آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240508
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1397 10:22
تعداد بازدید : 6187

سوءاستفاده از رویه مسافری در واردات گوشی

ساحره چمنی- چند روزپیش خبری منتشر شد، مبنی بر اینکه واردات چمدانی گوشی رواج یافته است و در حالی که هر نفر امکان واردات تنها یک یا دو دستگاه گوشی به شکل مسافری را دارد، عده ای با ثبت فقط یک شماره کارت ملی توانسته اند 2 تا 3 هزار گوشی وارد کنند.

saherehchamani@
مهدی محبی، رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی معتقد است افرادی که به این شیوه گوشی های خود را وارد می کنند از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز معاف خواهند شد. از سوی دیگر کد فعال سازی مربوط به طرح رجیستری را نیز دریافت می کنند، زیرا طبق قوانین موجود، واردات مسافری امکان دریافت چنین کدی را دارد.
به گفته وی، این موضوع ممکن است با گمرک باشد یا دولت عده ای را آزاد گذاشته باشد.
به نظر می رسد که واردات گوشی اگرچه با اجرای طرح رجیستری به نوعی دست قاچاق چی از بازار کوتاه شده، اما ظاهرا فقط شکل واردات تغییر کرده است. 
حمیدرضا دهقانی نیا، مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز معتقد است که راهی بابت قاچاق برای واردات گوشی به کشور وجود ندارد، اما این روش به نوعی سوءاستفاده از رویه مسافری است که فردی فقط با یک کد ملی می تواند 2 تا 3 هزار گوشی را در سامانه وارد کرده و با پرداخت عوارض و گمرکی گوشی به کشور وارد کند.
اگرچه وی نیز ابراز تعجب می کند اما معتقد است که این موضوع خلاف قانون است و ستاد مبارزه با قاچاق کالا را مجری جلوگیری از این باگ ندانسته و به وزارت صنعت و معدن و گمرک حواله می کند. اما واقعا تکلیف واردات چه می شود؟ عده ای از واردکنندگان امکان ثبت سفارش گوشی ندارد، ارز دولتی دریافت نمی کنند و هزاران مشکل برای ترخیص کالا دارند، اما عده ای به راحتی می توانند تعداد زیادی گوشی به بازار کشور وارد کنند.
از مدل گوشی که بگذریم، حالا این سوال مطرح می شود که این افراد با چه دلاری گوشی وارد می کنند و با چه دلاری همان گوشی را می فروشند؟ یا اصلا در بازاری که ارز وجود ندارد، دلار از کجا می آورند که می توانند چنین خریدهایی انجام دهند و گوشی وارد بازار کشور کنند؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :