آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 238301
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1397 10:33
تعداد بازدید : 5555

آیفون X و پایان فروش های رویایی اپل

از اوایل سال قبل که اعلام شد اپل به مناسبت دهمین سالگرد عرضه گوشی هوشمندش قرار است آيفون X را راهی بازار کند، آیفون به عنوان یک گوشی انقلابی معرفی شد و حتی میانگین قیمت گوشی های رده بالا یا پرچمدار نیز به مناسبت عرضه این گوشی افزایش چشمگیری یافت.

ساحره چمنی
saherehchamani@
همانطور که همه می دانند اپل هیچ تبلیغاتی روی محصولاتش نمی کند، اما این به منزله تبلیغ نکردن اپل نیست. این کمپانی آمریکایی اصولا تبلیغاتش را در قالب شایعات و اخبار و به شکل زیرپوستی انجام می دهد. 
بر این اساس شایعات بسیاری درباره این گوشی منتشر شد و در ابتدا هم به نظر می رسید که این دستگاه گوشی خارق العاده ای باشد که البته بالا رفتن قیمت هم در ایجاد تصورات واهی درباره این دستگاه بی تاثیر نبود. اگرچه بسیاری در فکر خرید این گوشی به سر می بردند و به نظر می رسید امسال استقبال از این گوشی بسیار بیشتر از سال های قبل باشد، اما حتی هنگام فروش آیفون از کسانی که برای این گوشی هر سال جلوی فروشگاه های اپل صف می کشیدند، خبری نبود و به نظر می رسید که هیجان خرید آیفون جدید برای کاربران فروکش کرده بود.
فروش آيفون آغاز شد و در روزهای آغازین عرضه، این گوشی با بهای بسیار بالاتری از قیمت واقعی در اختیار مشتریان قرار گرفت، با این حال همانند سال های قبل این گوشی مورد استقبال قرار نگرفت حتی در همان روزهای ابتدایی خبرها حاکی از استقبال نشدن از آیفون X بود.
کم کم خبرهایی منتشر شد مبنی بر کاهش میزان فروش آیفون. این در حالی بود که مدیر اپل نظری غیر از این داشت و ادعا می کرد که آيفون بیشترین میزان فروش از نسخه آيفون ۶ به بعد را داشته است.
اما میزان فروش و میانگین قیمت گوشی های فروخته شده آیفون حاکی از آن بود که میانگین قیمت فروش این گوشی با وجود افزایش قیمت از ۷۴۰ دلار به ۷۲۸ دلار کاهش یافته است و این موضوع نشان می دهد که گوشی های ارزان قیمت تر آیفون از فروش بیشتری برخوردار شده اند. در همین راستا حتی برخی منابع گزارش داده اند که اپل میزان سفارش قطعات آیفون به تامین کنندگانش را کاهش داده است. حتی گزارش هایی مبنی بر توقف تولید آیفون ۱۰ به دلیل عدم استقبال از این گوشی منتشر شده است.
بر این اساس به نظر می رسد علیرغم انتظاراتی که از گوشی اپل به عنوان محصولی که به مناسبت دهمین سالگرد عرضه آيفون و یک گوشی انقلابی یاد می شد، اما این گوشی نتوانست رویای ۱۰ ساله اپل را به واقعیت تبدیل کند و امسال برای اولین بار اپل از میزان فروش آيفون بخشی از سهم بازارش را از دست داد با این حال میزان سودی که اپل از فرروش آيفون داشت امسال هم نسبت به سایر تولیدکنندگان بیشتر بود چرا که معمولا اپل از عرضه و فروش آیفون 50 درصد سود می برد.
 بر این اساس به نظر می رسد اپل نیز اگرچه بیشترین سود را از میزان فروش گوشی در طول چند سال گذشته به دست آورده است، اما در تولید و طراحی گوشی آینده اش اگر خلاقیت به خرج ندهد و واقعا انقلابی ایجاد نکند احتمالا به سرنوشت نوکیا دچار 
خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :