fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 273689
تاریخ انتشار : 17 آذر 1399 11:43

عضو هیات رئیسه اتاق ایران:

بخشنامه اظهارنامه وارداتی با واقعیت های اقتصادی همخوانی ندارد

عضو هیات رییسه اتاق ایران درباره بخشنامه بانک مرکزی که محدودیت هایی بر واردات کالا اعمال کرده، می گوید: در کابینه دولت روی مفاهیم برنامه ریزی و استراتژیِ واحد اختلاف نظر وجود دارد و جزئیات این بخشنامه بانک مرکزی با واقعیت های روز اقتصادی همخوان نیست.
undefined

فناوران- روز بیست وهشتم آبان ماه بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای، محدودیت های دیگری بر واردات کالا اعمال کرد. به این ترتیب که مدت زمان مقرر برای تسلیم اظهارنامه های وارداتی به بانک به منظور رفع تعهد ارزی واردکنندگان به دو ماه کاهش یافت و برای ترخیص قطعی کالا از گمرک بعد از ارائه اسناد حمل، مهلتی 45 روزه تعیین شده است.

در این بخشنامه عنوان شده که صاحب کالا باید نسبت به ارائه اسناد حمل حواله های ارزی که در گذشته ارسال شده، حداکثر تا ۲۰ دی ماه سال جاری اقدام کند. از طرفی برای ارائه اسناد حواله هایی که بعد از ۲۸ آبان ارسال می شود از تاریخ صدور تا تاریخ اعلامی تأمین ارز حداکثر دو ماه زمان تعیین شده است. از طرفی ارسال مستندات ترخیص کالا درباره اعتبارات و بروات اسنادی از زمان واریز یا ظهرنویسی اسناد حمل و حواله های ارزی از تاریخ صدور اعلامیه تأمین ارز حداکثر به مدت ۴۵ روز در نظر گرفته شده است. این بخشنامه دو هفته بعد از ابلاغ مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی در مورد سیاست های ارزی منتشرشده است.

کیوان کاشفی، عضو هیات رییسه اتاق ایران درباره بخشنامه جدید بانک مرکزی می گوید: این بخشنامه از نگاه هر کسی که آن را مطالعه می کند و اندک تجربه ای در حوزه اقتصاد دارد، به معنای عدم هماهنگی در دستگاه اجرایی کشور است. بانک مرکزی خارج از دولت نیست و در چرخه تصمیم گیری اقتصادی دولت است. چطور ممکن است بانک مرکزی تصمیمی را بدون هماهنگ با دولت بگیرد و کل سیاست اقتصادی دولت را زیر سؤال ببرد؟

کاشفی می گوید: به این وضعیت نگاه کنید بخشنامه ای از طرف دکتر نهاوندیان ابلاغ می شود و از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت هم مورد تأیید است، مدتی بعد بخشنامه دیگری در ادامه یا چند روز بعد از آن از طرف بانک مرکزی صادر می شود تا بخشنامه اول ناکارآمد شود؛ شما این وضعیت را چنین تحلیل و ارزیابی می کنید؟

عضو هیات رییسه اتاق ایران می افزاید: هنوز در کابینه دولت روی مفاهیم، برنامه ریزی و استراتژی واحد اختلاف نظر واقعی وجود دارد. بیش از هفت ماه از عمر دولت دوازدهم باقی نمانده است و هنوز ما از عدم هماهنگی کابینه حرف می زنیم. دولت، وزارت اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی، بخش خصوصی و وزارت صنعت، معدن و تجارت هرکدام حرف متفاوتی می زنند و هیچ تشابه نظری باهم ندارند.

او ادامه می دهد: بخشنامه بانک مرکزی حتی در جزئیات هم با واقعیت های روز اقتصادی هماهنگی ندارد. در این بخشنامه تجار مکلف شده اند که تمام اسناد خود را در دو ماه تحویل دهند. ما در اوج شکوفایی اقتصادی که نه تحریم بود و نه مشکلات دیگر در بانک و نقل وانتقال مالی، بازهم امکان این را نداشتیم که اسناد خود را در دو ماه تسویه کنیم. الآن در کم ترین میزان ارتباط با دنیا هستیم. چگونه در این مهلت ممکن است که اسناد تحویل بانک مرکزی شود.

کاشفی می گوید: افزودن چنین بندی در بخشنامه یعنی ما نمی خواهیم واردات انجام شود یا نگرانی های دیگری داریم و برای همین جلوی واردات را به هر طریق ممکن می گیریم. از طرف دیگر می گویند که ریال را از متقاضی بگیرید اگر در عرض 45 روز ارز تأمین نشد پول او را به نرخ روز تحویل دهید. مگر در عالم تجارت چنین چیزی ممکن است؟ مگر ممکن است که من تعهدی به طرف تجاری خودم بدهم و بعد از 45 روز به او بگویم که نتوانستم ارز موردنیاز را تأمین کنم؟

او تصریح می کند: واقعاً آیا کسانی که این بخشنامه را تصویب می کنند چیزی از الفبای تجارت می دانند؟ اعتبار تاجر چه می شود؟ چنین چیزی در عالم واقعیت تجارت در هیچ جای دنیا امکان ندارد. این بخشنامه سد محکمی است در مقابل اقتصاد ایران. اگر بخشنامه اول روزنه امیدی در دل بخش خصوصی ایجاد کرده بود که تجارت، صادرات و واردات رونق می گیرد با بخشنامه دوم همه کورسوی امید به ناامیدی تبدیل می شود.

کاشفی ادامه می دهد: ما از سوی اتاق ایران، اتاق استان ها و تشکل ها اعتراض خود را اعلام کرده ایم و این بخشنامه ازنظر بخش خصوصی کاملاً مردود است؛ اما آنچه مهم است اینکه اگر در دولت اتحاد رویه و نظر وجود نداشته هشداری به بخش خصوصی است که شاید درنهایت نتیجه آن خیلی برای اقتصاد کشورمناسب نباشد.

منبع:اتاق ایراننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :