آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 256967
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1398 11:49
تعداد بازدید : 75

ایران به انبار پسماند فناوری تبدیل نشود

علی شمیرانی- دیرآغازکنندگی کشورمان در پیوستن و بهره برداری از فناوری های نوینی که همه روزه در دنیا متولد می شود، لزوما اتفاق بدی نیست و گاه می تواند ما را از هیاهوی کاذب شرکت های سازنده و خلق کننده این فناوری ها، احتمال شکست آنها، اهداف پنهان در پس این فناوری ها، وابستگی مطلق به آنها و پرداختن بهای آزمون و خطا در مراحل پاگرفتن برخی فناوری ها مصون کند.
undefined
Shemirani@
سال ها قبل یکی از دوستانم از پس اتمام تحصیلاتش از کانادا برای زندگی به ایران بازگشته بود و تمام وسایل زندگی خود را هم آورده بود. روزی در خانه اش نگاهم به سیستم صوتی او افتاد که حدود 5 دستگاه بود که روی هم گذاشته بود. دستگاه پخش نوار کاست و CD پلایر را شناختم اما برخی از آن دستگاه ها را هرگز ندیده بودم و نمی دانستم چیست و چطور کار می کند. او به من توضیح داد که بین نوار کاستی که شما در حال کنار گذاشتن آن و استفاده از CD و DVD هستید، چند دستگاه دیگر هم در دنیا ساخته شده بود که همه به فاصله کوتاهی و یکی پس از دیگری شکست خوردند تا رسیدیم به این DVD پلایرهای امروزی.
آری! او نیز مرعوب تبلیغات شرکت هایی شده بود که آینده را در تجهیزات و فناوری خود می دانستند، اما ما آنها را حتی یکبار نیز از نزدیک ندیده ایم و به یکباره از نوارهای کاست به CDها جهش کردیم و بهای کمتری دادیم.
پس حرف اینجاست که گاه «دیرآغازکنندگی» در استفاده از انواع فناوری های نوین، به مراتب بهتر از «زودآغازکنندگی» و مهتر از همه «بدآغازکنندگی» است.
ما اما در مورد دستگاه های خودپرداز بانکی (ATM)، هم دیرآغازکننده بودیم و هم بدآغازکننده و به نوعی سراغ پسماند فناوری های پرداخت در دنیا رفتیم. در حوزه کارت هوشمند ملی نیز چنین اتفاقی افتاده و در حالیکه برخی کشورهای دنیا چند سالی می شود که سراغ حذف کارت های سخت افزاری و جایگزینی آنها با یک کد ملی یا روش های بیومتریک رفته اند، ما سراغ یک فناوری رو به انقراض، یعنی کارت های و دستگاه های خوانشگر مرتبط با آنها رفته ایم.
حالا هم زمزمه های فراگیری و انقلاب نسل 5 در دنیا آغاز شده است و باید مراقب باشیم ایران به انبار پسماند فناوری های ارتباطی در دنیا تبدیل نشود. عباس پورخصالیان از کارشناسان فرهیخته عرصه فاوای کشور، چندی پیش در این مورد هشدار داد و در مطلبی نوشت: «به هوش باشیم: در دو حالت ممکن است ایران به انبار پسماند نسل های پیشین دیگر کشورها تبدیل شود: اگر پیامِ گذار از 4G  به 5G  دیر منتشر شود یا تحقق5G  دیر رخ دهد و هماهنگی های مذکور انجام نشوند یا بد انجام شوند یا اینکه هماهنگی های مذکور انجام شوند و خوب هم انجام شوند ولی پیامِ گذار از 4G به 5G از سوی گیرندگان پیام تغییر، به درستی درک نشود.(هفته نامه عصرارتباط)
این که چه کسانی در تبدیل شدن کشور به انبار پسماند فناوری نقش ایفا می کنند، موضوعی است که هوشیاری و تدبیر نهادهای تصمیم گیر و نظارتی را می طلبد. اما به واسطه سودهای بالای تجاری، بی اطلاعی یا کم اطلاعی مدیران تصمیم گیر، وابستگی شرکت های واردکننده و دلال ها به دستگاه ها و نهادهای بانفوذ و فساد برخی مدیران، امکان وقوع این هشدارها جدی است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :