آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 253678
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1397 10:26
تعداد بازدید : 4933

سود خرده فروشی بازار کامپیوتر کمتر از 3درصد است

یکی از فعالان بازار کامپیوتر ایران در تشریح وضعیت کنونی این بازار، گفت: جدا از اینکه خرید و فروش کالا در بازار کامپیوتر به شدت کاهش یافته و هرچه به شب عید نزدیک می‎شویم رکود بیشتری بر بازار کامپیوتر حاکم می شود، سازمان‎ها و ارگان های دولتی نیز تمایلی به خرید ندارند و استعلام‎های دولتی برای خرید کالا به حداقل رسیده است.
undefined
اتحادیه فناوران- محمدعلی هاشمی با بیان اینکه در ماه‎های پایانی سال، کامپیوتر اولویت خرید مردم نیست و کاهش قدرت خرید به ویژه در بازار کامپیوتر چشمگیر است، افزود: طبق روال معمول بازار کامپیوتر از اواخر بهمن ماه دچار رکود می‎شود و خرید و فروش‌ها به شدت کاهش می‌یابد. اما با این وجود سال‎های گذشته حداقل شاهد خریدهای دولتی بودیم که متاسفانه به دلیل کمبود بودجه و شرایط بد اقتصادی خریدهای دولتی نیز امسال کاهش یافته است.
این فعال بازار کامپیوتر ایران گفت: بازار برخی کالاها مانند تبلت افت بسیاری پیدا کرده است. زیرا گوشی‎های هوشمند جایگزین آن شده‎اند. از طرفی قیمت نوت بوک نیز مانند کالاهای دیگر 2 تا 3 برابر رشد کرده که موجب شده مصرف‎کنندگان کمتر سراغ این کالا 
بیایند.  
هاشمی در خصوص میزان عرضه و تقاضای کالا در بازار کامپیوتر نیز گفت: هرچند کالا در بازار کامپیوتر نسبت به سال قبل به مراتب کمتر است اما نیاز مصرف کنندگان تامین می‎شود. به طور مثال واردکنندگان نوت بوک در سال‎های گذشته هفته‌ای 5 هزار نوت بوک از گمرک ترخیص می‌کردند. اما اکنون به طور متوسط ماهانه 2 هزار نوت‎بوک وارد بازار می‎شود.
وی افزود: با توجه به افزایش قیمت نوت بوک و کاهش  تعداد مصرف کنندگان، این میزان واردات نوت بوک اکنون جوابگوی تقاضای خریداران است.
وی اضافه کرد: از آنجایی که تعداد کالا در انبارها بسیار کاهش یافته  به تبع آن خرید و فروش بین همکاران کم شده است.
فعال بازار کامپیوتر ایران با بیان اینکه سود خرده فروشی در بازار کامپیوتر 3 درصد است، گفت: حاشیه پایین سود خرده فروشی باعث شده که جشنواره فروش هم کمک چندانی به رونق این بازار نکند. زیرا کالا باید حداقل 30 درصد سود داشته باشد تا در جشنواره فروش 10درصد روی آن تخفیف داده شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :