fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 273621
تاریخ انتشار : 15 آذر 1399 11:56

افزایش کلاه برداری در حوزه رمزارزها؛ معامله گران مراقب باشند

استخراج رمزارزها در کشور از فعالیت های نوپا است و چارچوب حقوقی و قانونی تکامل یافته ای ندارد؛ بنابراین اما و اگرها درباره رسیدگی به دعاوی آن می تواند، زیان سرمایه گذاران را بدنبال داشته باشد.
undefined

فناوران- ۱۳ مردادماه ۹۸ بود که هیات وزیران در مصوبه ای استخراج رمزارزها را منوط به اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز اعلام کرد و درباره شناسایی و اعلام مراکز استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده (مزارع رمزارز) برای سازمان دهی استخراج رمزارزها در کشور تأکید کرد.

بررسی جزییات مصوبه مذکور نشان می دهد، در بند اول آن به صراحت مسوولیت خطرپذیری معامله رمزارزها با متعاملین عنوان شده و صراحتاً اشاره شده نه تنها ریسک سرمایه گذاری در حوزه رمزارزها بر عهده دولت و نظام بانکی نیست، بلکه استفاده از آن در مبادلات اقتصادی داخل کشور غیرمجاز است.

با این وجود تحرکات فعالان حوزه استخراج و معامله انواع رمزارزها در فضای مجازی و حقیقی نشان گر بی توجهی نسبت به مصوبه مذکور بوده و در مواردی متخلفان اقدام به سوءاستفاده از عناوینی همچون اجاره دستگاه استخراج کننده (ماینر) یا مشارکت در مزارع استخراج نیز می کنند.

شواهد نشان می دهد، برخی از شرکت های فعال در حوزه رمزارزها نه تنها همچنان مجوز فعالیت از وزارت صمت دریافت نکرده اند، بلکه برای جلب اعتماد سرمایه گذاران، مدعی سابقه فعالیت در این حوزه شده اند که در صورت شناسایی از سوی متولیان نظارت بر رعایت مصوبه هیأت دولت، فرآیند استخراجشان متوقف و در پی آن سرمایه گذاران این فرآیند دچار زیان قابل توجهی خواهند شد.

بررسی روند تغییرات ارزش رمزارزها در بازارهای جهانی حاکی است، توأم با تکانه های شدید قیمتی، روند افزایشی قیمت انواع رمزارزها در سال های اخیر تشدید شده که همین مسئله انگیزه سرمایه گذاری برای استخراج و یا خرید ارزهای رمزنگاری شده را افزایش داده است.

فارغ از این که ارزش آتی رمزارزها را نمی توان با اطمینان پیش بینی کرد و شیوه مواجهه دولت ها با این پدیده به طور مستمر در حال تغییر و تحول است، کارشناسان و فعالان شناسنامه دار حوزه رمزارزها در کشور معتقدند، سرمایه گذاران پیش از هرگونه واریز وجه به طرف مقابل معامله، حتماً مشورت با افراد صاحب نظر را در دستور کار قرار دهند و از مستندات ورود قانونی دستگاه ماینر به داخل کشور و همچنین اختصاص هش ریت (HashRate) منحصر به فرد برای استخراج اطمینان حاصل کنند.

از آنجا که استخراج رمزارزها در کشور از زمره فعالیت های نوپا محسوب می شود، همچنان چارچوب حقوقی و قانونی تکامل یافته ای نداشته و بنابراین اما و اگرها درباره سازوکارهای حل اختلاف و رسیدگی به دعاوی حقوقی این حوزه می تواند، مخاطراتی از جنس تضییع سرمایه متعاملین را به ویژه با شدت یافتن کلاهبرداری در این حوزه به دنبال داشته باشد.

منبع:مهرنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :