آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 259155
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1398 11:11
تعداد بازدید : 199

ترس از شفاف سازی «شبکه ملی اطلاعات»!

دکتر انتظاری عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی است. به تازگی دکتر انتظاری که سابقه دبیری شورای عالی فضای مجازی و ریاست مرکز ملی فضای را نیز در کارنامه دارند، مقاله ای در ماهنامه پیوست با عنوان «ارزیابی شبکه ملی اطلاعات» منتشر کرده اند که به نظرم از منظرهای متعددی قابل تقدیر و البته هم زمان قابل نقد است.
undefined

امیر ناظمی
amirnazemy@

قابل تقدیر برای آن که ما منتظر گفت وگوی شفاف و مکتوب هستیم، به جای مصاحبه ها و طعنه ها! و قابل نقد چون این یادداشت به دلایلی که در ادامه آورده ام نمی تواند نقطه آغازین گفت وگویی واقع شود؛ به همین دلیل دعوت می کنم به گفت وگوی مکتوب.
همواره به گذشتگانی که مسوولیت داشته اند، از جمله دکتر انتظاری احترام می گذارم و البته احترام را برابر با عدم نقد یا مباحثه نمی دانم. پس در عین احترام نقدهای جدی به حرف های ایشان دارم.
مباحثه مکتوب و نگارش یادداشت می تواند آغاز گفت وگو باشد چراکه گفت وگو نقطه آغازین حل شدن مساله های پیچیده است! مسایل پیچیده عرصه اجتماعی از آن رو پیچیده هستند که از نگاه های مختلف دارای تفسیرها و مفاهیم مختلف هستند. تا زمانی که این گروه های مختلف دیدگاه های خود را با دیگران به اشتراک نگذاشته باشند، در عمل امکان فهم، تامل و نهایتا رسیدن به ادراک مشترک و حتی سنتز میان تز و آنتی تز وجود ندارد.
به همین دلیل است که استقبال از حل مساله همانا استقبال از گفت وگو درباره آن مساله است. به همین دلیل است که نوشتن پیرامون این مسایل را یک الزام برای رشد و توسعه می دانم. در ادامه ۵ اشکال به یادداشت دکتر انتظاری را طرح می کنم:
۱-گفت وگو باید بر پایه پیش فرض های شفاف باشد. هنوز نمی دانم و تا کنون مقاله ای از دکتر انتظاری نخوانده ام که وجه ایجابی داشته باشد. ایشان بیشتر در مورد نقد عملکردها در خصوص شبکه ملی اطلاعات صحبت کرده اند تا آن که در مورد چه چیز بودنش مطلبی داشته باشند! بسیار دوست دارم ببینم که از دید ایشان چه چیز شبکه ملی اطلاعات است. این سخت گیری را البته برای خودم انجام داده ام و در یک مقاله مفصل فهم خود را از این شبکه نوشته ام و منتشر کرده ام و در ویرگول نیز قابل دسترس است:
اگر حداقل انتظار از یک فیلسوف آن است که واژگان کلیدی و مفاهیم اصلی فلسفه اش را تعریف کند؛ از یک مدیر و سیاست گذار نیز انتظار می رود تا فهم خود را از واژگانی که بیش از هر چیز به کار می برد بیان کند! این روزها اغلب گزاره هایی به گوش می رسد که گویی شبکه ملی اطلاعات اکسیری عجیب و ماورایی که درد تمامی مشکلات ایران و ایرانی است؛ هرچند کسی نمی داند چیست!
۲-در کنار چه چیز بودن «شبکه ملی اطلاعات» لازم است تا در مورد این نیز صحبت شود که چه چیز نیست! از دید ما «شبکه ملی اطلاعات» به معنای تعطیل کردن ارتباط با دنیا نیست! ما «شبکه ملی اطلاعات» را شبکه ای نمی دانیم که به واسطه آن اینترنت را تعطیل کنیم! به عبارت صریح تر:
«شبکه ملی اطلاعات» جایگزین اینترنت نیست، بلکه مکمل آن است!
اما برآورد من از تک گزاره ها و تک جمله ها این است که گویی برخی از صاحب نظران از جمله آقای دکتر انتظاری آن را جایگزین و بدیل اینترنت می دانند. بهتر است شفاف بیان کنند که نظرشان چیست!
البته احتمالا باز این تمایل وجود دارد که یادداشت مرا نقد بفرمایند؛ خواهش می کنم در یک یادداشت حداقل دو هزار کلمه ای تعریف خود از «شبکه ملی اطلاعات»، اینکه چه هست و چه نیست را ابتدا منتشر کنند.
۳-گفت گو برابر ایرادگیری مداوم یا به اصطلاح عامیانه اش «غر زدن» نیست. گفت وگو همواره با هدف ساخته شدن است. گفت وگو یعنی در برابر هم قرار گرفتن تز با آنتی تزاش برای دست یابی به سنتز! یعنی گزاره های یک گروه در برابر گزاره های رقیب عرضه می شوند تا بتوانیم به فهم جدیدتری نایل آییم.
به این ترتیب گفت وگو با غرزدن های سیاسی متفاوت است. غرزدن سیاسی نه با هدف ساخته شدن و سنتز است و نه اساسا حوصله شنیدن رقیب را دارد! غرزدن های سیاسی هدف شان تنها ناکارآمد نشان دادن رقیب است بدون عرضه راه حل ها و راهکارهای خودشان! با این تقسیم بندی متاسفانه در گفت وگو در خصوص شبکه ملی اطلاعات بیشتر شاهد غرزدن های سیاسی هستیم تا هرگونه تمایلی برای ساختن آینده!
۴-گفت وگو زمانی معنادار است که گزاره های متناقض در یک طرف گفت وگو را شاهد نباشیم؛ یعنی وقتی مجموعه گزاره های خود را به دیدگاه رقیب عرضه می کنیم باید گزاره هایمان حداقل سازگاری را با هم داشته باشند. آقای انتظاری از یک سو می فرمایند «شبکه ملی اطلاعات» صرفا زیرساخت فضای مجازی است و لایه…
 رییس سازمان فناوری اطلاعات


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :