آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 236357
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1396 11:18
تعداد بازدید : 8752

گزارش فناوران از اختلافات اخیر نمایندگی‌های بیمه با استارت‌آپ‌های بازاریابی آنلاین بیمه

نمایندگی های بیمه اشتباه آژانس ها را تکرار نکنند

فناوران- در تاریخ 19 اسفند، مدیرکل بیمه های اتومبیل بیمه ایران طی نامه ای خطاب به مدیران مسوول استارت آپ های فعال در بازاریابی محصولات بیمه ای شرکت سهامی بیمه ایران، سه روز به آن ها مهلت داد که نسبت به حذف آرم و نشانی شرکت سهامی بیمه ایران در پیشخوان انتخاب مشتری خود اقدام کنند.
undefined
این اقدام شرکت سهامی بیمه ایران در حالی صورت می گیرد که بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 30 بهمن امسال، ضوابط بازاریابی آنلاین محصولات بیمه را ابلاغ کرده و در این بخشنامه آورده است: بازاریابان برخط (آنلاین) محصولات بیمه باید مجوزهای لازم را از نهادهای ذی صلاح در حوزه تجارت الکترونیکی نظیر ای–نماد (از وزارت صنعت، معدن و تجارت) و نماد سامان دهی (از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) اخذ کرده باشند.
در ادامه این بخشنامه آمده است: همچنین بازاریابان برخط (آنلاین) محصولات بیمه باید ابزارهای لازم را به نحوی فراهم نمایند که متقاضی خدمات بیمه ای بتواند مواردی نظیر قیمت نهایی محصول بیمه ای و مقایسه قیمت بین بیمه گران و میزان تعهدات بیمه گر و ... را به درستی ارزیابی نموده و تصمیم گیری درستی انجام دهد. پس از پایان فرآیند ثبت سفارش برخط (آنلاین) محصول بیمه ای و قبل از صدور بیمه نامه، در مدت زمان متعارف امکان انصراف برای متقاضی خدمات بیمه فراهم باشد.
مسوولیت رعایت این بخشنامه حسب مورد برعهده مدیریت ذیربط در شرکت بیمه، نمایندگان بیمه و کارگزاران رسمی بیمه دارای قرارداد همکاری با بازاریابان برخط (آنلاین) محصولات بیمه  گذاشته شده است.

 ماجرای نقض قوانین نرخ گذاری از طرف استارت آپ ها چیست؟
مدیرعامل بیمه بازار با اشاره به این که قوانین نرخ گذاری ارائه خدمات بیمه شامل بازاریابان آنلاین نمی شود، می گوید: ما به عنوان یک استارت آپ که طبیعتا دنبال رشد سریع و افزایش کاربران هستیم، بودجه ای برای تبلیغات و بازاریابی خود داریم که آن را در کمپین های مختلف و در شکل های مختلف هزینه می کنیم. یکی از این سرفصل ها، تخفیف در ارائه خدمات است. این تخفیفی است که ما از جیب خودمان پرداخت می کنیم و نمایندگی بیمه ای که طرف قرارداد ماست دقیقا مطابق نرخ بیمه نامه هزینه صدور بیمه نامه را دریافت می کند.
محمدصادق منتظری در پاسخ به این سوال که آیا این نحوه جذب مشتری توسط شما باعث به خطر افتادن نمایندگی های بیمه می شود می گوید: رسالت اصلی صنعت بیمه و بالطبع بیمه بازار، نرخ اشتغال و بیکاری نیست. ولی افزایش ضریب نفوذ بیمه جزء این رسالت است. تغییری که بدون استفاده از تکنولوژی و نوآوری در این صنعت اتفاق نمی افتد. شرکت هاي بيمه برای ارزیابی ریسک مشتریان و بهبود کسب و کار خودشان کاملا وابسته به تکنولوژی های جدید هستند. صدور بیمه های چند روزه یا چند ساعته، طرح های متنوع بیمه کاملا شخصی سازی شده و مدیریت ریسک، از نوآوری هایی هستند که سال هاست در صنعت بیمه دنیا وجود دارند؛ فروش آنلاین بیمه، قطعا اولین قدم از گسترش و تنوع خدمات بیمه ای و در نتیجه افزایش ضریب نفوذ بیمه است. بیمه بازار نیز در ابتدای راه، مشابه سایر بیزینس های نوآور، برای جذب مشتریان خود طرح های تشویقی ای در نظر می گیرد و سعی در ترغیب مخاطب به تجربه این نوع از خرید بیمه دارد. قطعا فعاليت بيمه بازار باعث اطلاع رساني بيشتر به مشتريان و تسهيل فرآيند خريد آنان شده و به افزايش فروش شركت هاي بيمه اي كه خدمات منطبق با نياز مشتريان ارائه مي دهند كمك مي كند. بعلاوه با توجه به حجم بازار بزرگ 30 هزارميليارد توماني صنعت بيمه، استارتاپ هاي اين حوزه در صورت درخشش فوق العاده نيز، در طول 3 سال اول فعاليت خود سهمي كمتر از 20 درصد بازار بيمه را جذب خواهند كرد. با توجه به میانگین رشد سالانه 11 درصدی صنعت بیمه (پس از کسر اثر تورم)، ظهور استارتاپ های بیمه ای تأثیر قابل ملاحظه ای بر فعالیت نمایندگی های بیمه نخواهد داشت. 

 آیا ادعای نمایندگی های بیمه قانونی است؟
یک مشاور حقوقی متخصص در حوزه استارت آپ ها با بیان این که بیمه مرکزی این شکل کسب وکارها را تایید کرده گفت از منظر قانونی، شرکت های بیمه نمی توانند با این استارت آپ ها مقابله کنند، چون کار غیرقانونی نکرده اند. در واقع شرکت های بیمه با تن دادن به فشار کمپین های اعتراضی ای که توسط نمایندگی های شان ایجاد شده، دارند جلوی رشد خودشان را می گیرند.
محمد یونسی با تاکید بر این که این استارت آپ ها در حال تغییر دادن ماهیت بازاریابی در صنعت بیمه هستند افزود: مردم به استفاده از خدمات آنلاین عادت کرده اند، حتی در مسائل حقوقی هم مردم در اینترنت دنبال وکیل می گردند و استارت آپ هایی در این زمینه فعال شده اند. طبق استدلال این نمایندگی های بیمه، حتماً فردا روزی هم کانون وکلا باید بیاید با این استارت آپ ها مقابله کند!
این وکیل دادگستری و مشاور حقوقی استارت آپ ها در پاسخ به این سوال که آیا تخفیف های ارائه شده توسط بیمه بازار مصداق دامپینگ به حساب می آید گفت: اگر می خواهیم به این موضوع به شکل دقیق پاسخ دهیم، باید موضوع تخفیف در شورای رقابت بررسی شود. اگر فعالیت دامنه دار و سازمان دهی شده برای ایجاد انحصار صورت بگیرد، شورای رقابت به مساله ورود خواهد کرد اما چیزی که مشخص است این است که این فعالیت های تخفیفی مقطعی هستند و نمی توانند بلندمدت باشند.
یونسی با اشاره به این که استارت آپ های بازاریابی آنلاین بیمه دارند بازار جدیدی در این صنعت ایجاد می کنند گفت: نمایندگی های بیمه احساس خطر کرده اند و نگران شده اند که در مدت کوتاهی دیگر کسی خرید سنتی بیمه نامه انجام ندهد، این احساس خطر درست است اما واکنشی که نشان داده اند اشتباه است. نمایندگی های بیمه اگر توان مالی و فنی لازم را دارند باید هرچه سریع تر وارد بازاریابی اینترنتی خدمات شان شوند و اگر ندارند باید به سرعت با کسانی که خدمات بازاریابی آنلاین ارائه می کنند وارد تعامل شوند و اشتباه آژانس ها را تکرار نکنند که به جای تعامل با بازی گران جدید، با آن ها وارد تقابل شدند.1

 چه کسی از کسب وکارهای نوین حمایت می کند؟
عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی با بیان این که پیش بینی می شد این اتفاق بیفتد و بخش سنتی در برابر استارت آپ ها موضع گیری کند، درباره مسائل اخیر می گوید: هنگامی که بیمه مرکزی دستورالعمل بازاریابی آنلاین بیمه را ابلاغ کرد ما در اتحادیه از آن استقبال کردیم و این را رویکردی پیشرو در صنعت بیمه دیدیم. حال که بیمه مرکزی قبل از بروز مشکلات، این استارت آپ ها را به رسمیت شناخته و چارچوب فعالیت شان را مشخص کرده، کسب وکارهای آنلاین باید دقیقا تمام مفاد قانون را اجرا کنند و بهانه دست مخالفان ندهند.
رضا الفت نسب با طرح ایده راه اندازی بازارچه های اینترنتی بیمه می گوید: این شکل از فعالیت ها باعث می شود کسب وکارهای نوین بتوانند بخش سنتی را هم درگیر فرآیندهای جدید کنند و فضایی ایجاد شود که بهترین خدمت دهنده، سهم بازار بیشتری را کسب کند و در نهایت رضایت مندی مشتری افزایش یابد.
سخنگوی اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی در پاسخ به این که چرا اتحادیه به این موضوع ورود نکرده می گوید: چون صنعت بیمه متولی مشخص و قوانین مختص خودش را دارد، ما نمی توانیم به صورت مستقیم به موضوع ورود کنیم، اما آماده هستیم از همین امروز، در صورتی که استارت آپ های این حوزه درخواست از اتحادیه داشته باشند، مکاتبه و برگزاری جلسه با متولیان و تصمیم سازان صنعت بیمه داشته باشیم تا به نتیجه مطلوب برای تعامل سازنده بین دو صنعت بزرگ فناوری اطلاعات و بیمه ایجاد کنیم. در واقع اتحادیه کاملاً آمادگی دارد به عنوان یک محلل وارد می شود و مسائل را به سمت حل وفصل پیش ببرد.1

 تقابل بی پایان
در شرایطی که دولت و وزارت ارتباطات کلید حل بسیاری از مشکلات فعلی و پیشبرد برنامه های توسعه ای کشور را در دستان استارت آپ ها می بینند، باید دید آیا صنعت بیمه می تواند خود را با تحولات جهانی وفق دهد یا مانند بسیاری از حوزه های دیگر اسیر نگرش سنتی و روابط پیچیده درون سازمانی می شود و موج ارزش آفرینی از طریق به کارگیری 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :