آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 258410
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1398 12:13
تعداد بازدید : 4673

رییس اتحادیه فناوران رایانه در نامه‌ای سرگشاده از رییس سازمان ملی استاندارد سوال کرد:

هزینه استاندارد کالاهای کامپیوتری چرا چند برابر شده است؟

هزینه استاندارد کالاهای کامپیوتری و ماشین‎های اداری نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و این موضوع موجب اعتراض شدید واردکنندگان رسمی این کالاها شده است. رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران نیز در نامه‎ای سرگشاده به ریاست سازمان ملی استاندارد ایران خواستار توضیح در این رابطه شده است.
undefined

فناوران- سید مهدی میرمهدی، رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران در بخشی از نامه سرگشاده اش به نیره  فیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد نوشته است: «هنگام ورود کالای باکیفیت و دارای استانداردهای جهانی به گمرکات کشور، واردکننده باید با ارسال نمونه کالا به سازمان استاندارد مجوز دریافت نماید که این استاندارد شامل هزینه های بسیاری است و در مواردی واردکننده زمان زیادی برای دریافت استاندارد معطل می‎ماند.»
میرمهدی با بیان اینکه  متاسفانه استاندارد برای واردکنندگان کالا به ایران تبدیل به چالش بزرگی شده ، افزوده است: در خصوص دریافت هزینه‎ها هیچگونه مصوبه قانونی وجود ندارد و سازمان استاندارد طبق ضوابط خود پول را دریافت می‎کند و واردکننده کلیه این هزینه ها را جمع بندی و در نهایت از مصرف کنندگان دریافت می‎نماید؛ مصرف کننده‏ای که حرف او را هیچ مسوولی نمی‎شنود.»
وی سپس به ارایه مثالی در زمینه افزایش هزینه استاندارد پرداخته و نوشته است: «سال 1397 برای واردات یک دستگاه پرینتر چندکاره به کشور با وجود استانداردهای اروپایی مبلغی حدود یک میلیون و هشتصد هزار تومان هزینه استاندارد از واردکننده دریافت می‎شد و آنقدر زمان می برد که این دستگاه پس از خروج از استاندارد قابل استفاده نبود.
ولی با توجه به تحریم کشور و فرمایش مقام معظم رهبری در مورد رحم کردن به یکدیگر، اجحاف نکردن در حق مردم و کمک به کاهش قیمت‎ها،  متاسفانه سازمان استاندارد بجای کمک به واردکنندگان، هزینه استاندارد یک دستگاه پرینتر که در سال 97 یک میلیون و هشتصد هزار تومان بود را اکنون  به پنج میلیون و هشتصد هزار تومان افزایش داده است و در یک کانتینر چهل فوت حدود هشت دستگاه برای استاندارد برده می‎شود. برای اتحادیه فناوران رایانه سوال است که طبق کدام قانون هزینه استاندارد چندین برابر شده است؟»
رییس اتحادیه با طرح این سوال که «چرا بابت یک کانتینر چهل فوت واردکننده باید حدود 40 میلیون تومان به سازمان استاندارد هزینه پرداخت کند» ادامه داده است: «آیا استاندارد دستگاه فرق کرده است؟ چرا باید برای دستگاهی که در سال 97 یک میلیون هشتصد  هزار تومان بابت استاندارد آن پرداخت می‎شد ، اکنون حدود 6 میلیون هزینه استاندارد پرداخت شود؟ آیا استاندارد برای جیب خود نقشه کشیده است یا می‎خواهد مردم را به نظام بدبین نماید؟ چرا در زمانی که رهبر انقلاب و مسوولان نظام صحبت از کاهش قیمت‎ها و افزایش قدرت خرید مردم می‎کنند، سازمان استاندارد هزینه ها را اینگونه افزایش می‎دهد؟ آیا سازمان استاندارد با این اقدام می‎خواهد حمایت خود را از مصرف کنندگان اعلام نماید!»
میرمهدی در این نامه از  رییس سازمان استاندارد درخواست کرده که ضمن تشریح برنامه سازمان به صورت کتبی دلیل این افزایش قیمت و مصوبه ای که به آن استناد شده را اعلام
 کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :