fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
یادداشت سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گفت و گوی سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 273615
تاریخ انتشار : 15 آذر 1399 11:1

وقتی شرکت‌ها نتیجه تحقیقات علمی را نمی‌پسندند

اخراج محقق برجسته هوش مصنوعی از گوگل

تیمنیم گبرو (Timnit Gebru) محقق پیشگامی که در زمینه بررسی آثار اجتماعی فناوری فعالیت می کرد و یکی از منتقدان سیاست های گوگل در زمینه تنوع نژادی هم بود، از این شرکت اخراج شد.
undefined

آی تی من- تیمنیت گبرو، محقق هوش مصنوعی فیس بوک، ماه گذشته، اخباری ناخوشایند از مدیر ارشدش دریافت کرد. 

به گفته وی، مدیر ارشدش از وی خواسته که نامش را از مقاله ای که در نگارش آن همکاری داشته، حذف کند؛ زیرا بررسی داخلی این مقاله در گوگل، نشان داده که محتوای آن نامناسب است.

این مقاله درباره مسایل اخلاقی حاصل از پیشرقت های اخیر فناوری هوش مصنوعی در حوزه زبان است که گوگل، این فناوری را برای آینده کسب وکارش مهم می داند.

گبرو می گوید به این مساله اعتراض کرده، زیرا روند کار غیر معمول بوده است.

اما روز چهارشنبه گذشته، گبرو اعلام کرد که اخراج شده است. یک سخنگوی گوگل نیز با اعلام اینکه گبرو اخراج نشده، بلکه استعفا کرده، از توضیحات بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

توییتی که گبرو درباره این اتفاق چهارشنبه شب گذشته منتشر کرد، با موجی از حمایت از سوی محققان هوش مصنوعی از گوگل و جاهای دیگر، از جمله دانشگاه های برجسته و شرکت هایی مانند انویدیا  و مایکروسافت مواجه شد. بسیاری می گویند که گوگل در این حوزه مهم شهرت خود را خدشه دار کرده است؛ حوزه ای که به گفته سوندار پیچای، پایه و اساس کسب وکار گوگل است.

پنج شنبه شب گذشته نیز بیش از 200 نفر از کارکنان گوکل، با امضای یک نامه سرگشاده، از این شرکت خواستند که جزییات نحوه برخورد با مقاله گبرو را منتشر کند و به امانت داری در تحقیقات و آزادی های علمی پایبند بماند.

این اختلافات، تنش بین تبعات انسانی و اختلاقی توسعه هوش مصنوعی و این واقعیت را نشان می دهد که تحقیقات پیشرو در زمینه هوش مصنوعی از سوی شرکت هایی با انگیزه سودآوری، هدایت می شوند. 

گبرو یکی از محققان نام آور در زمینه آثار اخلاقی و اجتماعی فناوری است. وی تیم کوچکی از محققان علوم کامپیوتری و اجتماعی را تشکیل داده و مدیریت می کرد که به مساله اخلاق در گروه تحقیقاتی هوش مصنوعی گوگل اختصاص داشت.

وی انگیزه اش را نگرانی از آینده تحقیقات اخلاقی هوش مصنوعی در گوگل و کسانی که با او کار می کردند، عنوان می کند و می افزاید: نمی شود همبشه مقاله هایی منتشر کنیم که شرکت از آن خوشش بیاید و به مشکلات اشاره ای نکنیم. این گونه از تحقیقات از نظر من غیر اخلاقی است. 

گبرو که یک زن سیاه پوست است، همچنین معتقد است که اظهارنظر های او درباره نبود تنوع نژادی و جنسیتی در میان کارکنان گوگل و رفتار این شرکت با کارکنان اقلیت، از جمله عوامل اخراجش بوده است.

در سال های اخیر، کارکنان گوگل بارها به رفتار این شرکت با زنان و اقلیت ها و همچنین موضع اخلاقی اش در زمینه هوش مصنوعی، اعتراض کرده اند.

خبر اخراج گبرو درست در همان روزی اعلام شد که هیات ملی روابط کار اعلام کرد که گوگل، سال گذشته، دو نفر از کارکنانش را که به سازماندهی کارگران مشغول بودند، اخراج کرده است. یکی از این اخراجی ها نیز روزچهارشنبه با انتشار توییتی از گبرو حمایت و اظهار امیدواری که هیات ملی روابط کار نیز هر چه زودتر در این زمینه موضع بگیرد.

گبرو، پیش از پیوستن به گوگل در سال 2018، به همراه جوی بولاموینی (Joy Buolamwini) محقق MIT در پروژه ای با عنوان «سایه های جنسیتی» همکار بود و در پروژه، مشخص شد که فناوری تحلیل چهره آی بی ام و مایکروسافت برای مردان، فوق العاده دقیق و در مورد زنان سیاه پوست بسیار نادقبق عمل می کند. نتایج تحقیقات انجام شده در این پروژه موجب شد که قانون گذاران آمریکایی و متخصصان فناوری نیز به آزمون دقت فناوری بازشناسی چهره در ترکیب های مختلف جمعیتی بپردازند. همچنین مایکروسافت، آی بی ام و آمازون را واداشت که اعلام کنند که فروش این فناوری را موقتا متوقف خواهند کرد. گبرو همچنین هم بنیان گذار یک کنفرانس اثرگذار با نام سیاهان در هوش مصنوعی (Black in AI) است که سعی دارد به افزایش تنوع نژادی در تحقیقات مرتبط با این حوزه کمک کند.

اخراج گبرو وقتی کلید خورد که او با همکاری محققانی از داخل و خارج گوگل، مقاله ای را منتشر کرد که درباره مسایل اخلاقی ناشی از پیشرفت های اخیر در زمینه زبان و هوش مصنوعی بحث می کرد.

محققان در زمینه مسایلی  مانند تولید متن و پاسخ به سوالات با ایجاد مدل های یادگیری ماشین با بهره گیری از حجم عظیم متون اینترنتی، موفقیت های چشمگیری داشته اند. گوگل نیز گفته است که این فناوری موتور جست وجوی آن را قدرتمندتر کرده است. اما محققان علاوه بر این، نشان داده اند که ایجاد چنین مدل های پرقدرتی، حجم زیادی از انرژی مصرف می کند، زیرا به منابع ریانشی زیادی متکی است.

 همچنین این مدل ها می توانند سوگیری های زبانی را در مورد جنسیت یا نژاد که در فضای آنلاین دیده می شود، تشدید و تکرار کنند. این موضوعی است که در مقاله گبرو نیز به آن پرداخته شده و خواستار استفاده مسوولانه از فناوری شده است.

 گوگل به جاسوسی و اخراج غیرقانونی کارکنان متهم شد
از  سوی دیگر، بر اساس اعلام انجمن ملی روابط کار آمریکا، گوگل با نقض قوانین کار ایالات متحده از کارکنانی که قصد اخراج آنها را داشته جاسوسی کرده تا بر دامنه اتهامات آنها بیفزاید.

به گزارش مهر به نقل از The Verge، کارکنان اخراجی از گوگل افرادی بوده اند که اعتراضات مسالمت آمیز بر علیه سیاست های این شرکت را سازماندهی کرده بودند. تعدادی از این افراد اخراجی شکایاتی را در انجمن ملی روابط کار آمریکا به ثبت رسانده اند و موضوع توسط این انجمن علنی شده است.

در صدر این معترضان دو کارمند سابق گوگل به نام های لورنس برلند و کاترین اسپایرز قرار دارند که هر دو در اواخر سال ۲۰۱۹ از گوگل اخراج شدند. برلند اعتراض بر علیه همکاری گوگل با شرکت مشاوره ای آر آی آی را سازماندهی کرد. این شرکت به علت فعالیت بر علیه تلاش های اتحادیه های کارمندی و کارگری آمریکا شهرت دارد. اسپایرز هم سازماندهی اعتراضات بر علیه این شرکت در فضای مجازی را بر عهده داشت.

انجمن ملی روابط کار آمریکا در بیانیه خود در این زمینه تصریح کرده که اقدام گوگل در این زمینه غیرقانونی بوده و به معنای انتقام گیری است. گوگل با نقض قوانین کار ایالات متحده از کارکنانی که قصد اخراج آنها را داشته جاسوسی کرده تا بر دامنه اتهامات آنها بیفزاید.

انتظار می رود رسیدگی قضایی به این شکایات ظرف هفته های آینده آغاز شود و در صورت شکست گوگل در دادگاه این شرکت موظف به استخدام مجدد افراد اخراجی و پرداخت حقوق به آنها بابت مدت بیکاری آنهاست.

گوگل پیش از این به علت پرداخت ۹۰ میلیون دلار پول به اندی روبین مدیر ارشد خود بعد از اخراج از این شرکت به علت آزار جنسی ده ها کارمند زن به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. این اقدام گوگل باعث یک اعتراض عمومی ۲۰ هزار نفری بر علیه این شرکت شد.

تصمیم گوگل برای همکاری با وزارت دفاع آمریکا بر سر یک طرح هوش مصنوعی برای ارتقای قابلیت های پهپادهای نظامی پنتاگون به منظور انجام حملات هوایی نیز به اعتراضات گسترده انجامید. در سال ۲۰۱۸ بیش از ۳۱۰۰ کارمند گوگل با تنظیم دادخواستی آنلاین خواستار تغییر تصمیم گوگل در این زمینه شدند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :