آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223537
تاریخ انتشار : 4 آبان 1396 1:59
تعداد بازدید : 5569

معاون توسعه کسب‌وکار شرکت فناپ پرداخت

وارد حوزه هایی که تخصص ما نیست نمی شویم

شرکت فناپ پرداخت به عنوان بازوی پرداخت الکترونیکی فناپ، از سال ۸۹ با هدف ارائه خدمات، محصولات و راهکارهای نوین پرداخت الکترونیکی فعالیت را آغاز کرد و اکنون، دامنه فعالیت این شرکت به خارج کشور هم رسیده است. در گفت وگویی با فرهنگ فرزان، معاون توسعه کسب وکار شرکت فناپ پرداخت ابعاد فعالیت این شرکت را به بحث گذاشته ایم.

در اولین روز نمایشگاه محصولی را در حوزهB2C  معرفی کردید. چه فعالیت های دیگری در این زمینه دارید؟
ما دو نوع حضور B2C داشته ایم. یکی در حوزه موبایل بود که «مانا پی» و «720» را ارایه کردیم. از طرفی در حوزه پرداخت عملا در حوزه فیزیکی هم بحث B2C را داریم. قراردادی که با بانک ها و سازمان ها می بندیم، یک سر آن B2B است و یک سر آن مشتری ما پذیرنده ها هستند و ما باید به آن ها سرویس بدهیم. 

اما آنها End User نیستند و خود آنها مشتریان دیگری دارند که از طریق شما به آنها سرویس دهی می کنند.
فکر می کنم که باید B2C را باز تعریف کرد. تعریف این است که به نقطه های نهایی سرویس دهی می کنیم. اما اگر فرض کنیم که کسی در در انتهای این زنجیره تعریف قرار می گیرد، ما این راه هم داشته ایم. این را در «مانا پی» و «720» داشتیم. در اتیک سابق اپلیکیشن «کارت شهروندی» را داشتیم. که این اپلیکیشن را همEnd User  نصب و استفاده می کرد. نکته دیگر این است که ما در حوزه پرداخت فعالیت داریم و این حوزه دور از C  نیست. ما شاهد این هستیم که  شرکت های حوزه بانکداری وارد حوزهC  می شوند. به نظرم یک موضوع مشخص این است که برای مدت طولانی کار کردن در حوزه سازمانی  با شرایط امروز، حجم مطالبات بسیار بالایی برای شرکت ها رقم می زند و تصورم این است که شرکتی وجود ندارد که مطالباتی از سازمان ها نداشته باشد؛ چه دولتی و چه خصوصی. این موضوع شرکت ها را ترغیب می کند که به جای بستن قرار داد های چند صد میلیاردی با مجموعه های بزرگ، کم کم پول خود را از کف بازار جمع کنند. حداقل می دانند که در وصول مطالبات مشکلی ندارند. موضوع دیگر توسعه سرویس ها و اپلیکیشن ها است که در لایه B2C نقش بازی می کنند. زمانی USSD  به راحتی استفاده می شد و هیچ بحثی درباره آن وجود نداشت. بعدها هرچقدر بحث اینترنت روی سیم کارت ها توسعه پیدا کرد، استفاده از اپلیکیشن ها هم راحت تر شد. 

در هر صورت باید بپذیریم که از این به بعد خدمات قرار است مبتنی بر اینترنت ارائه شود، اما اینکه چرا فناپ پرداخت وارد حوزه End User می شود؟ چون قبلا دیده بودیم که راهکارهای سازمانی یا بنکینگ ارائه می کند.
ما در گروه فناپ یک شرکت داتین داریم که این شرکت ارایه دهنده راهکار جامع بانکی است. به این معنی که فقط با بانک ها و سازمان های بزرگ تعامل دارد حتی PSP ها هم می توانند مشتری آن باشند. منتهی ما در حوزه پرداخت اساسا ارایه دهنده راهکار نبودیم. ما از ابتدا خدمت دهنده بودیم. این سرویس گاهی روی  POS ارائه می شود، گاهی روی موبایل، گاهی در نوع پذیرندگی و گاهی صادر کنندگی است. 

سیاست بانک پاسارگاد را چگونه ارزیابی می کنید؟ اینکه مرکز نوآوری فناپ را راه اندازی می کند و می گوید که از استارت آپ ها حمایت می کند. در همین مرکز نوآوری استارت آپی به نام «مانیار» بالا می آید و به دنبال جذب سرمایه است که کیف پول راه بیندازد. در طرفی دیگر یکی از زیر مجموعه های بانک پاسارگاد به نام فناپ آپ پرداخت با دسترسی و امکانات بالا کیف پول راه می اندازد. 
 اینجا اشتباهی صورت گرفته است. در اتیک سابق که در فناپ پرداخت ادغام شد محصولی به نام کارت شهروندی داشتیم که حدود 5 سال است که در شهر های مختلف شروع به کار کرده است. این محصول در اصل یک کارت شهروندی بوده که در پس آن هم یک کیف پول قرار داشته است. الان کاری که کردیم فناوری را بهبود داده ایم. در حقیقت کیپاد همان کیف پولی است که در قالب یک کارت غیر تماسی کار می کرده و حالا همان کارت تبدیل به کیف پول شده و روی سیم کارت مشتری پیاده شده است و به جای اینکه «کارت شهروندی» را استفاده کنیم از اپلیکیشن کیپاد استفاده می کنیم.

اینطور که شما می گویید محصول جدیدی نیست و توسعه یافته محصول قبلی است.
بله. توسعه در لایه تکنولوژیک آن بسیار جدی بوده و این باعث شده که اولین بار یک همکاری جدی بین یک بانک و یک اپراتور ایجاد شود و اولین بار است کهNFC  به صورت عملیاتی مورد استفاده قرار می ِگیرد. 

در این فضا، استارت آپ هایی که به مجموعه ها و منابع عمده دسترسی ندارند، نمی توانند ایده های مشابه را به نتیجه برسانند. راه حل این مشکل را چه می دانید؟
درست می گویید؛ البته من حس می کنم فضای استارت آپی ایران مانند خیلی فضاهای دیگر جو زده است. دوستانی که در این فضا فعالیت می کنند دنبال خلق یک ارزش واقعی و خاص نیستند. در بعضی از رویدادهای مربوط به استارت آپ ها که حضور داشتم از میان50 استارت آپ، دو ایده ناب هم پیدا نمی شد. حتی در فناپ ما از استارت آپی حمایت کردیم که محصولی را راه اندازی کرده است که خود ما دو سال پیش در فناپ داشتیم. 

انگار فناپ در حوزه هایی موازی کاری می کند.
در یک بخشی از این موضوع مقصر فضای استارت آپی ما است. از نظر من دو جا باید سراغ استارت آپ ها رفت. اول جاهایی که مربوط به زنجیره ارزش خود مجموعه می شود و مجموعه کار هایی که شاکله شرکت ها را تشکیل می دهد. یعنی ممکن است در حین کار یکی از قطعات پازل را خالی ببینم و آن را با یک استارت آپ پر کنم. یک حوزه دیگر جایی است که شرکت ما یک زنجیره ارزش را تا مشتری نهایی تعیین می کند؛ یک بخش را خودش انجام می دهد و بخش هایی را هم به استارت آپ ها می سپارد. یعنی با آن استارت آپ شروع به همکاری می کند.

اما به نظر می رسد در مواقعی که ببینید استارت آپ نیاز شما را برآورده نمی کند، به جای توانمندسازی استارت آپ، خودتان به بازار وارد می شوید. این تنافض را چگونه توضیح می دهید؟
من اعتقاد دارم که برخی از این فعالیت ها niche market  هستند. وقتی ما mass market  داریم، در آن کسب و کار تعریف کرده ایم و مشتری داریم، هزینه فرصت ما ایجاب می کند که در همان حوزه کار کنیم و niche market  را برای استارت آپ ها بگذاریم و سعی کنیم آنها را تقویت کنیم. حرف شما چالش برانگیز است. ممکن است در حوزه ای هیچ استارت آپی فعالیت نکند و ما بازار خوبی در آن حوزه ببینیم و در حوزه فعالیت ما باشد. دراین صورت ورود می کنیم. اما اگر حوزه فعالیت ما نباشد ورود نمی کنیم. ظرف یک سال گذشته بسیاری از پروژه ها را رد کردیم و سعی کردیم تمرکزگرایانه کار کنیم. شرایط اقتصادی به گونه ای است که شرکت ها را وادار می کند که سنجیده عمل کنند. 

درباره راهکارهایی حرف زدیم که در دنیا چند سال قبل اجرایی شده اند اما برای ما جدید هستند. می توانیم امیدوار باشیم که یک روزی بتوانیم در صنعت پرداخت و بانکداری کاری کنیم که دنیا از روی ما کپی کند؟
این سوال جواب پیچیده ای دارد و علت آن این است که به دلیل مسائلی مانند تحریم و اتفاقاتی که در این سال ها افتاده است اکوسیستم پرداخت ایران بیش از همه اکوسیستم ها تحت تاثیر قرار گرفته و مانند یک جزیره شده است. این موارد باعث شده که در اکوسیستم های بین المللی محدود باشیم اما از آن طرف باعث شده کارهای خاصی انجام شود. به عنوان مثال مفهوم انتقال وجه را در نظر بگیرید. در خارج از ایران دو سه روش بیشتر برای این کار وجود ندارد. ما شرقی ها کلا پیچیدگی بیشتری نسبت به غربی ها داریم. از طرف دیگر یک سری زیرساخت های ضروری را نداریم. شاید زمانی بتوان مدل هایی ایجاد کرد که باعث شود کشوری از ما کپی برداری کند ولی به خاطر زیرساخت های ضعیفی که داریم عملا این اتفاق نخواهد افتاد.

شما در اکوسیستم مالی خود عملا چیزی که به آن نیاز دارید را به همراه دارید. ضرورت بودن در این نمایشگاه برای شما چیست؟
ما در شرکت فناپ پرداخت تصمیم گرفتیم حضور پررنگ نمایشگاهی نداشته باشیم؛ اما نسبت به پارسال محصولات جدیدی را ارائه کردیم و تمرکز ما بر کیپاد و حوزه سخت افزار است که نمایشگاه تراکنش اولین جایی است که آن را ارائه می کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :