آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 248593
تاریخ انتشار : 22 مهر 1397 11:53
تعداد بازدید : 4070

سریع ترین دوربین دنیا ساخته شد

گروهی از محققان دوربینی ساختند که می تواند در عرض یک ثانیه، ۱۰ تریلیون فریم را ضبط کند.
undefined
ایسنا - بر اساس گزارش گیزمگ، تماشای ویدیوهای حرکت آهسته همواره سرگرم کننده بوده است. این سبک فیلم برداری در هر ثانیه هزاران فریم را به ثبت می رساند. در این روش فیلمبرداری فیلم با سرعت معمولی فیلمبرداری می شود و در زمان نمایش سرعت پخش آن را کاهش می دهند. 
حال محققان “موسسه فناوری کالیفرنیا»( Caltech) و « INRS» موفق به ساخت سریع ترین دوربین دنیا شدند. این دوربین می تواند در هر ثانیه ۱۰ تریلیون فریم را ضبط کند و به اندازه ای سریع است که بتواند واکنشات بین ماده و نور را در محدوده "نانومقیاس" (محدود اندازه بین یک تا صد نانومتر ) به ثبت برساند.
سال گذشته این رکورد متعلق به یک تیم سوئدی بود که دوربینی ساختند که قادر به ثبت ۵ تریلیون فریم در ثانیه بود.
این در حالی است که این دوربین جدید در محدوده "نانو مقیاس" وضوح زمانی بالاتری نیز دارد. «وضوح زمانی” یا “قدرت تفکیک زمانی” به توانایی یک سیستم برای متمایزسازی جزئیات یک کمیت سنجشی از نظر زمانی در یک سیگنال می گویند. تیم تحقیقاتی این پروژه معتقدند: دوربین ساخت آن ها می تواند وقایعی خاص در علوم زیستی و فیزیک را به ثبت برساند.
این تیم تحقیقات خود برای ساخت دوربین های سریع تر را ادامه خواهند داد. نتایج این پژوهش در مجله “Light: Science & Applications” انتشار یافت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :