آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226168
تاریخ انتشار : 9 آذر 1396 9:1
تعداد بازدید : 7092

خطر جدی رشد فروشگاه‌های غیر رسمی ‌برای عرضه کالاهای کامپیوتری

دستفروش ها، یله بر پیاده رو

افزایش قیمت دلار آزاد به رقمی نزدیک به 4 هزار و 160 تومان داغ ترین خبر روز گذشته بازار کامپیوتر است. زیرا بازار کامپیوتر در مواجهه با گرانی دلار در هفته های اخیر بی رونق تر از قبل شده و اندک تقاضایی که برای قطعات کامپیوتری وجود داشت هم در بازار مشاهده نمی شود.

مریم عسگری
بررسی های بازاری مشخص کرده است که گرانی کالاهای کامپیوتری، بسیاری از خریداران، به ویژه خریداران قطعات کامپیوتری را به بازارهای متفرقه چون پشت شهرداری کشانده است.
علی کلانتری یکی از فعالان بازار کامپیوتر رضا در این مورد می گوید: متاسفانه این روزها در گوشه و کنار شهر شاهد حضور پررنگ دستفروش هایی هستیم که قطعات و تجهیزات جانبی موبایل و کامپیوتر را به فروش می رسانند و خریداران با علم به این موضوع که این کالاها قاچاق و حتی یکبار مصرف هستند برای خرید آنها اقدام می کنند. به گفته این فعال بازار، به نظر می رسد که خریداران تنها در پی خرید کالایی هستند که نیاز آنها را حتی برای کوتاه مدت رفع کند و دیگر گذشت آن زمان که خریداران برای خرید کالا و حتی قطعات کامپیوتری در مورد کیفیت آن مدت ها تحقیق و بررسی می کردند. 
یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید گفته های همکارش می گوید: در حال حاضر بیشتر بررسی ها روی قیمت است و خریدار کالا را از هر جا که ارزان تر بفروشد خریداری می کند.
این فعال بازار با اشاره به این موضوع که در حال حاضر کسب و کار دستفروش ها رونق دارد می گوید: دستفروش هایی که کابل و هندزفری، هدست، قاب موبایل و تبلت و ... می فروشند درآمد بیشتری نسبت به فروشندگانی که باید اجاره فروشگاه و حقوق و دستمزد کارمندان و همچنین مالیات پرداخت کنند دارند و این درحالیست که دستفروش ها بدون هیچ هزینه ای فقط سود می کنند و چنس های بی کیفیت خود را می فروشند.
یعقوبی یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت هم با تایید این موضوع می گوید: مشکل فعالان بازار کامپیوتر تنها دستفروش های تجهیزات جانبی نیستند، بلکه فروشندگان نرم افزارهای سرگرمی و حتی آنتی ویروس هم برای فعالان بازار دردسر ایجاد کرده اند.
نتیجه اینکه دسترفروش ها آزادنه نرم افزارهای قفل شکسته و حتی غیرمجاز را به فروش می رسانند و تمام توجه مخاطب را نیز به خود اختصاص داده اند. به گفته وی، جالب اینجاست که نه دولت و نه هیچ اتحادیه ای، برخرودی با این دستفروش ها نمی کند و آنها آزادنه کالاهای خود را به فروش می رسانند.
این فعال بازارهمچنین با اشاره به قدرت نمایی فروشندگان پشت محدوده پشت شهرداری در زمینه عرضه کالاهای کامپیوتری می گوید: این فروشندگان کالاهای بدون گارانتی را از کنسول ps4 و xbox تا باتری نوت بوک به راحتی در بازار به فروش می رسانند و مخاطبان بسیاری دارند. این درحالیست که بازارهای تخصصی کامپیوتر هیچ مشتری ندارند. نکته قابل توجه این است که فروشندگان کالا در خیابان پشت شهرداری خیلی صریح به خریدار درمورد بدون گارانتی بودن آن خبر می دهند و جالب اینجاست که حتی برخی مواقع خریدار حاضر به خرید کالایی که جعبه آن پلمپ نیست ، با بهای کمتر می شود.
به گفته کارشناسان ظهور و قدرت گرفتن بازارهای غیر رسمی در کنار بازارهای تخصصی می تواند به ضرر بازار کامپیوتر تمام شود و این موضوع می تواند به اندازه رشد نرخ دلار تیشه بر ریشه بازار کامپیوتر بزند.
کارشناسان می گویند: به نظر می رسد سازمان های مربوطه باید دایره نظارت و کنترل خود را گسترش داده و علاوه بر بازارهای کامپیوتر، فروشندگانی که خارج از بازارهای کامپیوتر به ارائه کالا می پردازند را کنترل کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :