آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 252894
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1397 9:2
تعداد بازدید : 5526

وزیر ارتباطات:

رفع انحصار PSPها راه فعالیت فین تک ها را باز کرد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت از آماده بودن زیر ساخت سیستم «شاهکار» برای بانک مرکزی خبر داد.
undefined
فناوران- محمدجواد آذری جهرمی گفت: به پیشنهاد وزارت ارتباطات در دولت آیین نامه رفع انحصار از PSPها به تصویب رسید که راه را برای فعالیت گسترده رشته شرکت های «فین تک» مناسب و فراهم می کند.
وی با بیان اینکه دولت این مصوبه را ابلاغ کرده و بانک مرکزی در حال تبدیل آن به آیین نامه است افزود: همه ما می دانیم که هزینه تمام شده بانکداری الکترونیکی و مجازی از بانکداری کنونی کمتر است چرا که در ساده ترین شکل، نیاز به شعبه ندارند بنابراین وقتی هزینه کمتر است توانمندی این بانک ها برای ارائه تسهیلات بیشتر و با سود کمتر به وجود می آید. اما چالش موجود برای سوق دادن نظام بانکی به احراز هویت متقاضیان صورت مجازی و الکترونیکی بود که هم اکنون در دولت الکترونیکی زیرساخت «شاهکار» آماده و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است.
وزیر ارتباطات این احراز هویت را بر اساس اطلاعات ثبت احوال و سامانه های مخابراتی در مرکز تبادل اطلاعات دولت الکترونیکی اعلام کرد و گفت: بدین ترتیب در حال حاضر بانکداری الکترونیکی با تصدیق هویت به پیش می رود.
آذری جهرمی ادامه داد: ارائه سرویس پرداخت مستقیم به بخش فناوری اطلاعات و سایر بخش ها کمک می کند و بر اساس آمار اعلام شده از سوی معاون فناوری بانک مرکزی تاکنون ۱۸ بانک این سرویس را فعال کرده اند تا به وسیله آن سرویس کسب و کارها بتوانند اشتراک ماهانه را با اجازه مشتریان، به صورت مستقیم با کارمزد بسیار پایین برداشت کنند که اثرات بزرگی به همراه خواهد داشت.

 لزوم اصلاح فرایندهای اقتصاد تولید محتوا
وزیر ارتباطات کابینه دوازدهم در بخش دیگری از سخنانش درباره مشکلات موجود در جمع آوری هزینه تولیدکنندگان محتوا گفت: اگر کسی کتابی بنویسد در حالت عادی تنها ۸ درصد از سهم درآمد کسب شده را دریافت می کند و امروز اگر کسی فیلم یا بازی تولید کرده باشد برای جمع آوری پول خود تنها از طریق اپراتورها می تواند اقدام کند که سهم اپراتورها از این درآمد ۳۰ درصد از آن است.
آذری جهرمی با بیان این که در شیوه فعلی، اقتصاد تولید محتوا رشد پیدا نمی کند، گفت: البته می گویند با فعال شدن سرویس پرداخت مستقیم به ضرر اپراتورها عمل کردیم درحالی که این اقدام کمک بزرگی به رشد سهم فناوری اطلاعات انجام می دهد چرا که همه ما با پدیده نامیمون انحصار شرکت های VAS مواجهیم و عدم وجود شیوه ای برای جمع آوری مالی گریبان تولیدکنندگان را گرفته بود که خوشبختانه امروز برای بخش فناوری اطلاعات این امکان به وجود آمده تا تولیدکنندگان محتوا براحتی بتوانند پول خود را جمع آوری کنند که رشد و شکوفایی بیشتری را به همراه می آورد.
وی با بیان اینکه مطابق آمارهای بانک مرکزی پرداخت الکترونیکی و فین تک ها صعودی است و در این بین فین تک ها درحال تصاحب سهم بیشتری هستند، افزود: در اقتصاد دیجیتال فین تک ها محور اصلی و مهمی به شمار می روند؛ اما در فین تک ها جز در حوزه های پرداخت، در مابقی حوزه ها به دلیل موانعی که وجود دارد موفق نبودیم.
وزیر ارتباطات با اشاره به اقدام دیگری که با همکاری معاونت حقوقی ریاست جمهوری انجام شد گفت: برای نخستین بار برای جلوگیری از فیلترینگ کمیته ای تشکیل شد که بخش زیادی از شکایات مربوط به فین تک ها هستند.

 زیرساخت بانکدرای الکترونیکی در اختیار تجارت غیرقانونی
آذری جهرمی با بیان اینکه بخشی از زیرساخت بانکداری الکترونیکی در اختیار سایت های شرط بندی و یا تجارت فیلترشکن هاست گفت: طبیعتا نظام بانکداری الکترونیکی باید جلوی اینگونه استفاده ها را بگیرد و تسهیلات را برای کسب و کارهای سالم ایجاد کند هرچند که عملا اینطور نمی شود که یکی از این فرایندها بستن فین تک ها به دلیل استفاده از ساختار آنها توسط مشتریانی چون موارد ناسالم است.
عضو کابینه دولت ابراز امیدواری کرد که با ایجاد الگوریتم های هوشمند برای تشخیص اینگونه کسب و کارهای ناسالم جلوی آن گرفته شود که این اقدام می تواند ما را بیمه کند و ضامن رشد کسب و کارهای سالم باشد.
وی با اشاره به فعالیت تحقیقاتی بسیاری از مجموعه های دانشگاهی بر روی موضوعی چون بلاکچین افزود: نظام بانکداری الکترونیکی با چالشی مواجه است چراکه اگر بلاکچین پیاده سازی و جایگزین نظام کنونی بانکی شود مرجعیت نظام مالی به نظام مبتنی بر اجماع تغییر پیدا می کند.
آذری جهرمی با بیان اینکه اروپا تکلیف خود را با رمز ارزها مشخص کرده است، گفت: اروپا رمز ارزها را به عنوان ارز قبول نکرده است و خوشبختانه بانک مرکزی سیاست های اولیه را منتشر کرد و مطابق آن بعضی از حوزه ها محدود شدند و برخی محدود نشده اند اما در مجموع مشخص شدن تکلیف این موضوع  گامی مثبت است.

استفاده از بلاک چین به عنوان پیام رسان بانکی 
وزیر ارتباطات همچنین در میزگرد فرصت ها و چالش های کسب و کارهای نوپا با اشاره به خبر قطع اینترنت گفت: چند روز پیش بود که شرکت دیجیتال اوشن به عنوان یکی از سرویس دهندگان خدمات رایانش ابری و خدمات شبکه بدون هیچ دلیلی و بر اساس تحریم های بین المللی شرکت های ایرانی را فیلتر کرد و بر همین اساس ضرورت دارد تا ما در مقابل تهدیدها بتوانیم زیرساخت های مان را بررسی کنیم. در همین راستا نیز زیرساخت های بانکی به عنوان یکی از زیرساخت های حیاتی کشور باید مورد بررسی قرار بگیرد.
وی ادامه داد: مثلا قطع اینترنت ضرورتی نداشت به صورتی مطرح شود که حساسیت ایجاد کند اما موضوعی که روشن است این است باید زیر ساخت حیاتی کشور از جمله بانکداری الکترونیکی در برابر تحریم ها و تهدیدات سایبری پایدار باشد.
وی با بیان اینکه پست بانک به دنبال توسعه فناوری بلاک چین به عنوان پیام رسان بانکی است، اظهار داشت: پست بانک به عنوان بانک تخصصی حوزه فناوری اطلاعات توسعه زیرساخت پیام رسان بین شعب مبتنی بر فناوری بلاک چین را در دستور کار قرار داد تا نتایج حاصل از ایجاد این زیرساخت و عملیاتی شدن آن به بانک مرکزی ابلاغ شود.
آذری جهرمی افزود: پست بانک در زمینه ارز رمزنگار تولید یک نمونه تحقیقاتی را در دستور کار قرار داد که بر این اساس پست بانک مسوول تامین مالی نیازهای پژوهشی و پژوهشگاه ارتباطات ایران مسئول انجام و تولید نمونه رمز ارز شد.
وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات ت بدنبال توسعه پژوهشی در حوزه ارزهای رمزنگار و بلاک چین است و در همین راستا اقداماتی را با پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی انجام داده است.
وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به اقدامات مشترک وزارت ارتباطات و بانک مرکزی گفت: کمیته ای برای مقررات گذاری در حوزه پرداخت الکترونیکی و فناوری های مالی تشکیل شده که در آن وزارت ارتباطات با بانک مرکزی قانونگذاری در این  حوزه را با هماهنگی یکدیگر انجام می دهند و هدف این کمیسیون برگزاری جلساتی مرتب و رشد بیشتر در صنعت پرداخت و فناوری اطلاعات است.
وی تاکید کرد: سازمان فناوری اطلاعات ایران به دنبال حذف قبوض کاغذی و استفاده از ظرفیت فین تک ها برای پرداخت قبوض است که می تواند قدمی برای گسترش صنعت فین تک باشد.

 پیاده سازی ۵ مدل آزمایشی رمزارز
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز در حاشیه همایش و در جمع خبرنگاران نیز گفت: تاکنون چهار تا پنج مدل آزمایشی رمزارز پیاده سازی شده و تصمیم گیری در این حوزه برای فعالیت آن ها با بانک مرکزی است.
جهرمی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر رویکرد بانک مرکزی درخصوص بلاک چین و مقاومت این نهاد در مقابل آن، تصریح کرد: ذات بلاک چین تمرکز گریز و بانک مرکزی نهاد متمرکز تنظیم مقررات بانک داری است، بنابراین بلاک چین از لحاظ ساختاری در تعارض با بانک مرکزی است و نمی توانیم انتظار داشته باشیم که بانک مرکزی آن را ترویج کند، بلکه بانک مرکزی باید نحوه تعامل جدید خود را با این ساختار پیدا کند و آن چه از آن به عنوان مقاومت بانک مرکزی در برابر بلاک چین نام برده می شود، شاید واژه درستی نباشد و بانک مرکزی باید نحوه تعامل خود را پیدا کند.
وی ادامه داد: وقتی بانک مرکزی درخصوص بلاک چین همایش می گذارد، آن را به عنوان یک چالش مطرح می کند و به آن می پردازد، یعنی رویکرد آن خوب و مثبت است.
آذری جهرمی درباره احتمال رفع فیلتر تلگرام نیز تصریح کرد: درباره تلگرام باید دستگاه قضایی تصمیم گیری کند و آخرین اظهارنظری هم که ما در رابطه با آن شنیدیم این بود که دادستانی اعلام کرد که علل فیلترینگ هنوز برطرف نشده که بخواهیم رفع فیلتر کنیم و چیزی هم هنوز به ما ابلاغ نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :