آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 258995
تاریخ انتشار : 11 شهریور 1398 12:40
تعداد بازدید : 186

آزموده را آزمودن خطاست

ساحره چمنی- این روزها باز زمزمه هایی درباره تولید داخلی گوشی موبایل شنیده می شود و حتی گوشی هایی ظاهرا توسط همین تولیدکنندگان ساخته شده و در مرحله تست و بررسی برای عرضه به بازار است.
undefined

در این میان همین تولیدکنندگان داخلی و مسوولان امور صنایع سازمان صنعت هم خواستار افزایش تعرفه واردات گوشی تلفن همراه به بهانه تولید داخلی شده اند.
به گفته همین مسوولان هم اکنون تعرفه واردات گوشی 5 درصد است و تعرفه واردات قطعات موبایل 15 درصد، این مسوولان خواستار افزایش رقم به 20 درصد شده اند تا تولید داخلی توجیه اقتصادی پیدا کند.
جالب است که بسیاری فراموش کرده اند که افزایش تعرفه واردات گوشی چند سال پیش چه اتفاقاتی در بازار موبایل کشورمان رقم زد و افزایش یک شبه 60 درصد تعرفه پای قاچاق را به بازار کشورمان باز کرد. حالا بعد از 13 سال دوباره تکرار همان روش تکراری جای تعجب دارد چرا که این روزها به اندازه کافی بازار ملتهب است و همین نوسانات نرخ ارز از یک سو و واردات قاچاق به اسم مسافری از سوی دیگر، باعث شده تا خرید گوشی تازه از سبد بسیاری از خانواده ها حذف شود و حالا افزایش تعرفه نیز به این موضوع دامن می زند و قطعا باز هم باید منتظر افزایش قیمت گوشی در صورت افزایش تعرفه واردات گوشی باشیم.
در طول یک سال و نیم گذشته رجیستری گوشی های موبایل اگرچه طرح خوب و مناسبی برای بازار موبایل کشورمان بود اما باعث نشد تا پای قاچاق از بازار برچیده شود که البته چند نرخی شدن قیمت ارز و تخصص ارز دولتی برای واردات گوشی هم به بدتر شدن اوضاع دامن زد. اما حالا درصورتی که تعرفه واردات گوشی هم افزایش یابد مشخص نیست که چه بلایی بر سر بازار موبایل کشورمان خواهد
 آمد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :