آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 258466
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1398 12:49
تعداد بازدید : 4734

نتایج تحریم‌ نصب اپ و افزایش قیمت آیفون

اپل در ایران بازارش را از دست می دهد

در حالی که قیمت گوشی های آیفون نجومی بالا رفته، این دستگاه ها که روزی طرفداران پروپاقرصی در بازار موبایل کشورمان داشتند، حالا کم کم مشتریان خود را از دست می دهند.
undefined

فناوران- بازار موبایل کشورمان از سال گذشته با چند نرخی شدن بهای ارز، دستخوش تغییراتی شد و از یک سو بسته شدن مبادی ورودی کالا به کشور و از سوی دیگر باز شدن پای دوباره قاچاق به بازار، باعث شد تا اوضاع نابسامان شود و این روزها افزایش بیش از حد قیمت گوشی باعث شده تا بازار کساد شود.
همین بالا رفتن نرخ ارز باعث شد تا قیمت گوشی های پرچمدار به شدت افزایش یابد و گوشی های میان رده جای موبایل های پرچمدار را به لحاظ قیمتی گرفتند. اما در این میان گوشی های آیفون بیشتری میزان افزایش قیمت را تجربه کردند تا آنجا که این مدل گوشی ها در بازار کشورمان کمتر طرفدار دارند.
سال گذشته قیمت دلار از ۳۷۰۰ تومان شروع شد و کم کم به مرز ۱۹‑۲۰ هزار تومان رسید و این افزایش بی رویه نرخ ارز، همه بازارها را تحت تاثیر قرار داد و بازار موبایل هم از این قضیه مستثنی نبود. بسیاری از سودجویان با بالا رفتن نرخ ارز، قیمت گوشی هایی را که از قبل وارد کرده بودند را نیز با بالاترین نرخ دلار محاسبه کردند و حالا که نرخ دلار کاهش یافته و به مرز ۱۲ هزار تومان رسیده، اما بازار موبایل شاهد کاهش قیمت ها نبوده و همچنان گوشی با نرخ بسیار بالایی به دست مشتری می رسد. در این میان گوشی های آیفون بیشترین افزایش قیمت را داشته اند.
 قیمت های نجومی آیفون
گوشی های آیفون از قدیم جزو کالاهای لوکس در بازار موبایل به شمار می رفتند و همیشه نسبت به سایر گوشی ها از قیمت بالاتری برخوردار بودند. اما تا پیش از بالا رفتن نجومی قیمت ارز در بازار ایران، اپل مشتریان خود را در این بازار داشت و همیشه تعداد این کاربران در حال افزایش بود. اما حالا قیمت های بسیار بالای این گوشی ها باعث ریزش تعداد زیادی از کاربران و طرفداران این برند شده است.
اگر به لیست قیمت گوشی های آيفون در بازار نگاهی بیندازید می بینید که قیمت ها از حدود ۱۰ میلیون تومان شروع می شود و به بیش از ۱۷ میلیون تومان می رسد که البته نسبت به یکی دو ماه گذشته، تا حدی با کاهش روبه رو شده و پیشتر شاهد قیمت برخی از مدل ها تا حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان هم بودیم.
 بی تاثیری کاهش قیمت در فروش آیفون
بر اساس گزارش فعالان بازار، کاهش فروش گوشی های آیفون باعث شده تا بسیاری از فروشندگان اقدام به کم کردن قیمت این گوشی کنند. البته برخی معتقدند که نزدیک شدن به عرضه نسخه بعدی آیفو ن های اپل باعث کاهش نرخ این گوشی در بازار شده، اما فعالان بازار کاهش فروش این مدل ها را عامل کم شدن قیمت ها می دانند. اما همین کاهش قیمت ها نیز باعث نشده تا نظر مشتریان نسبت به خرید این گوشی جلب شود.
بر این اساس باید منتظر بمانیم و ببینیم که تحریم های آمریکا علیه ایران و تبعیت شرکت های آمریکایی از این تحریم ها به کجا می رسد و تاثیر آن تا کجا پیش می رود.
 مشکل نصب اپ های ایرانی روی آیفون
اما غیر از افزایش نجومی قیمت آیفون در بازار ایران، جلوگیری از نصب برنامه های ایرانی روی آيفون مشکل تازه ای است که این روزها کاربران ایرانی این گوشی، با آن دست و پنجه نرم می کنند.
به نظر می رسد تحریم اپلیکیشن های ایرانی در این عرصه بخشی از کل تحریم های فناوری است که در این راستا علیه ایرانیان به اجرا درآمده است.
به طوری که اپلیکیشن هایی پرکاربرد زیادی در ایران با مشکل نصب روی این گوشی روبه رو هستند. همچنین اپلیکیشن اغلب بانک های ایرانی نیز روی این پلتفرم کار نمی کنند.
هفته پیش هم خبری منتشر شد مبنی بر اینکه مرتبط بودن توسعه دهندگان اپلیکیشن ها با ایران، حتی درصورت انگلیسی زبان بودن اپلیکیشن مورد نظر، باعث از کار افتادن آن و عدم ارایه روی اپ استور اپل می شود.
بر این اساس همین موضوع باعث شده باعث شده تا بسیاری از کاربران قدیمی آیفون، از گوشی های اندرویدی به عنوان گوشی دوم برای انجام کارهای پرداختی و استفاده از اپلیکیشن های ایرانی، بهره ببرند و برخی از کاربران از خرید گوشی آیفون منصرف
 شوند.
 افت فروش گوشی های کارکرده آیفون
افزایش قیمت و عدم نصب اپلیکیشن های ایرانی روی آیفو ن های اپل باعث کاهش شدید خرید و فروش این گوشی در بازار ایران شده است؛ به طوری که حتی فروش گوشی های دست دوم این برند نیز به شدت کاهش یافته و تقریبا خریداری در بازار ندارد. 
در این میان فروش گوشی های آیفون روی سایت هایی مثل دیوار و شیپور هم به شدت کاهش یافته است؛ بر اساس گزارش یکی از کاربران، در حالی که چند روزی از نصب آگهی فروش آیفون SE وی گذشته، حتی یک مشتری هم برای خرید این گوشی پیدا نشده و میزان بازدید از این گوشی کمتر از موبایل لومیای نوکیا با سیستم عامل ویندوزموبایل بوده است. این در حالی است که پیشتر بلافاصله پس از درج آگهی روی این فروشگاه های اینترنتی، به سرعت گوشی های آیفون مشتری پیدا می کرد و به فروش 
می رسید.
منبع: دی جی کالا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :