آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 242178
تاریخ انتشار : 7 مرداد 1397 1:49
تعداد بازدید : 5783

مدیرعامل شرکت ارتباطات مبین‌نت در گفت‎و‎گو با فناوران:

ارتقای سرعت سرویس‎های TD-LTE مبین‎نت از شهریورماه آغاز می‎شود

فناوران- شرکت ارتباطات مبین نت به عنوان تنها اپراتور سراسری اینترنت وایمکس در سال ۸۷ کار خود را آغاز کرد. سرویس وایمکس به دلیل بی‎سیم بودن، برخلاف سرویس ADSL، در میان مشترکان خدمات اینترنتی جایگاه ویژه ای یافت. مبین نت با ایجاد پوشش سراسری در ایران و ارائه ی سرویس های گوناگونی مانند «خدمات ویژه سازمانی»، «اینترانت»، «پهنای باند اختصاصی» و «شبکه اختصاصی مجازی» به همراه سرویس پایه اینترنت اشتراکی خانگی و اداری ، موقعیت ممتازی در میان اپراتورهای خدمات اینترنتی کشور دارد. این شرکت همچنین اپراتور سراسری تی دی ال تی ای ( TD-LTE ) در کشور بوده و با ارایه خدمات مبتنی بر فناوری نسل چهار و چهار و نیم ثابت بهترین انتخاب را جهت دسترسی به اینترنت بی سیم و خدمات داده برای کاربران اینترنت خانگی و اداری ارایه کرده است. مبین نت از جمله اپراتورهایی است که تقریبا در تمامی نمایشگاه های IT تهران و شهرستان‎ها شرکت می‎کند و امسال نیز سه غرفه در سالن‎های 44 ،6 و میلاد دارد. در همین رابطه گفت‎وگویی با مهندس حسین ریاضی مدیرعامل این شرکت انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

 در یک سالی که گذشت شاهد رشد خوبی در شهرهای تحت پوشش مبین نت بودیم. اکنون وضعیت چگونه است و چه برنامه‎ای برای ادامه راه دارید؟
از سال 88 که شبکه وایمکس ایجاد شد 123 استان تحت پوشش قرار گرفتند و در مهاجرتی که از وایمکس به TD-LTE داشتیم سعی شد نیاز مشترکان سازمانی و انبوه ما در شهرهای مختلف تامین شود. اکنون در شهرهای مختلف سرویس لازم را به همه بانک‎ها، فروشگاه‎های زنجیره‏ای  و سازمان‎های مختلفی که کار می‎کنیم، ارایه می‏دهیم. تمام سرویس‏ها را به شبکه TD-LTE منتقل کرده‎ایم و سرویس‎ها قابل توسعه هستند.
با اقدامات خوب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در بازآرایی فرکانس، اپراتورهای وایمکس  ملزم به یکپارچه سازی باند فرکانسی شدند. از فواید مهم این اقدام هم‎افزایی حامل های فرکانسی (Carrier) و ارایه سرویس‎هایی با سرعت بالا بر روی TD-LTE است. خوشبختانه مبین نت موفق شد تا از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را ببرد و هم زمان با افزایش تعداد شهرهای تحت پوشش خود، مشترکین وایمکس را نیز با ارتقای فناوری به TD-LTE همراه کند.
 با توجه به بازآرایی فرکانس باید منتظر افزایش سرعت و کیفیت سرویس‎های
 TD-LTE مبین‎نت باشیم؟
مبین نت جدای از بحث ریفارمینگ، هم زمان با افزایش تعداد مشترکین متصل به هر آنتن رادیویی، اجرای فناوری های افزایش سرعت و ظرفیت را پیش بینی کرده بود. اما برنامه و هدف این است که بعد از مهاجرت کامل به TD-LTE و بازآرایی فرکانس، سرویسی با کیفیت و سرعتچندبرابری به مشترکان ارایه دهیم. برنامه ارتقا سرعت و گسترش پوشش دهی از شهریور ماه آغاز خواهد شد و علاوه بر 300 هزار مشترک فعلی سرعت و کیفیت ارتباطی مشترکان جدید و افزایش پوشش در کلیه 31 استان کشوررا دنبال خواهد کرد.
 با توجه به راهکارهایی مانند توسعه فیبرنوری چه آینده‎ای برای راهکارهای سازمانی خود متصور هستید؟
جدای از شبکه ی اینترنت، یکی از ‎خدمات مبین نت شبکه ارتباطی بی سیم و سرویس پهن باندی است که به مشترکان سازمانی ارایه می‎دهد. همانطور که می دانید مشترکان سازمانی اغلب شعب و دفاتر متعددی در سراسر کشور دارند. با توجه به شبکه گسترده و یکپارچه‎ای که مبین نت دارد در زمان کوتاهی به سازمان هایی که به صورت زنجیره‎ای اداره می شوند خدمات ارتباطی امن، سریع، پایدار و بی سیم  ارایه می شود.  خوشبختانه در بخش خدمات اینترنتی و ارتباطی به سازمان ها در موقعیت ممتازی قرار داریم و یکی از برنامه‎های مان این است که خدمات سازمانی را در طول سال 97 نسبت به سال 96 تا 80 درصد افزایش دهیم.
 ‎خدمات سازمانی مبین نت چه ویژگی‎هایی دارد؟
بزرگترین ویژگی های خدمات مبین نت برای حوزه ی Enterprise سفارشی سازی محصولات براساس نیاز مشتریان است. این ویژگی در تمام خدمات سازمانی مبین نت جاری است. من سعی می کنم در ادامه ویژگی های منحصربفرد هریک از خدمات سازمانی مبین نت را بازگو کنم.
اینترنت سازمانی، اینترنت پرسرعت بی سیم را در تمام شعب کسب وکارها به شیوه ای یکپارچه و مدیریت شده به مشتریان ارایه می دهد و استراتژی دلخواه مشتری را  برای مدیریت و کنترل مصرف پیاده‎سازی می کند. ابر اینترنتی 10 گیگابیتی مبین نت، می تواند پیشرفته ترین و مطمئن ترین اینترنت همگانی و سازمانی را برای مشاغل گوناگون و مکان های عمومی و خصوصی مختلف تامین کند. به طوری که سازمان ها بتوانند اینترنت بی سیم را به صورت مدیریت شده در اختیار مراجعان خود قرار دهند.
خدمات سازمانی مبین نت در حوزه های مختلفی ارایه می شود و نیازهای کسب وکارهای مختلف را مرتفع می کند. خدمت VPN محیط امنی را برای مشترکان سازمانی برقرار می‎کند که می‎توانند اپلیکیشن‎های خودشان را روی ابر مبین نت در مسیر امن به بهره برداری برسانند. این خدمت ویژه به عنوان مثال برای بانک ها اهمیت ویژه‎ای دارد. چراکه بخش اقتصادی کشور، به ارتباطی امن، سریع، پایدار و با پشتیبانی مستمر در بین شعب و دفاتر مرکزی خود نیاز دارد و شبکه ی اختصاصی مجازی مبین نت تمامی نیازهای ارتباطی بانک ها را در این زمینه پوشش می دهد. بخش بزرگی از بازار شرکت ارتباطات مبین نت بانک‎ها هستند چون مراکز فناوری اطلاعات هوشمندی دارند و از اپلیکیشن‎های خاص تعریف شده استفاده می کنند. ما سعی می‎کنیم نقاط خالی که FCPها نمی‎توانند پوشش دهند را پرکنیم بنابراین حتی شرکت پست و مراکز متعدد آن را نیز تحت پوشش قرار داده‎ایم. 
خدمت دیگری که به سازمان‎ها و بانک‎ها ارایه می‎شود، اینترنت با پهنای باند اختصاصی بر بستر Point to Point است که در قالب خدمات 24 ساعته به مشتریان ارایه می شود. 
از سویی دیگر  با راه اندازی  یک دیتاسنتر مجهز، خدمات میزبانی نیز به صورت اجاره رک و سرویس های هم مکانی (Colocation) در اختیار کسب وکارها قرار می گیرد. این درحالی است که مبین نت سرویس های ارزش افزوده را نیز بر بستر مرکزداده ی خود ایجاد کرده است. سرویس هایی مانند سرور اختصاصی مجازی و سرور اختصاصی فیزیکی، خدماتی هستند که باتوجه به رشد روزافزون کسب وکارهای اینترنتی و استارتاپ ها می توانند با هزینه ی اندک میزبان اطلاعات این مجموعه ها باشند. درحوزه اینترنت همگانی بر بستر شبکه ی وای فای نیز برنامه های زیادی در دستور کار مبین نت قرار دارد. ما اقدامات زیادی را در ارائه اینترنت به مردم در مکان های عمومی انجام داده ایم. به طور مثال اکنون در منطقه آزاد کیش در 40 محل توریستی کیش ارتباط وای فای برقرار کرده‎ایم. 
 شما به انتخاب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی 4 ستاره کیفی دریافت کرده‎اید. در چه شاخص‎هایی امتیاز بیشتری آورده‎اید و ویژگی‎های کیفی سرویس مبین نت چیست؟
 همانطورکه می دانید دو ارزیابی دقیق و منصفانه در سال های اخیر انجام می شوند. یکی از آن ها توسط سازمان ملی استاندارد ایران برای تعیین کیفیت محصولات و خدمات فعالان اقتصادی در حوزه های مختلف با نام INQA انجام می شود. در بخش فناوری اطلاعات این جایزه یعنی ICTINQA مبین نت موفق به کسب نشان سرآمدی شد. اما ارزیابی تخصصی تری نیز توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هرساله از بین کلیه بازیگران صنعت ICT کشور انجام می شود. این ارزیابی کلیه فرایندهای مربوط به استانداردسازی فعالیت ها در بخش های مختلف یک شرکت، از منابع انسانی، بازرگانی، مالی و فنی گرفته تا بازاریابی و فروش را بررسی می کند تا براساس شاخص های مختلف و مرتبط با جامعه برترین شرکت ها را در پیاده سازی استانداردها شناسایی کند. خوشبختانه مبین نت در این ارزیابی هم موفق شده است چهارسال پیاپی به عنوان برترین اپراتور بی سیم ثابت انتخاب شود. 
 شاخص‎های ارزیابی جایزه ملی کیفیت چیست؟
نگاه استراتژیکی که اپراتور در حیطه کاری خود دارند و حفظ منافع و رضایت مشتریان از شاخص‎های ارزیابی است. رویکرد اپراتورها نباید لحظه‎ای باشد بلکه باید رویکردی درازمدت و جدید برای خود داشته باشند. در واقع بیشترین استفاده از توان متخصصان ایرانی باعث شد ما بالاترین امتیاز را در در رگولاتوری داشته باشیم. در حال حاضر بخشی از مودم‎ها را بومی‎سازی کرده‎ایم و تولید آن در داخل کشور صورت می‎گیرد. در بخش مودم‎های بیرونی نیز صد درصد نیازهای خودمان را با تولیدکنندکان داخلی انجام می‎دهیم. تنها اپراتوری هستیم که در باند سه و نیم گیگاهرتز تولید آنتن را بومی‎سازی کرده‎ایم. 
 مبین‎نت تقریبا هر سال در نمایشگاه الکامپ و تلکام حضور دارد. آیا بازخورد لازم را از نمایشگاه می‎گیرید؟
بله. غیر از الکامپ و تلکام در نمایشگاه‎های استانی و نمایشگاه‎های فرهنگی هم حضور داریم. اما یک انظباط بیشتری از نمایشگاه الکامپ انتظار داریم. متاسفانه شرکت‎های مطرح و بزرگ فاوا در الکامپ شرکت نمی‎کنند. ما هم این دوره در سطح عوامل فروش حضور یافته ایم.  به طور کل مبین‎نت از نمایشگاه تلکام بازخورد بیشتری می‎گیرد، زیرا مخاطبان آن دستچین شده اند. این نمایشگاه تخصصی تر است و سازمان‎ها و ارگان‎های دولتی و خصوصی وارد آن می شوند. از طرفی حضور استارت‎آپ‎ها و یوزرهای خانگی نیز در در نمایشگاه الکامپ خوب است. هدف از شرکت در تلکام رساندن پیام‎های خودمان برای توسعه بازار دیجیتال در حوزه‎های مختلف بوده و در الکامپ بیشتر توسعه بازار انبوه است. به همین دلیل مبین نت با عوامل فروش خود در این نمایشگاه حاضر شده است. در الکامپ فضا عمومی‎تر است. اما در تلکام بیشتر بازدیدکنندگان تخصصی هستند و فضا خلوت‎تر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :