. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی 178 هزارمیلیون ریال بودجه خواهد گرفت.

در زیر مجموعه وزارت ارتباطات هم، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات 685 هزار و 603 میلیون  ریال، دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات 21 هزار میلیون ریال و سازمان تنظیم مقررات یک میلیون و 584 هزار و 480 میلیون ریال بودجه خواهند داشت.

 درآمدهای فاوا برای دولت
اما در بودجه ۱۴۰۰، درآمد ۲۰۰ میلیارد تومانی از بهره برداری سامانه های مختلفی مانند سامانه جامع تجارت پیش بینی شده است.

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، درآمد حاصل از بهره برداری سامانه های موضوع مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سامانه جامع تجارت، سامانه جامع انبارها، سامانه یکپارچه معاملات ارزی (نیما)، سامانه ثبت الکترونیک معاملات نفتی (ثامن) و سامانه استانداردسازی فاکتورها و نظارت بر قیمت ها (افق) بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

اما منابع مهم  دیگری هم در بخش فاوا به عنوان درآمد برای دولت وجود دارد.

بر اساس مندرجات جدول 5 لایحه بودجه، دولت از محل حق امتیار شبکه و جریمه عدم انجام تعهدات 69 میلیون و 800 هزار میلیون ریال ( 6 تریلیون و 980 میلیارد تومان) درآمد پیش بینی کرده است.
درآمد حاصل از نامبرینگ مخابراتی نیز 850 هزار میلیون ریال (85 میلیارد تومان) پیش بینی شدده است.

همچنین درآمد حاصل از مجوزهای صادر شده توسط شورای عالی فضای مجازی 1000 میلیون ریال، درآمد حاصل از فروش هولوگرام حامل های دیجیتال 18 هزار میلیون ریال و درآمد حاصل از حق استفاده از فرکانس رادیویی یک میلیون و 850 هزار میلیون ریال برآورد شده است.

علاوه بر ای، درآمد حاصل از ارایه  خدمات الکترونیکی به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی اعم از دولتی و غیر دولتی 3 هزار میلیارد ریال و درآمد حاصل از خدمات تجارت الکترونیکی و صدور گواهی الکترونیکی 140 میلیارد ریال برآورد شده است.

موارد دیگر از درآمدهای حوزه فاوا برای دولت عبارتند از: درآمد حاصل از ثبت نام و صدور کارت هوشمند ملی 4 هزار میلیارد ریال، درآمد حاصل از نظارت و مراقبت الکترونیکی 10 هزار میلیون ریال، درآمد حاصل از ارایه خدمات سامانه تارکات الکترونیکی دولت (ستاد) 2 هزار میلیارد ریال ودرآمد حاصل از فروش و عرضه فعالیت ها و اعطای مجوزهای فضایی 250 هزار میلیون ریال.

نکته جالب دیگر، برآورد عوارض حاصل از اخذ 10 درصد درآمد از طریق عرضه برخط بازی های خارجی، شامل بازی های قابل اجرا در تلفن همراه، نمایشگر هوشمند، رایانه های شخصی، کنسولی و تحت مرورگر است که 100 میلیارد ریال (10 میلیارد تومان) است. به این ترتیب می توان گفت که دولت درآمد بازی های خارجی را در کشور حدود 100 میلیارد تومان در سال آینده پیش بینی کرده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :