آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 254080
تاریخ انتشار : 14 اسفند 1397 11:35
تعداد بازدید : 4793

94 درصد روترهای میکروتیک در ایران به روزرسانی نشدند

با وجود هشدار حیاتی مرکز ماهر در دوم اسفندماه درباره آسیب پذیری روترهای میکروتیک، پس از گذشت 11 روز همچنان 94 درصد این روترها به روزرسانی نشده اند.
undefined
فناوران- مرکز ماهر اعلام کرد که بر اساس آخرین بررسی‌ها، هنوز بیش از ۹۴ درصد روترهای میکروتیک آسیب‌پذیر به CVE-2019-3924 در کشور بروزرسانی نشده‌اند.
بر اساس این گزارش، استان تهران با بیش از ۶۴ درصد، بیشترین تعداد روترهای میکروتیک آسیب‌پذیر را دارد. پس از تهران، استان‌های فارس و اصفهان با حدود ۶ و ۵ درصد در رتبه‌‌های بعدی قرار دارند.
در همین حال، دو روز بعد از عرضه وصله امنیتی شرکت سیسکو برای رفع یک آسیب پذیری شدید در برخی روترهای تولیدی این شرکت، هکرها با سواستفاده از این موضوع حملاتی را آغاز کرده‌اند.
به گزارش زددی نت، آسیب پذیری مذکور مربوط به روترهای RV110، RV130 و RV215 شرکت سیسکو بوده و سیسکو وصله‌ای موسوم به CVE-2019-1663 را برای رفع آن عرضه کرده است.
میزان خطرناک بودن حفره امنیتی که این وصله برای رفع آن عرضه شده 8/9 از ۱۰ است که جدیت موضوع را نشان می‌دهد. هکرها با بهره‌گیری از این آسیب پذیری می‌توانند برای اجرای حملات مخفیانه و از راه دور اینترنتی اقدام کنند، رویه‌های شناسایی هویت را نادیده گرفته و خود را مخفی کنند و داده‌های حساسی را سرقت کنند. آنها همچنین برای این کارها نیازی به حضور فیزیکی در مسیر شبکه‌های اطلاع رسانی ندارند.
کارشناسان امنیتی به کاربران روترهای سیسکو هشدار داده‌اند که هر چه سریع‌تر وصله امنیتی عرضه شده را بارگذاری و نصب کنند، زیرا هکرها در حال اسکن کردن روترهای متصل به اینترنت برای شناسایی دستگاه‌هایی هستند که به علت عدم نصب وصله به روزرسان نفوذپذیر هستند.
شرکت امنیتی رپید ۷ تا به حال بیش از ۱۲ هزار روتر آسیب پذیر متصل به اینترنت را شناسایی کرده که در کشورهای آمریکا، کانادا، هند، آرژانتین، مجارستان و رومانی واقع هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :