آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 253505
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1397 11:47
تعداد بازدید : 3769

QLED سامسونگ چیست؟

اگر از دوستداران صنعت تلویزیون باشید یا در یکی دو سال اخیر برای خرید تلویزیون سری به بازار زده باشید، حتما یکی از گزینه‏هایی که با آن برخورد داشتید QLED سامسونگ بوده است. نسل جدیدی از تلویزیون‎های رده‏بالای این شرکت که نام آن در فارسی بصورت «کیو-لد» تلفظ می‎شود. اما این نامگذاری از کجا آمده و مفهوم آن چیست؟
undefined
فناوران- بصورت خلاصه می‏توان گفت QLED مخفف «کوانتوم دات ال‎ای‎دی» است. اما مهم‌ترین و بخش این فناوری همان Q ابتدای نام است که معرف فناوری کوانتوم دات سامسونگ است. کوانتوم دات یا ذرات کوانتوم در واقع روشی نوین برای تولید رنگ و جایگزین روش‎های ناکارآمد معمول در دنیای تلویزیون است که از لایه ایی از فسفر زرد برای درخشش رنگ استفاده می‎کردند. 
ذرات کوانتوم مورد استفاده در این فناوری دارای قطرهایی بین 2 تا 10 نانومتر هستند و بسته به اندازه خود، رنگ‎های مختلفی را تولید می‎کنند. مثلا کوچک‎ترین ذره بیشتر رنگ آبی و بزرگترین ذره بیشتر رنگ قرمز را تولید می‎کند. اما تمایز اصلی این فناوری در آنجاست که هرکدام از این ذرات می‎توانند رنگ اصلی خود را با دقت و غنای بسیار بیشتری، در مقایسه با‌LEDها، تولید کنند. 
سامسونگ  در سال 2017 تصمیم گرفت بجای نام معمولی SUHD، سری جدید تلویزیون‏های بالا رده خود را با نام QLED عرضه کند. اصلی‏ترین نوآوری در این سری جدید قرار گرفتن ذرات کوانتوم دات در یک غلاف فلزی بود که حداقل 3 مزیت را به همراه داشت اول، این کار ذرات را در برابر اکسیداسیون و در نتیجه کاهش کیفیت تصویر به مرور زمان، تا حد بسیار زیادی ایمن می‏کرد. دوم، ذرات کوانتوم دات با غلاف فلزی امکان تولید حجم رنگ 100 درصد را برای اولین بار در صنعت تلویزیون فراهم کرد. 
مزیت سوم بیشنیه روشنایی 1500 نیت است. تلویزیون های QLED که از پخش HDR پشتیبانی می‌کنند با قابلیت نمایش روشنایی 1500 نیت کوچکترین جزئیات را در دل تصویر برای بیننده نمایان می‌سازند. 
و اما چهارمین مزیت آن است که در QLED سامسونگ علی‏رغم بالا بودن میزان نور و رنگ در تصویر، صفحه تلویزیون در برابر مشکل پیکسل سوختگی کاملا ایمن است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :