آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240405
تاریخ انتشار : 27 خرداد 1397 12:31
تعداد بازدید : 4032

واتس اپ و مایکروسافت همکاری می کنند

مایکروسافت در حال همکاری با واتس اپ است تا اپلیکیشن یونیورسال جدیدی برای دستگاه های مختلف ویندوزی طراحی کنند.

Windows Central- واتس اپ در ویندوز ۱۰ موبایل، یکی از آخرین اپلیکیشن های پلتفرم موبایل مایکروسافت است که هنوز به طور منظم به روزرسانی می شود. این اپلیکیشن با استفاده از پلتفرم سیلورلایت توسعه داده شده است؛ پلتفرمی که برای توسعه اپلیکیشن های ویندوزفون ۸.۱ و در سال ۲۰۱۴ مورد استفاده قرار می گرفت. یعنی نمی توان از این اپلیکیشن در ابزارهای متکی به نسخه های متفاوت ویندوز ۱۰ استفاده کرد.
از این رو، اگر دستگاه اسرار آمیز مایکروسافت موسوم به «آندرومدا» سرانجام از دنیای شایعات به جهان واقعی وارد شود، امکان اجرای اپلیکیشن فعلی موبایل واتس اپ روی این دستگاه وجود نخواهد داشت. این در حالی است که ابزارهای قابل حمل همچون آندرومدا شدیدا به اپلیکیشن هایی مانند واتس اپ نیاز دارند. خوشبختانه به نظر می رسد ردموندی ها در حال همکاری با واتس اپ هستند تا نسخه سیلورلایت واتس اپ را به یک اپلیکیشن یونیورسال برای تمام پلتفرم ویندوز تبدیل کنند. نکته جالب توجه این است که رابط کاربری این اپلیکیشن نیز به روزرسانی خواهد شد و از طراحی موسوم به فلوئنت دیزاین مایکروسافت بهره خواهد برد.
تصاویر مفهومی رابط کاربری جدید واتس اپ، توسط طراحی که به استخدام مایکروسافت درآمده و به نظر می رسد در حال کار روی نسخه ی آتی واتس اپ است در وب سایت Behance منتشر شد اما بلافاصله از روی این سایت حذف شد است. تنها اطلاعات موجود، توضیحات کوتاهی است که در کنار تصاویر منتشرشده قرار داشت:
واتس اپ اپلیکیشنی چندپلتفرمی و تحت مالکیت فیس بوک است. شما می توانید با استفاده از این اپلیکیشن تماس های تصویری برقرار کنید و همچنین پیام متنی و صوتی، اسناد و موقعیت مکانی کاربران را ارسال کنید. من در حال پشتیبانی از این تیم بودم تا واتس اپ را به یک اپلیکیشن یونیورسال ویندوز تبدیل کند. ما می خواهیم آن ها اپلیکیشنشان را به ویندوز ۱۰ دسکتاپ بیاورند و واتس اپ را با ویژگی های ویندوز ۱۰ همچون اینک (ویژگی های مبتنی بر استفاده از قلم و طراحی) و طراحی فلوئنت یک پارچه کنند. این پروژه نتیجه موفقیت آمیزی داشت و منجر به همکاری واتس اپ و مایکروسافت شد؛ ما نیز توسط تیم واتساپ مورد ستایش قرار گرفتیم.
بر اساس توضیحات پروژه، به نظر می رسد همکاری نزدیکی میان اهالی ردموند و واتس اپ در جریان است تا این اپلیکیشن ارتباطی به یک اپلیکیشن یونیورسال تبدیل شود و در تمام ابزارهای مبتنی بر ویندوز ۱۰ قابل استفاده باشد. البته نمی توان این تصاویر را به عنوان مدرکی قطعی دال بر همکاری مایکروسافت و واتساپ قلمداد کرد؛ اما دست کم نشان می دهند که این دو شرکت چنین ایده ای در سر دارند. 
با توجه به تصاویر مفهومی منتشرشده، اپلیکیشن یونیورسال واتس اپ، کارکردهای نسخه ی ویندوزفون واتس اپ را با اپلیکیشن فعلی آن برای ویندوز ۱۰ دسکتاپ ترکیب می کند. اپلیکیشن یونیورسال واتس اپ در ویندوز ۱۰ دسکتاپ نقش رابطی را بازی خواهد کرد که می تواند به اپلیکیشن واتس اپ در گوشی های آندرویید یا آیفون متصل شود. بدین شکل، کاربران می توانند پیام ها را با رایانه شخصی ارسال یا دریافت کنند.
در عین حال، این اپلیکیشن خواهد توانست نقش یک اپلیکیشن اصلی را برای ویندوز ۱۰ بازی کند و ویژگی های ارتباطی خود را به کاربران ارائه کند؛ توانایی های ارتباطی برای پلتفرم اندرومدای مایکروسافت حیاتی خواهند بود و احتمالا این مساله یکی از دلایلی است که ردموندی ها دست به همکاری با واتس اپ زده اند تا نسخه ی جدید این اپلیکیشن برای ویندوز ارائه شود. وب سایت ویندوز سنترال از مایکروسافت تقاضا کرده است در این مورد اظهار نظر کند؛ اما اهالی ردموند در پاسخ گفته اند: مایکروسافت در پاسخ به شایعات و گمانه زنی ها اظهار نظر نمی کند.
معرفی اپلیکیشن جدید واتس اپ برای ویندوز ۱۰ با توانایی کار کردن در ابزارهای مختلف ویندوزی خبری عالی برای کاربران ویندوز خواهد بود. هرچند تصاویر مذکور تحت نظارت مایکروسافت منتشر شده اند؛ اما نمی توان از آن ها به عنوان دلیل قطعی یاد کرد که در نهایت شاهد انتشار چنین اپلیکیشنی در مایکروسافت استور خواهیم بود. در هر حال به نظر می رسد ردموندی ها فکرهایی در سر دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :