آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 258779
تاریخ انتشار : 3 شهریور 1398 11:46
تعداد بازدید : 52

راهکارهایی برای اصلاح ساختار به جای جریمه کارمندان زیرساخت

علی اصلان شهلا- پس از اختلال گسترده اینترنت در غروب جمعه یکم شهریور ماه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شرکت زیرساخت را مقصر اصلی این اتفاق اعلام کرد و با عصبانیت در توییتر از جریمه کارمندان شرکت زیرساخت خبر داد.
undefined

Alishahla13@
این جریمه با استقبال کاربران و کسب و کارهای اینترنتی که در یک سال گذشته با اختلالات شدید اینترنت مواجه بودند روبرو شد. حتی برخی می گفتند وزیر ارتباطات مسوول اصلی شرکت زیرساخت و زیرساخت اینترنت کشور محسوب شده و اگر قرار به جریمه نقدی است باید ابتدا از خود وی شروع کرد.
با این حال برخی کارشناسان معتقد بودند جریمه کارمندن زیرساخت، در عمل کمکی به رفع مشکل اختلال اینترنت نمی کند.
درواقع به نظر می رسد این که مدیران شرکت زیرساخت روز جمعه دچار اشتباه شدند، به این دلیل نبود که قبلا کارانه شان قطع نشده است. بلکه سیستم عرضه اینترنت کشور دچار نواقص و کمبودهایی است که به صورت سیستماتیک، خطا کردن را اجتناب ناپذیر و کم هزینه می کند. در نتیجه به نظر می رسد موارد زیر در جهت اصلاح سیستم اینترنت کشور ضروری به نظر می رسد و ای کاش وزیر ارتباطات به جای جریمه احساسی کارمندان، سراغ تغییر ساختار برود:
1- وضعیت کیفی شبکه ارتباطی سراسر کشور باید در اختیار همه قرار بگیرد. کارهایی در این زمینه شرکت زیرساخت انجام داده است اما به نظر می رسد لازم است با استفاده از ابزارهایی، نسبت به عمومی سازی آگاهی درباره وضعیت کیفیت شبکه برای کاربران اقدام شود.
2- یکی از شعارهای آذری جهرمی زمانی که در شرکت زیرساخت حضور داشت، برقراری شفاف SLA بود. براساس آن باید شرکت زیرساخت برای قطعی شبکه به اپراتورها جریمه داده و آنها نیز در قبال قطعی اینترنت به مردم جریمه دهند. در این راه باید موضوع میزان و نحوه پرداخت جریمه ها شفاف باشد.
3- از همه مهم تر و اساسی تر، خروج دولت از تجارت اینترنت و رفع انحصار برای ورود بخش خصوصی است. به این ترتیب می توان امیدوار به حل سیستماتیک مشکلات بود و وگرنه با 10ها جریمه هم، سیستم دولتی بازهم به خطا برخواهد خورد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :