آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 258693
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1398 13:48
تعداد بازدید : 4848

کاهش قیمت گوشی در پی افزایش واردات رسمی

مدیرکل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان درباره کاهش قیمت این محصول در بازار در پی کاهش قیمت دلار گفت: واردات تلفن همراه از دو طریق با ارز نیمایی برای شرکت های تولیدکننده اصلی که رابطه مستقیم تجاری با ایران دارند و با ارز حاصل از صادرات در حال انجام است.
undefined

آی تی من- سیدجواد احمدی افزود: قیمت ارز نیمایی در طول سه ماه گذشته، عموماً صعودی بوده و کاهشی نداشته که قاعدتاً در حوزه واردات این گونه کالاها در روند قیمت ها شیب متناسب صعودی قابل پیش بینی است هر چند رقابت شرکت های واردکننده باعث ثبات و حتی کاهش قیمت در این گروه نیز بوده است. ضمنا عرضه کنندگان این کالاها موظف به ثبت قیمت مصرف کننده در سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت هستند.
احمدی با اعلام اینکه قیمت ارز حاصل از صادرات که تابعی از ارز آزاد سامانه سنا است، در طول ماه های اخیر، شیب نزولی اندکی داشته است، تصریح کرد: انتظار می رود با ایجاد جو رقابتی و حضور تعداد قابل توجهی واردکننده در این حوزه، شاهد روند کاهشی باشیم.
احمدی پروسه واردات موبایل از زمان ثبت سفارش تا خرید و واردات و آماده سازی را فرآیندی بین ۴۵ تا ۶۰ روز اعلام و اظهار کرد: قاعدتاً فرآیند کاهشی قیمت ها از زمان شروع کاهش نرخ ارز با تاخیر در فاز ۴۵ تا ۶۰ روزه در بازار محسوس است.
وی تاکید کرد: قیمت موبایل در گوشی های پرتقاضا کاهشی با میانگین ۱۰ درصد را به همراه داشته که اتفاقاً این موضوع به زعم فعالان بازار نه به خاطر کاهش نرخ ارز بلکه به خاطر افزایش تعداد واردکنندگان قانونی از حدود ۵۰ شرکت به ۱۱۰ شرکت و ایجاد جو رقابتی سالم در میان تجار و افزایش سرعت عرضه و موجودی بالای واردکنندگان بوده است.
مدیرکل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به مصرف کنندگان توصیه کرد که با استعلام قیمت ها از سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت از قیمت اعلامی فروشندگان مطلع شده و هرگونه مورد خلاف واقع را به حوزه های نظارتی سازمان حمایت اطلاع دهند.
وی اظهار امیدواری کرد با ایجاد تعادل نسبی در نرخ ارز و ورود کالاهای واردکنندگان جدیدی که از سازمان حمایت و وزارت صمت مجوز واردات قانونی دریافت کرده اند و تعداد آنها رو به افزایش است، شاهد ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای بازار و ثبات قیمت ها بر طبق ضوابط قیمت گذاری کالاهای وارداتی سازمان حمایت
 باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :