fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
یادداشت سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 273530
تاریخ انتشار : 9 آذر 1399 10:57

بانک مرکزی کارتخوان خلافکاران را خاموش می کند؟

شفاف سازی درباره جزییات اجرای ماده ۱۱ قانون پایانه های فروشگاهی، پیامدهای استفاده زیرزمینی از ابزارهای پرداختی نظیر کارت خوان و درگاه های الکترونیکی را به فعالان اقتصادی گوش زد خواهد کرد.
undefined

فناوران- رییس کل بانک مرکزی اخیراً در نشست دوره ای با مدیران عامل بانک ها و مؤسسات اعتباری با تاکید بر ضرورت رعایت همه جانبه ضوابط مبارزه با پول شویی اعم از سقف مجاز تراکنش ها و هویت سنجی مشتریان توسط بانک ها، گفته بود: «در شرایط کنونی نظام پولی و ارزی کشور از طرف کسانی که تخلف های تراکنشی دارند، مورد صدمه قرار گرفته است. رعایت ضوابط پول شویی امکان التهاب آفرینی در بازار ارز را نیز از سفته بازان می گیرد.»

همتی ابراز امیدواری کرده بود: «با افزایش همکاری شبکه بانکی و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی، تراکنش های غیرمجاز بانکی شناسایی و از آن ها جلوگیری شود.»

بررسی اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی نشان می دهد، بانک ها با وضع مطلوب در حوزه رعایت ضوابط پول شویی و غربال تراکنش های بانکی فاصله دارند و بانک مرکزی نسبت به بی توجهی برخی بانک ها نسبت به کیفیت گردش های ریالی به عنوان یکی از ابزار شکل گیری تخلفات اقتصادی انتقاد جدی دارد.

یکی از بسترهای گردش ریال که در طول سالیان گذشته مورد استقبال فعالان اقتصادی قرار گرفته، دستگاه های کارت خوان است که مطابق قانون پایانه های فروشگاهی، بانک مرکزی با همکاری سازمان امور مالیاتی می بایست تا پایان آبان ماه امسال نسبت به سامان دهی دستگاه های کارتخوان بانکی(POS)  و درگاه های پرداخت الکترونیکی مبادرت می کرد.

همچنین بر اساس ارایه اطلاعات بانک مرکزی، بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه کارت خوان نیز در خارج از مرزهای کشور و یا در دستان اتباع بیگانه قرار دارد. کارشناسان ضمن هشدار نسبت به این مساله، آن را ابزاری برای پول شویی و خروج ارز از کشور به ویژه در مقاطع جهش ارزی عنوان می کنند و اقدام بانک مرکزی در محدود کردن و تعیین سقف تراکنش های کارت خوان های سیار را عامل مهمی در کنترل بازار ارز در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ می دانند.

کاظم دهقان، مدیرعامل شرکت شاپرک (وابسته به بانک مرکزی) مدتی قبل با بیان اینکه شناسه یکتا برای درگاه های پذیرندگی پیش از این نیز وجود داشته است، گفت: ضروری است تناظر لازم میان شناسه یکتا و کد یکتای مودیان مالیاتی برقرار شود.

وی با بیان اینکه شناسه یکتا برای درگاه های پذیرندگی پیش از این نیز وجود داشته است، عنوان کرد: این بدین معناست که شرکت شاپرک همکاری و وظیفه خود را در عمل به ماده (۱۱) «قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان» انجام داده اما ضروری است تناظر لازم میان شناسه یکتا و کد یکتای مودیان مالیاتی برقرار شود و در حال حاضر در انتظار برقراریWeb- service از سمت سازمان امور مالیاتی هستیم.

وی درباره اقدامات شرکت شاپرک مرتبط با ماده (۱۱) «قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان» گفت: در حال حاضر شناسه یکتا برای هر درگاه پذیرندگی وجود دارد. براین اساس و با تفاهم به عمل آمده با سازمان امور مالیاتی، مقرر شده است تناظر لازم میان شناسه یکتا و کد سامانه مودیان مالیاتی برقرار شود. لذا شرکت شاپرک همکاری خود را در این زمینه انجام داده است. سازمان امور مالیاتی نیز همکاری لازم را در این زمینه با ما دارد و امیدواریم این مسأله طبق قاعده و زمان بندی انجام شود.

وی با بیان اینکه شناسه یکتا پیش از این نیز وجود داشته است، عنوان کرد: شناسه یکتا وجود دارد اما ضروری است با آنچه در سامانه مودیان امور مالیاتی وجود دارد تناظر ایجاد شود، که در انتظار برقراریWeb- service  از سمت سازمان امور مالیاتی و ایجاد تناظر با سرویسی که از سوی این سازمان ایجاد می شود، هستیم.

به گفته این مقام مسوول، ماده (۱۱) «قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان» به منظور سامان دهی مالیاتی شبکه پرداخت طراحی شده است.

مدیرعامل «شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت» (شاپرک) ضمن تأکید بر اینکه ساماندهی ابزارهای پذیرش، دستگاه های کارتخوان و درگاه های الکترونیکی همواره مدنظر این نهاد بوده است، تصریح کرد: به عنوان یک وظیفه «شرکت شاپرک» همواره این موضوع را مدنظر خود قرار داده است. طبیعتاً در این حوزه هر روز در تلاشیم موارد جدیدی را برای ساماندهی اضافه می کنیم. براین اساس و در راستای قانون مبارزه با پولشویی و عمل به تکالیف ماده (۱۱) «قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان»، شماره شبا حساب دارنده ابزار پذیرش کنترل و بررسی می شود که خوشبختانه با اقدامات انجام شده در این زمینه، تنها کمتر از سه درصد عدم تطابق وجود دارد که آن هم در دست اقدام و رفع مغایرت است.

دهقان یادآور شد: ابتدا مغایرت میان شماره شبای حساب پذیرنده با صاحب درگاه کنترل می شود و پس از آن با سرویسی که با سازمان امور مالیاتی برقرار می شود، این حساب در سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی به روزرسانی می شود و به عنوان حساب بانکی مرتبط با فعالیت شغلی پذیرنده محسوب می شود.

وی درخصوص نحوه احراز هویت پذیرنده و کسب وکار عنوان کرد: برای این امر، اطلاعات دقیقی از پذیرنده و شرکت psp دریافت می شود و برای احراز هویت دقیق، موقعیت مکانی و هویت افراد از سازمان ثبت احوال و اداره پست، استعلام می شود.

علیرغم اقدامات انجام شده اما همچنان ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار کارتخوان بی هویت همچنان فعال است.

در همین رابطه، عبدالرضا ارسطو، کارشناس مرکز پژوهش های مجلس کارت خوان های فاقد پرونده مالیاتی و کد اقتصادی را ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه اعلام و عدم احراز هویت این درگاه ها را عامل فرار مالیاتی، پول شویی و حتی نوسانات در بازارهای مختلف از جمله نرخ ارز و سکه معرفی کرد. ارسطو معتقد است: تاکنون اطلاع رسانی عمومی مناسبی در جهت آگاهی بخشی به فعالان اقتصادی برای تشکیل پرونده مالیاتی و ایجاد تناظر و همسان سازی بین دستگاه های کارتخوان با کُد یکتا اقتصادی اشخاص، انجام نشده است. در همین ارتباط، چند روز قبل در گزارشی با عنوان»۳ میلیون و۸۰۰ هزار کارتخوان؛ همچنان بی هویت» به جزییات تعلل در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی از سوی متولیان امر در معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی پرداختیم. در واکنش به این گزارش، مهران محرمیان معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: «ماده ۱۱ قانون پایانه های فروشگاهی، پس از ماه ها برنامه ریزی با سازمان امور مالیاتی وارد فاز اجرایی شد.» این مقام مسوول در بانک مرکزی در ادامه می افزاید: «برای کلیه صاحبان کارتخوان که مودی مالیاتی نیستند با تکمیل و صحت سنجی اطلاعات، پرونده مالیاتی تشکیل خواهد شد بانک مرکزی و سازمان مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی هماهنگی کامل دارند.»

منبع:مهرنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :