آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223343
تاریخ انتشار : 2 آبان 1396 11:37
تعداد بازدید : 5857

بنیان‌گذار استارت‌آپ کوینکس:

دولت را در نمایشگاه تراکنش با بیت کوین آشنا می کنیم

سپهرمحمدی، بنیان گذار استارت آپ کوینکس، در گفت وگویی درباره وضعیت خرید و فروش بیت کوین و اتریوم در ایران و نگاه دولت به این حوزه می گوید: برداشت ما از سیاست های اخیر بانک مرکزی این است که اگر فعالیت ها تحت یک چارچوبی انجام شود، به زودی، مشکلی برای فعالیت بیت کوین در ایران وجود نخواهد داشت.

 آیا در حال حاضر، خرید و فروش بیت کوین در سایت کوینکس انجام می شود؟
مشکلی برای فعالیت نداریم  و در حال طی فرآیند دریافت مجوز از بانک مرکزی هستیم. 

 پس چرا در سایت کوینکس، بیت کوین و اتریوم موجود نیست؟
این که در سایت مان موجود نداریم، بستگی به زمان اش دارد . مثلا در روز پنجشنبه بیت کوین آمده و در روز بعد فروش رفته است. این را هم اضافه کنم که کار ما به صورت رسمی انجام نمی شود.
 غیررسمی فعالیت می کنید یا غیرقانونی؟
ما سیاست های جدید بانک مرکزی را که در دوازدهم مهرماه اعلام شد، مثبت ارزیابی می کنیم. روندی که در حال طی کردن آن هستیم به گونه ای است که می توانیم انتظار داشته باشیم به زودی مجوز فعالیت کوینکس هم از طرف بانک مرکزی صادر شود.

 چه مدتی است که فعالیت می کنید و شیوه کارتان چگونه است؟
ما به عنوان کوینکس از اواسط سال 94 فعالیت می کنیم . ولی از اوایل سال96 ، به یک بلاک چین اکسلریتور (شتاب دهنده در حوزه بلاک چین) تبدیل شدیم . در واقع کوینکس، در حال حاضر یکی از پروژه های ماست و پروژه های دیگری داریم که در حال کارکردن روی آن ها هستیم .

 چه پروژه هایی؟
به زودی این پروژه ها هم روی سایت راه می افتد و افرادی که می خواهند جذب سرمایه داشته باشند، می توانند در سایت ثبت نام کنند. پروژه ها و ایده های این افراد بررسی می شود و اگر همه چیز مرتب باشد ، ما امکان سرمایه گذاری در پروژه های مختلفی را خواهیم داشت. 

 با توجه به این که هم چنان مجوز فعالیت ندارید، نظر بانک مرکزی در خصوص شکل فعالیت کوینکس چیست؟
بانک مرکزی بدون این که ورود مستقیمی به بحث ارزهای رمزنگاری شده داشته باشد، اعلام کرده که هر کاری باید مجوز فعالیت خودش را از قسمتی دریافت کند که به آن حوزه کاری مربوط می شود. مثلا اگر ما بیت کوین خرید می کنیم و در حین خرید بیت کوین، نقل و انتقال ارزی داریم، باید از مبادی که مجوز نقل و انتقال ارزی دارند، این کار انجام شود و نباید از صرافی های غیرمجاز، خرید و فروش ارز انجام شود. برداشت ما از سیاست های اخیر بانک مرکزی این است که اگر این کارها انجام شود، مشکلی برای فعالیت بیت کوین در ایران وجود ندارد

 با چه چالش هایی برای راه اندازی و فعالیت کوینکس مواجه بودید؟
با توجه به مواردی که برشمردم، کوینکس واقعاً در هاله ای از ابهام شکل گرفت. تا همین یکی دو هفته پیش که سیاست بانک مرکزی اعلام شد، نگرانی های زیادی در خصوص بحث صدور مجوز و مالیات و مواردی از این دست.

 نگرانی ها برطرف شده؟
نه کماکان هم به قوت خود باقی است.

 به عنوان یک استارت آپ فعال بیت کوین، انتظارتان از دولت چیست؟
ما امیدواریم، متولی تنظیم مقررات این حوزه، (نهادهای ناظر بر بازارهای مالی)، چنان که دولت وعده کرده ، هر چه سریع تر تعیین تکلیف شود. قول داده اند که در نیمه دوم سال این اتفاق بیافتد و در نیمه اول سال 97 این مشکل حل شود. اگر این کار انجام شود، دست مان بازتر خواهد شد. به خصوص در حوزه ICO ما هنوز نمی دانیم تکلیف مان چیست. ما هنوز نگران این هستیم که اگر ICO را قبول کنیم و پذیره نویسی کنیم، چه اتفاقی خواهد افتاد. این مساله نامشخص است و امیدواریم به سرعت، راه حلی قانونی برای این موضوع پیدا شود.

 چرا در نمایشگاه تراکنش شرکت می کنید؟
ما اگر بتوانیم در این نمایشگاه ، دولتی ها را با این تکنولوژی آشناترکنیم و هم استارت آپ هایی که در این زمینه فعالیت می کنند را جذب کنیم و آن هایی را که پروژه های جالب و مفیدی دارند، مورد حمایت قرار دهیم، موفق خواهیم بود. اگر این اتفاق رخ دهد، ما به بخشی از اهدافی که از حضور در نمایشگاه تراکنش ایران مدنظرمان است، رسیده ایم.

 انتظارتان از خروجی نمایشگاه چیست؟
بار اول است که به عنوان کوینکس و بلاک چین اکتیتور، در نمایشگاهی شرکت می کنیم. هدف این است که در حوزه فین تک شناخته شویم و خودمان را معرفی کنیم.

 آینده کاری این حوزه و استارت آپ ها را چگونه ارزیابی می کنید؟
استارت آپ ها که به یک مفهوم همیشه وجود داشتند، فقط این روزها واژه جدیدی برای آنها خلق شده، ولی آینده تکنولوژی آی تی، به حوزه فین تک و به طور مشخص حوزه بلاک چین که ما روی آن متمرکز هستیم ، گره خورده و روی دیتابیس ها هم اثرخواهد گذاشت. در واقع به کمک بلاک چین، دیتابیس ها به جای اینکه در کنج خانه ها و یا کنج گاوصندوق های شرکت های بزرگ باشند، در دسترس همه مردم قرار می گیرند و اساسا این یک تغییر پارادایم در حال رخ دادن است.

 سرویس خاصی برای رونمایی در نمایشگاه دارید؟
امیدواریم که سایت شتاب دهنده را که در آنجا می توانیم از استارت آپ ها ثبت نام کنیم، تا روزهای نمایشگاه راه اندازی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :