آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 238205
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1397 14:13
تعداد بازدید : 8035

کسبه به فکر تغییر شغل افتاده‌اند

افزایش نجومی قیمت گوشی و تداوم رکود بازار

گزارش های رسیده از بازار موبایل حاکی از آن است که قیمت گوشی به شدت افزایش یافته و کالا در بازار کمیاب شده است.

فناوران- در طول یک ماه گذشته نوسان نرخ ارز تاثیر زیادی بر کسادی بازار داشت تا جایی که بسیاری یا از کار بی کار شدند یا به تغییر شغل روی آوردند. حال خبرها از بازار موبایل حکایت از افزایش بی رویه قیمت ها دارد تا آنجا که نرخ گوشی های موبایل با افزایش بی سابقه روبه رو شده است و قیمت همه گوشی ها به شدت بالا رفته است. در این میان آيفون 10 بالاترین نرخ رشد را داشته و به حدود ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده و نسخه دیگر آن با ظرفیت کمتر نزدیک به ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت خورده؛ همچنین قیمت گلکسی S9 به ۴۳۰۰ میلیون و S9+ به مرز ۵ میلیون تومان رسیده است و گلکسی نوت ۸ هم اکنون قیمتی معادل ۴۳۰۰ میلیون تومان دارد. البته به گفته بازاریان حتی با این قیمت ها نیز گوشی در بازار یافت نمی شود و در صورتیکه مشتری مصر به خرید مدل خاصی باشد با قیمت بیشتری گوشی در اختیارش قرار می گیرد.
گزارش ها حاکی از آن است که ظاهرا قیمت مصوب شده ۴۲۰۰ تومان برای نرخ دلار به واردات گوشی و خودرو تعلق نمی گیرد و هم اکنون نرخ گوشی بر اساس دلار ۵۷۰۰ تا ۶۲۰۰ تومان و درهم ۱۷۰۰ تومان خرید و فروش می شود. به این ترتیب قیمت ها به شدت افزایش یافته، کالا در بازار کم شده است و کمتر گوشی در این برهه معامله می شود؛ چرا که پیش بینی اوضاع بازار این روزها امکان پذیر نیست و هر لحظه ممکن است قیمت ها افزایش یا کاهش یابد و در این صورت با کمبود موجودی و جنس روبه رو خواهند شد؛ بر این اساس اکثر فروشندگان بازار از فروش گوشی امتناع می کنند؛ زیرا می خواهند تا مشاهده وضعیت نهایی بازار صبر کنند.
در همین راستا رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی با بیان اینکه از آغاز سال جدید تاکنون شاهد رکود در خرید و فروش گوشی تلفن همراه در بازار هستیم گفت: به رغم عدم ثبات ارز، اما قیمت گوشی در بازار مناسب است.
اگرچه بازاریان ادعا می کنند که تعلق نگرفتن دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشی باعث کاهش جنس در بازار شده و همین موضوع افزایش قیمت ها را در پی داشته است، مهدی محبی ادعا می کند: هم اکنون امکان ثبت سفارش گوشی برای واردکنندگان به صورت مجدد باز شده و انتقال ارز نیز امکان پذیر شده است. به همین دلیل واردکنندگان در حال وارد کردن گوشی های موبایل به کشور هستند.
در حالی که این روزها قیمت به شدت افزایش یافته و نرخ گوشی به نظر کاذب می رسد، محبی می گوید: با وجود آنکه هم اکنون قیمت های گوشی منطقی است اما آنطور که باید استقبالی از خرید در این بازار دیده نمی شود.
رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی با بیان اینکه از یک ماه قبل از عید نوروز تاکنون عرضه و تقاضای گوشی در بازار موبایل به شدت افت داشته است، گفت: تا زمانی که شرایط بازار ارز ثابت نشود، نمی توان امیدوار به رفع رکود در بازار موبایل بود.
محبی ادعا می کند: البته به رغم جهش زیاد قیمت دلار در کشور، تاثیر زیادی را در قیمت گوشی های وارداتی شاهد نیستیم و اگرچه به دلیل عدم تقاضا، باید قدری از قیمت ها کاسته می شد اما برخلاف آن، قیمت گوشی در بازار، مناسب و منطقی است.
از سوی دیگر در حالی که به دلیلی کمبود جنس در بازار فروشندگان هم از فروش گوشی امتناع و ادعا می کنند که به دلیل عدم ثبات نرخ ارز، نمی توانند نرخ ثابتی را برای گوشی های موجودی شان در نظر بگیرند، رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی تاکید کرد: هم اکنون زمان خوبی برای خرید گوشی است و خریداران در صورت تمایل برای خرید، با بازار کاملا منطقی از نظر قیمت، به رغم افزایش ارز، مواجه خواهند بود.
بر این اساس فناوران به کاربرانی که قصد خرید گوشی دارند، توصیه می کند که کمی دست نگه دارند؛ زیرا این روزها زمان مناسبی برای خرید گوشی نیست. اگرچه نمی توان پیش بینی کرد که قیمت گوشی در آینده کاهش یابد؛ چرا که تاکنون سابقه نداشته قیمت در بازار موبایل هرگز کاهش یابد، اما می توان امیدوار به تثبیت قیمت ها برای مدتی در بازار بود. با این حال اگر هم اکنون به بازار مراجعه کنید، هر مدل گوشی بخواهید قطعا با قیمتی بسیار بالاتر از قیمت واقعی آن در اختیارتان قرار می گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :