آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 258882
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1398 12:28
تعداد بازدید : 4787

با بالا رفتن قیمت‌ها و کاهش توان خرید

عمر نگه داشتن گوشی ها بیشتر شد

قیمت جهانی گوشی های هوشمند بالا رفته و این موضوع باعث شده تا بسیاری از کاربران به جای اینکه هر سال گوشی های شان را تعویض کنند، از این دستگاه ها زمان بیشتری استفاده کنند.
undefined
ساحره چمنی
آی تی من- بر اساس آماری که به تازگی استراتژی آنالیستیک منتشر کرده، کاربران آمریکایی به طور میانگین گوشی هایشان را ۳ سال نگه می دارند، این در حالی است که تا چند سال پیش زمان استفاده از گوشی تنها یک سال بود و بعد از آن با عرضه مدل های جدید، کاربران اقدام به تعویض گوشی هایشان می کردند.
استراتژی آنالیستیک گزارش داده که این موضوع در نتیجه بالا رفتن قیمت گوشي های بالا رده اتفاق افتاده است.  بر اساس تحقیقاتی که به تازگی انجام شده، گوشی های اپل به صورت میانگین برای مدت 18 ماه مورد استفاده قرار می گیرند و این رقم برای گوشی های هوشمند سامسونگ کمتر از ۱۷ ماه است. با این اوصاف به نظر دوران تعویض سال به سال گوشی ها به پایان خود رسیده است. فروش گوشی های هوشمند طی سال گذشته در سراسر دنیا به نصف رسیده و به اعتقاد برخی از محققان این صنعت طی چند ماه آتی بدتربن وضعیت را در بخش فروش تجربه خواهد کرد.
البته باید به این نکته هم توجه کرد که گوشی های جدید خیلی قابلیت تازه و هیجان انگیزی ندارند و کاربران عقیده دارند که به روز رسانی های اعمال شده در گوشی های جدید آن ها را برای خرید و تعویض گوشی های شان قانع نمی کند.
از سوی دیگر قیمت سرسام آور گوشی های پرچمدار و کاهش توان خریداران، مانع بزرگی برای خرید گوشی های جدید و کنار گذاشتن گوشی های قدیمی است.
حتی با وجود عرضه فناوری های نسل 5G اگرچه ویژگی های هیجان انگیزی دارد، اما به دلیل قیمت بالایی که این دستگاه ها دارند، کاربران ترجیح می دهند فعلا سراغ این دستگا ه ها نروند. این موضوع باعث شده تا درآمد شرکت های بزرگی مثل سامسونگ و اپل از محل فروش گوشی های پرچمدارشان به شدت افت کند و تلاش می کنند تا خسارت ناشی از کاهش فروش گوشی های رده بالا را به گونه ای دیگر جبران کنند. در این میان سامسونگ روی گوشی های میان رده اش مانور می دهد و سعی کرده در طول چند سال اخیر با ارایه امکانات فوق العاده روی گوشی های میان رده اش، کاهش چشمگیر گوشی های پیشتازش را جبران کند که البته در این زمینه هم بسیار موفق عمل کرده است.
اما اپل به دلیل اینکه فقط روی گوشی های پرچمدار کار می کند و گوشی میان رده ای ندارد و از سوی دیگر قیمت محصولاتش همیشه نسبت به سایر رقبا بالا بوده، چاره ای جز مانور روی محصولات دیگرش همچون سرویس های TV و موزیک ندارد.
با این حال جبران کاهش فروش بخش گوشی های پرچمدار خیلی ساده نیست و هر سال شاهد عرضه گوشی های پرچمدار از برندهای مختلف مثل سامسونگ و اپل هستیم همانطور که در طول یک ماه اخیر سامسونگ گوشی های گلکسی نوت ۱۰ را معرفی کرد و اپل تا یکی دو هفته آینده سری جدید گوشی های آيفون را عرضه می کند، همچنین گوگل تا اوایل پاییز اقدام به معرفی پیکسل های جدید خواهد کرد و هواوی گوشی پرچمدار جدیدش از سری میت را به بازار خواهد آورد. حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم که شرکت ها برای جبران این عقب افتادگی چه تدبیری خواهند اندیشید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :