آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 242888
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1397 0:42
تعداد بازدید : 5272

شوک بزرگ فیلترینگ به جامعه مهجور گیمرها

امیر گلخانی- / ۱- گیمرهای ایرانی روزهای عجیبی را پشت سر می گذارند. بازی های استاندارد ۶۰ دلاری، با قیمتی نزدیک به ۷۰۰ هزار تومان به دست شان می رسد و کم کم آماده می شوند تا از بازی کردن – که حالا به عنوان یک تفریح لوکس شناخته می شود – دل بکنند. در چنین شرایطی، یکی از فعالیت های محبوب بین این قشر، تماشای لایواستریم های دیگر کاربرها در سرویس های استریمینگ مانند توئیچ (Twitch) است. سرویسی که روز پنج شنبه و بدون اطلاع قبلی، به طور کامل مسدود شد و جای خود را به صفحه آشنای پیوندها داد.

روزنامه نگار حوزه بازی
۲- بلافاصله ماجرا را در شبکه های اجتماعی دنبال کردم. مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای، نهاد متولی بازی در کشور، اعلام کرد که «درخواست مسدودسازی از سوی بنیاد ارسال نشده است» و آن ها مثل ماجرای فیلترینگ «کلش آو کلنز» و شبکه های آنلاین بازی، پیگیری رفع فیلتر توئیچ هم خواهند بود.
۳- اما علت فیلترینگ چه می تواند باشد؟ خیل عظیمی از بازخورد کاربران در شبکه های اجتماعی و به طور خاص توئیتر، متوجه سرویس های داخلی است. در حال حاضر «آپارات گیم» از سرویس اشتراک گذاری ویدئوی آپارات و «استریم جی» از تیم پوشش زنده ی لحظه نگار، سرویس های داخلی مشابه توئیچ هستند. سرویس هایی که هر دو مسیری طولانی برای رسیدن به کیفیت و خدمات توئیچ و پلتفرم های مشابه آن را پیش رو دارند. علاوه بر این، بسیاری از کارشناسان حوزه معتقدند که بخش IRL می تواند مصداق بارز محتوایی مجرمانه و دلیلی کافی برای مسدود شدن سرویس باشد. بخشی که توئیچ نزدیک به دو سال پیش به سرویس های خود اضافه کرد و در آن، فارغ از صنعت بازی این اجازه را به کاربران می دهد تا تجربه های خود را در قالبی مشابه لایوبلاگ ویدئویی، با دیگران به اشتراک بگذارند.
۴- فراتر از خدشه ای که به چرخه ی انتقال اطلاعات گیمرها وارد شده است، یک گروه خاص و نوپا از این قشر، بیش تر از بقیه آسیب دیدند. گیمرها و سایت هایی که از توئیچ به عنوان پلتفرمی برای استریم کردن بازی استفاده می کردند و البته درآمد نسبتا خوبی هم از آن داشتند. این گیمرها که استریمینگ را شغل خود می دانند، تنها منبع درآمدشان توئیچ و البته دونیشین هایی بود که از طریق این سرویس به دست می آوردند. حال تکلیف شان چیست؟ استفاده از سرویس داخلی با یک صدم امکانات توئیچ؟
۵- در لحظات پایانی نگارش این یادداشت، توئیچ رفع فیلتر شد. اتفاقی که نزدیک به ۳۰ ساعت به طول انجامید و شوک بزرگی برای جامعه مهجور گیمرهای ایرانی بود. هنوز مشخص نیست که علت فیلترینگ چه بوده است و رفع آن، با پیگیری کدام گروه و یا نهاد اتفاق افتاده.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :