آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 257714
تاریخ انتشار : 19 تیر 1398 11:51
تعداد بازدید : 41

فرار صاحبان ماینرها از شهرک صنعتی آبادان

کشف ۲۶ مزرعه استخراج بیت کوین در زنجان و مشهد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان گفت: ۱۶ مزرعه استخراج بیت کوین در زنجان با مصرف ۴ مگاوات استخراج شد.
undefined
فناوران- علیرضا علیزاده درباره شناسایی مزارع بیت کوین، یادآور شد: بیت کوین موضوع امروز نیست، نوسانات نرخ دلار و فاصله زیاد قیمت آن نسبت به ریال موجب شده ایران جزو کشورهایی باشد که عده ای بخواهند از این روش سود بیشتری به جیب بزنند.
وی عنوان کرد: ارزان بودن انرژی برق نیز یکی از عوامل مهم گرایش به استخراج ارز دیجیتالی است که از سال گذشته تاکنون با افزایش نرخ دلار و ارزان بودن انرژی برق، استخراج ارز دیجیتالی طرفداران بیشتری در کشور پیدا کرده است.
این مسئول با بیان اینکه استان زنجان بزرگترین استخراج کننده ارز دیجیتالی (بیت کوین) در کشور نیست، گفت: کل میزان بار مصرفی کشف شده در این خصوص حدود چهار مگاوات است که این میزان کمتر از مصرف فقط یکی از کارخانه های صنایع روی در زنجان است و از ماه های گذشته درصدد شناسایی و کشف مزارع استخراج بیت کوین هستیم و در این مدت ۱۶ مورد اساسی و درشت از این مزارع شناسایی شده است. 
 کشف ۱۰ مرکز استخراج بیت کوین در مشهد
در همین رابطه مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق خراسان رضوی از کشف ۱۰ مرکز استخراج ارز دیجیتال طی ۲۰ روز اخیر در این استان خبر داد.
سید مجید آزیز در گفت وگو با فارس، با اعلام این که طی 20 روز اخیر 10 مرکز استخراج ارز دیجیتال در خراسان رضوی کشف شده، گفت: کاشمر، فریمان، چناران و باخرز شهرستان های هستند که در آنان این کشفیات صورت گرفته است.
مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق خراسان رضوی ضمن بیان اینکه موارد کشف شده از مراکز خصوصی بودند، تصریح کرد: پس از کشف تخلف، تفاوتی ندارد که مرکز مربوطه دولتی باشد یا خصوصی، با هر دو برخورد صورت می گیرد.
وی در پاسخ به این پرسش که معمولا در چه مراکزی استخراج ارز دیجیتال بیشتر مشاهده می شود؟، بیان کرد: استخراج ارز دیجیتال در مراکزی صورت می گیرد که برای فرد ارزش افزوده داشته باشد، باتوجه به اینکه هزینه مصرف برق در مراکز کشاورزی، تولیدی، دامپروری ها، مرغداری ها و مدارس کمتر است، بنابراین برای این مراکز استخراج ارز صرفه اقتصادی دارد، بنابراین در این مراکز این موضوع بیشتر مشاهده می شود.
آزیز عنوان کرد: گزارشات مردمی، بازرسی همکاران از مراکز تولیدی و کشاورزی و مقایسه میزان مصرف برق این مراکز نسبت به دوره های قبل از جمله راه هایی هستند که برای کشف استخراج ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند.
 شهرک صنعتی آبادان هم مزرعه بیت کوین داشت
رییس اداره برق آبادان گفت: پس از شناسایی و کشف یک مزرعه ماینر(پایگاه استخراج بیت کوین) این واحد از مدار مصرف برق خارج شد.
به گزارش مهر، احسان ثابتی افزود: در پی دریافت گزارشاتی مبنی بر وجود چنین پایگاهی در شهرک صنعتی آبادان و تائید صحت گزارش واصله پس از پیگیری های انجام شده طی هماهنگی با مرجع قضایی مجوز ورود به محل را از دادستان دریافت کردیم.
وی با بیان خودداری افراد شاغل در محل این ماینرها از گشودن در محل اظهار کرد: پس از ورود به محل برخی از افراد شاغل در آن از محل گریختند.
ثابتی تصریح کرد: در محل یاد شده تعداد ۹۵ ماینر وجود داشت که ۹۲ دستگاه آن فعال بود و ماه ها بود که برای انجام کارشان به شکل بی رویه ای از برق غیر مجاز استفاده می کردند.
رئیس اداره برق آبادان یادآور شد: افراد شاغل در مزرعه ماینرها (پایگاه استخراج بیت کوین) برای رسیدن به هدفشان دو کارخانه جنب یکدیگر را از صاحبانش اجاره کرده بودند و از یکی از کارخانه ها به عنوان پوشش استفاده می کردند و بیشترین حجم رفت آمدهایشان نیز به آنجا بود در حالی که فعالیت اصلی شان که تولید ارز دیجیتالی بود در کارخانه دیگر انجام می شد. ثابتی با بیان اینکه بخشی از برق مصرف برای این ماینرها به شکل غیر مجاز از دیگر کارخانه (مشمول برق یارانه ای) تامین می شد، گفت: هر دستگاه ماینر مصرفی برابر با دو هزار تا دو هزار و ۵۰۰ وات در طول شبانه روز دارد و این میزان برق مصرفی آن هم در شرایطی که با اوج مصرف بار مواجه هستیم، شرایط سخت و مشکلی را برای ما به وجود آورده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر به دلیل نبود برخی زیر ساخت ها در تولید برق، مصرف آن بیش از تولیدش است، اظهار کرد: پس از جمع آوری ماینرها، دستگاه ها به نیروی انتظامی تحویل و واحد مذکور از چرخه مصرف برق خارج شد.
منبع: ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :