آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216974
تاریخ انتشار : 19 مرداد 1396 11:11
تعداد بازدید : 6090

بازی های اکشن روی مغز تاثیر منفی دارند

یک پژوهش جدید نشان می دهد که مضرات بازی های ویدیویی اکشن از مزایای آن بیشتر است و می تواند روی مغز افراد تاثیر بگذارد.

ایسنا- این پژوهش را تیمی از دانشگاه مونترال روی گروهی متشکل از 51 مرد و 46 زن انجام داده است. در ابتدا، آنها یک بازی اول شخص(first-person game)  را انجام دادند که در آن آنها مجبور بودند مسیر خود را از طریق یک راه پر پیچ و خم پیدا کنند. دانشمندان متوجه شدند که شرکت کنندگان به دو دسته فراگیران فضاساز که با تصویرسازی و استفاده از نشانه های پس زمینه، خودشان را هدایت می کردند و فراگیران واکنشی که مجموعه ای از چرخش های چپ و راست را به حافظه خود سپرده و از این طریق مسیر خود را پیدا کردند، تقسیم می شوند. 
در این پژوهش تقریبا 85 درصد ازشرکت کنندگان فراگیران واکنشی بودند. بعد از آن، همه شرکت کنندگان 90 ساعت بازی های اکشن اول شخص مانند Call of Duty و 90 ساعت بازی های سه بعدی با شدت کمتر مانند سوپر ماریو را انجام دادند. 
هنگامی که مغز شرکت کنندگان پس از انجام بازی های اکشن اسکن شد، توجه ویژه محققان به دو ناحیه جلب شد. یکی هیپوکامپ، که به افراد کمک می کند تا جهت خود را پیدا کنند و دیگری هسته دم دار (Caudate nucleus) که در شکل گیری عادت های انسان نقش دارد. در فراگیران واکنشی، تحریک زیاد هسته دم دار باعث شد که هیپوکامپ شروع به آتروفی کند و ماده خاکستری از دست بدهد که ممکن است به بروز بیماری هایی مانند افسردگی، اسکیزوفرنی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و بیماری آلزایمر دچار شوند. با توجه به این مطلب، مطالعه جدید نشان می دهد که افرادی که از چنین شرایطی رنج می برند بهتر است که از انجام بازی های ویدیویی اکشن خودداری کنند. در مقابل، بازی کردن بازی هایی مانند سوپر ماریو به افزایش ماده خاکستری هیپوکامپ در هر دو گروه منجر خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :