fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 273617

ورود مجلس به موضوع سامانه تی تک

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان این که ارز دولتی تخصیص یافته به واردات داروها باید حذف و حمایت بیمه ای بیشتر شود، گفت: اگر سامانه «تی تک» به طور جامع اجرا و استفاده شود، قاچاق معکوس دارو در کشور ایجاد نخواهد شد.
undefined

فناوران- جلیل میرمحمدی میبدی با بیان این که به دلیل واردات داروها با ارز دولتی 4200 تومانی، قیمت دارو در ایران نسبت به کشورهای همجوار پایین تر است، اظهار کرد: به دلیل این اختلاف قیمتی، سودجویان داروها را از کشور ما به کشورهای همسایه قاچاق می کنند و در آن جا به فروش می رسانند.

وی با ارایه مثالی ادامه داد: فرض کنید قیمت دارویی که می خواهیم وارد کشور کنیم، یک دلار باشد؛ قیمت این دارو با ارز دولتی، 4200 تومان می شود اما همین دارو در خارج از کشور با ارز آزاد (که نرخ آن بین 20 تا 30 هزار تومان است) به فروش می رسد و بنابراین سود زیادی به جیب قاچاقچیان دارو وارد می شود.

میرمحمدی با بیان این که به دلیل تخصیص ارز دولتی به واردات داروها، زمینه سوءاستفاده برای سودجویان فراهم می شود، گفت: راهکار این است که به جای آن که دارو با ارز دولتی وارد شود، با ارز نیمایی وارد کشور شود تا قیمت آن با کشورهای همجوار تقریباً یکسان شود و انگیزه ای برای قاچاق معکوس دارو به وجود نیاید؛ از سوی دیگر برای آن که بیمار متحمل افزایش قیمت دارو، ناشی از حذف ارز دولتی دارو نشود، باید حمایت بیمه ای را افزایش دهیم که برای این کار به جای آن که یارانه در مبدأ برای ورود دارو داده شود، باید آن را به بیمه ها بدهیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای مجلس پیگیر حذف ارز دولتی برای واردات داروها هستند و باید مابه التفاوت ارزی به بیمه ها پرداخت شود تا حمایت بیمه ای افزایش یابد و مردم دچار افزایش هزینه های درمانی و دارویی نشوند.

وی درباره اهمیت استفاده از سامانه «تی تک» در جلوگیری از پدیده قاچاق معکوس گفت: داروهایی که از خارج از کشور وارد می شوند در سامانه تی تک ثبت می شوند و مسیر تأمین و توزیع دارو در این سامانه مشخص می شود؛ یعنی مشخص می شود که دارو چگونه وارد شده و به دست کدام شرکت پخش، انبار و داروخانه و بیمار رسیده است؛ بنابراین اگر این سامانه به طور جامع اجرا و استفاده شود انتظار می رود که چیزی به نام قاچاق معکوس دارو در کشور ایجاد نشود اما متأسفانه امروزه ما شاهد قاچاق معکوس داروها هستیم.

وی گفت: باید استفاده از سامانه تی تک افزایش یابد و به نظر من با حذف ارز دولتی و پرداخت مابه التفاوت ارزی به بیمه ها، انگیزه استفاده از سامانه تی تک نیز افزایش می یابد.

منبع:تسنیمنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :