fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
یادداشت سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گفت و گوی سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 273664
تاریخ انتشار : 16 آذر 1399 12:9

چراغ‌های راهنمایی را مثل آب خوردن هک می‌کنند

نگاهی به عملکرد و شخصیت هکرهای نابغه در سه فیلم سینمایی

تحت کنترل درآوردن سیستم مدیریت حمل و نقل شهر توسط قهرمان ها یا دشمنان شان موضوع استاندارد فیلم های هکری است. هدف کاراکترها این است که یا برای تعقیب کنندگان ترافیک ایجاد کنند یا برای خودشان مسیر فراری درست کنند. فیلم هایی چون Hackers، Live Free or Die Hard و Taxi نمونه های کوچکی از این نقشه اسکم هستند. این نقشه اسکم که اوایل موضوع نابی برای فیلم ها بود حالا دیگر به کلیشه ی هالیوودی تبدیل شده است. نقشه هک چراغ راهنمایی رانندگی سال 1969 با فیلمی به نام شغل ایتالیایی (Italian Job) پا گرفت. اما بعدها طرح تخریب ترافیکی را در خیلی از فیلم های دیگر شاهد بودیم: مانند The Italian Job ساخت سال 2003 و فیلم بالیوودی Players ساخت سال 2012. صحنه چراغ راهنمایی رانندگی اما با وجود تقلیدهای زیادی که از آن در فیلم ها دیده ایم هنوز هم عنصر مهمی به حساب می آید. از این رو در ادامه، با مقایسه سه نسخه ، سیر تکاملی رفتار فیلمسازان و فیلم بینان را در خصوص هک های زیرساختیِ مهم مورد بررسی قرار دهیم.
undefined

شغل ایتالیایی (1969)، مدل بریتانیایی
شهر تورین ایتالیا در این نسخه به عنوان شهری هوشمند به تصویر کشیده شده است. در فیلم، یک ابرکامپیوتر همه چراغ های راهنمایی رانندگی را از یک مرکز واحد کنترل می کند. مغز متفکر پشت این سرقت، طرحی مفصل برای سرقتی جانانه به همراه بدافزاری برای ابرکامپیوتر و گجتی (در فیلم از آن هیچ چیز گفته نشد) که قابلیت غیرفعال کردن دوربین ها را داشت به کاراکتر اصلی یعنی چارلی کروکر محول می کند. منشاء این طرح نامشخص است: فردی شاید کد منبع اصلی را در اختیار گرفته بوده و دستکاری اش کرده. البته در سال 1969 نه تنها اینترنت نبود که حتی شبکه های محلی هم به درستی راه اندازی نشده بود. تنها راه نصب این بدافزار روی کامپیوتر، نفوذ به ساختمان و تعویض دستی نوار مغناطیسی داخل درایو بود. این کار به خدمات پرفسور پیچ نیاز داشت؛ فردی که ظاهراً متخصص برتر کامپیوتر در شهر بود. کامپیوتر برای ورود به مرکز کنترل ترافیک و تغییر برنامه باید متوقف می شد. کروکر مأموریت را بر عهده می گیرد؛ او دوچرخه خود را روی ایستگاه فرعی برق می اندازد و نه فقط مرکز کنترل ترافیک را از کار می اندازد، که حتی کل شهر را مختل می کند.

اکنون پیچ وارد بازی می شود و حلقه نوار را از درایو جدا کرده و یکی دیگر جایش می گذارد. حالا یک متخصص کامپیوتر می خواهند که کار دستیار لابراتور را انجام دهد. فاز بعدی نقشه، از کار انداختن دوربین ها بود. برای تحت کنترل درآوردن مرکز ترافیک و پنهان کردن سرقت واقعی، مجرمان شروع کردند به نصب یک سری دستگاه روی سطل های زباله و سقف هایی که در مجاورت دوربین ها قرار داشتند. دوربین های ترافیکی آن روزها نمی توانستند سیگنال های بی سیم بفرستند اما این گجت های مرموز قصد داشتند دوربین ها را از کار بیندازند. نتیجه:همه چیز درست پیش رفت؛ عین ساعت. دوربین ها خاموش شدند، چراغ های راهنمایی رانندگی چشمک زدند، جاده های شهر فلج شدند و پیچ برای رفتار ناشایستش در حمل و نقل عمومی دستگیر شد!

 نکات کلیدی نسخه انگلیسی
در این فیلم، امنیت فیزیکی زیرساخت های مهم ناچیز شمرده شده و قدرت ایستگاه های برقی و مرکز کنترل ترافیک عملاً بدون محافظت جلوه داده شده است. مهاجمان بدون هیچ دردسری به درایو می رسند و با موفقیت نوار را جایگزین می کنند.

کامپیوتر برنامه جایگزین را بدون هیچ سوالی قبول می کند. البته می شود این را پذیرفت؛ زیرا امضای کد آن زمان اختراع نشده بود.

این باند برای فریب دادن کامپیوتر، بهترین متخصص کامپیوتر شهر را استخدام می کنند (فقط و فقط برای اینکه حلقه نوار را عوض کند).

به جنبه فنی این اقدامات پرداخته نمی شود؛ در عوض فقط یک سری گجت مرموز می بینیم که همچون جعبه سیاه هایی، دوربین ها را از کار می اندازند.

 شغل ایتالیایی (2003)، مدل آمریکایی
نمی شود شغل ایتالیی آمریکایی را نسخه تقلیدی شغل ایتالیاییِ انگلیسی دانست. بله، کاراکترها هدف شان یکی است (سرقت میله های طلا) و صحنه های تعقیب و گریز هم با نسخه انگلیسی اش مو نمی زند اما انگیزه ها متفاوت است. بخش روان شناسی و اخلاقی ماجرا را کنار بگذاریم، آن ها هنوز هم با دوربین ها و چراغ های راهنمایی رانندگی کار دارند اما این مجرمان دیگر نیازی نیست به دنبال متخصص بروند؛ از قبل در تیم خود یک نابغه کامپیوتر به نام «لایل» دارند که می تواند برای برنامه ریزی و هماهنگی یک سرقت مدل های سه بعدی درست کند. سال 2003، داشتن یک متخصص کامپیوتر در تیم دیگر نرمال به نظر می رسید. تازه، نسخه آمریکایی این فیلم به هک بیشتری نیاز داشت. اول اینکه مجرمان سعی دارند سیستم نظارت از راه دور یک شرکت تلفن را هک کنند، کارمندان آن را متقاعد کنند که این یک عمل قانونی شنود است و در نهایت جریان صوتی را به پست شنود خود هدایت کنند. لایل تجربه مورد دوم را داشت؛ او سال ها عشق سابق خود را استراق سمع می کرده است. اما هک اصلی تغییری نکرده: نفوذ به مرکز عملیات نظارت و کنترل ترافیک خودکار لس آنجلس در سال 2003 بسیار آسان تر از ورود به سیستم تورین در سال 1969 است. این مرکز به اینترنت متصل است و حتی دارای یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) نیز هست. لایل می رود سراغ لپ تاپش و به طور دستی سعی می کند از رمزعبور سر درآورد. بدون موفقیت، پسوردی را از پس پسوردی دیگر وارد می کند تا آخر عبارت جادویی «Access Granted» روی صفحه پدیدار می شود. مرکز عملیات، جریان ترافیک را پیش بینی می کند و به طور خودکار بر اساس ثبت های دوربین چراغ های راهنمایی را تغییر می دهد. اما حالت دستی هم دارد و لایل از همان برای کنترل چراغ های راهنمایی رانندگی استفاده می کند. او به نشان اعتراض، همه چراغ های سر تقاطع را به رنگ سبز درمی آورد. این کار باعث تصادف ماشین ها می شود اما او سریعاً چراغ ها را به حالت اولیه باز می گرداند. مرکز این اتفاق را یک خطا تلقی می کند. نقشه این باند، ایجاد موجی از چراغ سبز بود تا از این طریق بتوانند باقی مسیر را در لس آنجلس با سرعت طی کنند. روز سرقت، لایل روی سیستم انتقال چمدان ها می نشیند. لپ تاپش روی پا دارد، وضعیت جاده ها را زیر نظر قرار داده و سیگنال چراغ ها را تغییر می دهد. 

 نکات کلیدی نسخه آمریکایی
اگر پسورد دسترسی ریموت به سیستم بتواند به طور دستی انتخاب شود، حتماً پسورد بدی است.

زیرساخت های مهم باید از کانکشن امن استفاده کنند و نباید با رابط گرافیکی کاربری مبتنی بر وب قابل کنترل باشند. ناگفته نماند که کارکنان هم نباید فقط به یک پیام احمقانه زل بزنند؛ باید دست بجنبانند و کاری برای مقابله بکنند.

در سال 2003، هک یک رخداد شایع است؛ پس این سرقت به غیر از خرابی چراغ ها به چیزهای دیگری هم نیاز داشته است. در این نسخه، رخنه به مرکز کنترل ترافیک عملیات استانداری است که خیلی طبیعی در طول فاز نقشه پیش می آید.

لایل مدام درباره کارش و نحوه انجام آن توضیح می دهد. البته چیزهایی که می گوید مهمل است اما نکته اینجاست که فیلم سازان می خواستند اتفاقات روی پرده نمایش را به رخدادهای دنیای واقعی سنجاق کنند.

 بازیکن ها (2012)، مدل هندی
فیلم سازان هندی سعی داشتند بهترین بخش های هر دو نسخه قبلی را بردارند و با همان ترفندهای هالیوودی شان به کار چاشنی بیشتری بدهند (دویدن، رقصیدن، خواندن، نتیجه اخلاقی و البته هک). طرح این فیلم بسیار سرکش است: روسیه مقداری طلا به دولت رومانی بازمی گرداند. طلایی که رومانی پیش از حمله آلمان در سال 1915 پنهان کرده بود. افسران روسی حالا دارند طلا را که دست مافیای روس است می برند. گروهی از سارقین نابغه هند می خواهند طلا را بدزدند و از آن برای ساخت مدرسه ای مخصوص یتیم ها استفاده کنند. این کار به هکری خبره نیاز دارد. در این فیلم هکر نابغه ما اسپایدر نام دارد. بر اساس نقشه، اسپایدر دو وظیفه دارد: اول اینکه باید برای دریافت اطلاعات مربوط به افسرانی که بار را حمل می کنند وبسایت ارتش روس را هک کند و دوم اینکه ماهواره ای را هک کند که کارش نظارت حرکات قطاری که طلا را حمل می کند. همچنین او باید مرکز کنترل را نیز از کار بیندازد. او تنها با چند ضربه روی کلیدهای کیبورد لپ تاپ وظایف را انجام می دهد اما در نهایت طلا را به جیب زده و متواری می شود.

 نکات کلیدی نسخه هندی
امنیت سایبری ای وجود ندارد که بخواهیم بدان بپردازیم. همه سیستم ها را می شود از راه دور هک کرد؛ بدون هیچ مقدمه و پیش درآمدی. فقط کافی است روی کلید های کیبورد ضربه بزنید؛ هر چه سریع تر بهتر.

 نتیجه گیری
در هر سه فیلم، مجرمان سایبری سعی دارند خون و خونریزی راه نیفتد و در دو فیلم آخر حتی (تا حدی) به راه راست نیز هدایت می شوند. با این حال، هرگز به عواقب راهبندان درست کردن در شهری بزرگ فکر نکرده اند و این یعنی تلفات غیرنظامی. هرچند سارقین، آدم های خوبی جلوه داده شده اند اما سخت می شود با آن ها همذات پنداری کرد. در خصوص بخش امنیت سایبری هم باید گفت تصویر «هکری نابغه» در طول این نیم قرن حسابی تغییر کرده است. اگر هکرهای آن زمان، باهوش اما عجیب به نظر می رسیدند، هکرهای امروزی افرادی هستند با اعتماد به نفس بالا و خوره فناوری. هک چراغ های راهنمایی رانندگی از عمل فنی پیچیده به ترفند قدیمی و فراموش شده تبدیل شده است. البته اینها در جهان واقعی فرق دارد: هک کردن یک سیستم ترافیکی در شهر سخت تر از چیزی است که روی پرده نمایش نشان داده می شود. قدرت همه جانبه هکرها در فیلم ها به طور منفی درک تهدیدهای زیرساخت را تحت تأثیر قرار می دهدکلیشه سینماییِ هکری نابغه، امنیت شرکت های واقعی را به خطر می اندازد! افراد حسابی باورشان شده که عاملین بزهکار هر کاری از دست شان برمی آید؛ و با همین پیش انگاره دیگر حتی به خود زحمت رعایت جوانب امنیتی محافظتی را نمی دهند. از این رو قویاً توصیه می کنیم به کارمندان خود آگاهی امنیتی را آموزش دهید و توضیح دهید همه چیز در جهان واقعی چطور صورت می گیرد. 

منبع: کسپرسکی آنلاین
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :