آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231660
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1396 8:2
تعداد بازدید : 7584

مدیرعامل داده ورزی فرادیس البرز در گفت‌و‌گو با فناوران:

کیف پول «فراپی» پا را از کاشان فراتر می گذارد

شرکت داده ورزی فرادیس البرز 13 سال قبل به منظور ارائه خدمات در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تأسیس شده و در حال حـاضر با در اختیــار داشتن بزرگ ترین شبکه پشتیبـانی دستگاه های خودپردازهای Wincor/Nixdorf و تجهیزات ماهواره ای و زمینی VSAT/VNBبه فعالیت می پردازد. این شرکت همچنین در خدمات پشتیبانی، تولید قطعات و ملزومات و تجهیزات بانکی فعال است. علاوه بر این داده ورزی فرادیس البرز با دارا بودن پروانه تولید، فعالیت در زمینه تولید داخل دستگاه های خودپرداز را نیز به صورت جدی فعالیت می کند.

در حاشیه هفتمین همایش و نمایشگاه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با مهندس  میرمسعود مجید زنوزی، مدیرعامل این شرکت به گفت وگو نشستیم و از برنامه های آینده و محصولات عرضه شده این شرکت جویا شدیم. 

  برای آشنایی بیشتر خوانندگان ما درباره سابقه و فعالیت های جاری شرکت داده ورزی فرادیس البرز بیشتر توضیح بدهید. 
شرکت فرادیس البرز در سال 1383 از سوی شرکت خدمات انفورماتیک به منظور تولید دستگاه های بانکی، VSAT، PC و غیره تاسیس شد و در سال 1389 نیز وظیفه پشتیبانی شرکت خدمات انفورماتیک به عهده ما گذاشته شده که در پی این تصمیم، بیش از 400 نفر از پرسنل بخش پشتیبانی شرکت خدمات انفورماتیک، به فرادیس البرز منتقل شدند. در حال حاضر نیز این شرکت با تجربه بالا در زمینه پشتیبانی از تجهیزات بانکی و با سابقه مفید تولید واقعی، در زمینه های مختلفی فعال است که حوزه محوری فعالیت شرکت ارایه تجهیزات خودپرداز و سایر تجهیزات فنی شعب بانکی است؛ به طوری که هم اکنون در حدود 20 هزار دستگاه در سرتاسر کشور تحت خدمات پشتیبانی ما قرار دارد. علاوه بر این نمایندگی انحصاری دستگاه های وینکور/نیکسدورف آلمان را در اختیار داریم و به این محصولات و محصولات مشابه خدمات پشتیبانی ارایه می کنیم. 
همچنین کارخانه شرکت داده ورزی فرادیس البرز نیز که در شهر صنعتی البرز واقع است در زمینه هایی همچون تولید و مونتاژ دستگاه های ATM،VSAT، انواع کامپیوترهای بانکی و آزمایشگاه تست و کنترل کیفیت تجهیزات VSAT فعالیت می کند. می توانیم به جرات ادعا کنیم که در تولید داخل جزو قوی ترین ها هستیم و انواع ATM، VTM و انواع کیوسک های دیواری و سالنی را در دست تولید داریم. 
علاوه بر اینها شرکت داده ورزی فرادیس البرز دستگاه های خوددریافت و خود پرداخت و Cash recycler را نیز در سبد محصولات خود دارد. 
از سوی دیگر، هم پا با تحولات در صنعت بانکداری و پرداخت، ما نیز به سمت پرداخت های خرد رفتیم و در حال حاضر کیف پول ما با نام «فراپی» در شهر کاشان اجرایی شده که با حدود 20 شهر دیگر هم در حال مذاکره هستیم که این کیف پول را به عنوان یک ابزار پرداخت خرد آفلاین توسعه بدهیم. 
بنابراین آماده ایم تا عمده سرویس های مورد نیاز بانک ها را با گستره وسیع محصولات و خدمات مان پوشش بدهیم. 
 
 درباره خدمات پشتیبانی توضیح بدهید. گستره فعالیت تان در کشور چگونه است؟ 
ما بزرگ ترین شرکت ارایه کننده خدمات پشتیبانی تجهیزات بانکی هستیم و هم اکنون 135 دفتر در استان ها داریم که از این میان 35 دفتر در تهران و استان ها به مرکز تعمیرات و انبارهای بزرگ مجهز هستند.بنابراین با در اختیار داشتن این تعداد دفاتر عملياتى جهت ارایه خدمات، کوتاه ترین زمان در خدمات تعمیرات و پشتیبانی را در ایران در اختیار داریم. 
از سوی دیگر از آنجا که بالابردن سطح دانش فنی تأثیر بسزایی در خدمت رسانی بهتر به مشتریان دارد، شرکت داده ورزی فرادیس البرزعلاوه بر استفاده از دانش فنی و تخصصی شرکت مادر، با ایجاد واحد پشتیبانی اقدام به اجرای آزمایشی طرح های در دست بررسی توسط کارشناسان فنی و زبده خود کرده است. این کارشناسان با در اختیار داشتن تجهیزات کامل تستی و عملیاتی ضمن پشتیبانی کامل از دفاتر استانی در موارد خاص وارد عمل می شوند و مشکلات پیچیده فنی را بر طرف می کنند. 

 چه محصولات و خدماتی را به نمایشگاه امسال آورده اید؟ 
در سال گذشته، تقویت تولید داخل در دستور کار ما بوده است. به این ترتیب، دستگاه VTM  را در سال گذشته معرفی کردیم و امسال نیز محصول فرابانک را داریم که یک VTM کوچک تر است و با قیمت ارزان تر، برای ارایه برخی سرویس ها همچون پرداخت ریال در برابر دریافت ارز طراحی شده است.  
کارت شهروندی و کیف پول الکترونیکی را نیز پارسال عرضه کردیم  که پروژه در شهر کاشان با موفقیت اجرا شده و سه شهر دیگر هم در دست اجراست. حالا ما این محصول را بالغ تر کرده ایم و در این نمایشگاه آن را عرضه می کنیم. 
 در مورد این کیف پول بیشتر توضیح بدهید. 
این کیف پول که در کاشان با نام کارت شهروندی مورد استفاده است، کارتی روی سیستم جاوا و درواقع کیف پولی است که کارت هوشمند آن روی کارت های بانک ملی ایران ادغام شده است. این کارت هم بطور جداگانه قابل استفاده است و مشتری می تواند آزادانه این کارت را خریداری و شارژ کند؛ و هم بصورت دو منظوره قابل استفاده است؛ یعنی مشتری بانک ملی می تواند روی کارت بانکی خود کیف پول الکترونیکی داشته باشد و کیف پول آن را با همان کارت بانکی خودش شارژ کند یا از طریق سایر روش ها اینکار را انجام دهد. 
این کارت دو منظوره که هم پرداخت و هم قابلیت ذخیره مبلغی پول را دارد و به صورت آفلاین کار می کند؛ یک پروژه ملی است که بار ترافیکی را کم می کند و در صدد توسعه بیشتر آن هستیم و قصد داریم که این کیف پول را با قابلیت های بیشتر در تمامی استان ها فعال کنیم. 

 به جز کیف پول که اشاره کردید، دیگر چه برنامه های توسعه ای را در نظر دارید؟ 
با استقبالی که از بحث کیوسک شده و با توجه به سرویس های اختصاصی که از طریق کیوسک ها می توان به سایر بخش ها به جز بخش بانکی ارائه کرد، در این زمینه هم برنامه ریزی دقیقی داریم تا از کیوسک های مان در حوزه هایی مثل صدور بلیت و سرویس های آنلاین هم بهره بگیریم. 

 به عنوان سوال آخر در زمینه فعالیت تان با چه چالش ها و مشکلاتی مواجه هستید؟ 
مشکلات را می توان به طور خلاصه به دو دسته مشکلات بین المللی و داخلی تقسیم کرد. در حوزه بین الملل که خارج از حوزه تصمیم گیری ایران است، با چالش نرخ ارز مواجهیم که ثبات کسب و کار را به خطر می اندازد. چالش دیگر در این حوزه، ترس شرکت های همکار خارجی از تحریم هاست که هر چند هنوز تحریم جدیدی اعمال نشده، ولی به هر حال طرف های خارجی را در همکاری با ایران محتاط ترمی کند و هم اکنون نیز آثار این جو روانی حاکم بر طرف های خارجی قابل مشاهده است. 
اما در داخل کشور نیز با مشکل هجوم شرکت ها به عرصه محصولات پر طرفدار مواجه هستیم. از آنجا که سندیکا یا نهادی برای اعمال کنترل بر این شرکت ها وجود ندارد، برخی از آنها دست به رقابت های ناسالم می زنند و مسایلی همچون دامپینگ برای رقابت در بازاری با مشتریان محدود پدید می آورند که در نهایت دود این بی نظمی بازار به چشم شرکت هایی می رود که عادلانه رقابت می کنند. این فعالیت های نادرست در نهایت به کل صنعت آسیب می زند که ضروری است نهادی کنترل و نظارت را در این حوزه در دست بگیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :