fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 273619
تاریخ انتشار : 15 آذر 1399 11:41

اعتراض کمیسیون ‏های فین تک و تجارت الکترونیکی نصر تهران به الزام اخذ کد مالیاتی برای افراد

کمیسیون های فین تک و تجارت الکترونیک سازمان نصر استان تهران، در بیانیه ای درباره اولتیماتوم اخیر شاپرک در زمینه الزام داشتن پرونده مالیاتی برای استفاده از خدمات پرداخت، اعلام داشته اند که این تصمیم می تواند موانع جدی در شروع کسب وکارهای جدید ایجاد کند و باعث گسترش فضای غیرشفاف و افزایش تراکنش های کارت به کارت شود.
undefined

فناوران - کمیسیون های فین تک و تجارت الکترونیکی این سازمان، در خصوص فشار بر کسب وکارهای اینترنتی برای اجبار افراد به اخذ کد مالیاتی، بیانیه ای مشترک صادر کرده اند. متن این بیانیه به این شرح است:

«کمیسیون ‏های فین تک و تجارت الکترونیکی این سازمان به عنوان نماینده بخش خصوصی، در راستای حمایت و تسهیل فضای کسب وکار و با توجه به موضوعات اخیری که برای کسب وکارهای پرداخت ایجاد شده است، موارد زیر را اعلام می دارد:

در روزهایی قرار داریم که عدم وجود راه حلی که به اندازه کافی جامع باشد و به همان اندازه ساده برای اجرا کردن؛ باعث شده بسیاری از بخش های گوناگون کسب وکارها دچار چالش های زیادی برای فعالیت باشند. در حال حاضر بر کسی پوشیده نیست که راه حل های سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی به اندازه کافی جامع نیست؛ چون که به گواه آمارهای رسمی و غیر رسمی بخش مهمی از اقتصاد ایران زیر دستگاه مختصات مالیات نرفته است. راه حل های سازمان تامین اجتماعی نیز متاسفانه در سال های گذشته نه تنها به نفع کارگران نبوده بلکه کارگر و کارفرما را روبه روی هم قرار داده است.

در این شرایط هر پیشنهاد و طرح و ایده ای با این رویا که می تواند مسئله تاریخی مالیات در ایران را حل کند، بعد از مدتی به انبوه مشکلات فعلی می افزاید. متاسفانه مشکلات امروز نتیجه راه حل های پیشین برای حل مسائل گذشته هستند. در طول زمان پیچیدگی هایی که به فضای کسب وکار ایران افزوده شده منجر به قفل شدن فعالیت در بخش های رسمی و تشویق فعالیت در بخش های زیرزمینی و غیررسمی شده است.

در روزهای گذشته اولتیماتومی از سوی شاپرک به شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت داده شده که حق ارائه سرویس به افرادی که کد مالیاتی ندارند را نخواهند داشت. این تصمیم خلق الساعه که پیچیدگی های زیادی در اجرا دارد، ظاهرا تصمیمی در راستای شفافیت مالیاتی و اخذ مالیات است. مدافعان این تصمیم ممکن است به گونه ای رفتار کنند که مخالفان کسانی هستند که نمی خواهند مالیات پرداخت کنند. این در حالی است که تصمیم هایی که با نیت های خیر گرفته می شوند به دلیل عدم جامع نگری و سادگی کافی برای اجرا در نهایت باعث قفل شدن چرخ های کسب وکار در ایران می شوند.

در حال حاضر کسی مخالف مالیات نیست و اتفاقا استارت آپ ها، کسب وکارهای نوپا، فین تک ها و همه کسب وکارهایی که در حوزه فناوری و نوآوری فعالیت می کنند جزو شفاف ترین کسب وکارها در ایران هستند و همیشه مدافع شفافیت و اخذ مالیات از روش های قانونی و صحیح از کسب وکارهای کشور هستند.

نکته مهم اینجاست که با بگیر و ببند نمی توان چاله هایی که حاصل سال ها اشتباه است را یک شبه پر کرد. هر طرحی در زمینه مالیات و پرداخت الکترونیکی بابد با مشارکت فعالانه بخش خصوصی تدوین شود و قطعا ابلاغ تصمیم های ناگهانی راه به جایی نمی برد؛ در تصمیم گیری ها باید دقت کرد که به کسب وکارها خصوصا کسب وکارهای کوچک آسیب نزنیم و خدای نکرده زمینه رشد قاچاق، بازارهای غیررسمی و غیر شفاف و غیرقابل پیگیری یا احیانا رانت را فراهم نکنیم.

تصمیم هایی که در زمینه الزام داشتن پرونده مالیاتی برای استفاده از خدمات پرداخت گرفته شده نظرات و دغدغه های بخش خصوصی را نادیده گرفته؛ موانع جدی در شروع کسب وکارهای جدید ایجاد می کند و باعث گسترش فضای غیرشفاف و افزایش تراکنش های کارت به کارت می شود.

کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران آماده همه گونه همکاری برای اجرای صحیح قوانین مالیاتی با هر نهادی از جمله شاپرک و سازمان امور مالیاتی است. لازم است در پایان تاکید شود که اصرار بر روش های یک طرفه در نهایت منجر به حذف کسب وکارهای قانونی و ایجاد زمینه برای رشد کسب وکارهایی می شود که از روش های پرداخت جایگزین مانند کارت به کارت استفاده می کنند.

امیدواریم با تعامل صحیح زمینه اجرای درست طرح های جامع را فراهم کنیم و با ریل گذاری صحیح از پیچیدگی بی مورد طرح های قانونی بکاهیم.»

منبع:نصرتهراننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :