آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 259213
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1398 11:9
تعداد بازدید : 63

برگزاری نشست مشترک سامانه ستاد و کمیسیون‌ نرم‎افزار نصر تهران

پیشنهاد دسترسی «ستاد» به پایگاه نصر برای استعلام مجوز شرکت ‏ها

به دعوت کمیسیون‏های نرم‎‏افزاری سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، جلسه مشترک با حضور امیر اصغری مدیر سامانه تدارکات الکترونیکی دولت(ستادیران)، علی فلاح مراد مدیر فنی و علی قاسم مدیر محصول این سامانه برگزار شد و حاضران در خصوص توسعه کاربری از آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.
undefined

فناوران - در ابتدا، اصغری مدیر ستاد، تاریخچه ای را از شکل‏ گیری و فعالیت ستاد ارائه داد. به گفته مدیر ستاد، روزانه بیش از 10 هزار مناقصه در ستاد نمایش داده شده و حدود 100 هزار تامین ‏کننده کالا و خدمت هم در آن ثبت ‏نام کرده‏ اند. هدف اصلی ستاد، شفاف ‏سازی فرآیند برگزاری مناقصه و نیز استخراج اطلاعات و آمار مربوط به برگزاری مناقصات در سطح دستگاه های دولتی و ارایه آن به مسوولان دستگاه ها است. او گفت: تا کنون 90 هزار میلیارد تومان در ستاد تراکنش مالی وجود داشته که 74% آن مربوط به یک سال و نیم گذشته است.
سپس روسای کمیسیون‏ های نرم‏‎افزاری سازمان، بر اساس فراخوان اعلامی، مشکلات اعضا را در استفاده از ستاد و تعامل با نهادهای دولتی با مسوولان ستاد در میان گذاشتند. سعید امامی رییس کمیسیون ‏نرم افزارهای پیشرفته، در این نشست گفت: «اکنون شرکت‏‎هایی وجود دارند که با وجود نداشتن مجوز سازمان، در بازار فعالیت داشته و در مناقصات هم شرکت می کنند. مسایل و مشکلاتی که در خصوص این شرکت‏‎ها پیش می آید توسط سازمان قابل پیگیری نیست. باید ترتیبی اندیشیده شود که صلاحیت تامین ‏کنندگان محصولات و خدمات فناوری اطلاعات در مناقصه های دولتی، با مشارکت و همکاری سازمان انجام شده تا بتوان مسایل احتمالی را پیگیری کرد.»
مدیر سامانه ستاد در این خصوص، پیشنهاد کرد در سامانه مذکور، وضعیت عضویت و مجوز شرکت های حوزه فناوری اطلاعات در صورت نیاز استعلام شده تا وضعیت شرکت مشخص باشد.
در ادامه این نشست، موضوعاتی مانند تغییر اطلاعات مناقصه ها و نحوه محاسبه کارمزدها بررسی شد و روسای کمیسیون‏های نرم ‏افزاری مشکلات و پیچیدگی‎هایی را که در عمل حین کار با سامانه آن مواجه هستند را بیان کردند. در همین خصوص، مظاهر مرجانی رییس کمیسیون نرم ‏افزارهای پخش، فروشگاهی و اصناف با بیان طرح مشکلات در این جلسه گفت: «می ‏توان بخشی از سامانه را به ثبت مسایل مشکلات کاربران اختصاص داد تا به کمک آن ارتباط نزدیک تری بین ستاد و کاربران برقرار شود. گسترش ستاد و تعامل بخش خصوصی برای برطرف کردن مشکلات، گام بسیار سازنده ای است و بستر شفافیت را فراهم می کند. ستاد دست کم می‏تواند سازوکاری را فراهم کند تا فرایند برگزاری مناقصه سالم و شفاف باشد و این موضوعی است که به آن خیلی نیاز داریم.»
اصغری با تشکر از همفکری اعضای سازمان برای بهبود کار ستاد، در پاسخ به مشکلات مطرح شده، اظهار داشت برخی از آن‏ها به دلیل عدم آموزش کاربران دستگاه های دولتی و یا تعجیل دستگاه های دولتی برای برگزاری مناقصه بوده است. برای آموزش کاربران هم برنامه‏ ریزی لازم شده تا مشکلاتی از قبیل دسته ‏بندی مناقصات، رفع شود. در پاسخ به حفظ محرمانگی اطلاعات مناقصه ‏گذاران، مدیر ستاد به اعضای سازمان اطمینان داد داده هایی که در اختیار ستاد قرار می گیرند کاملاً محرمانه تلقی شده و امکان دسترسی های غیرمجاز به آن‏ها وجود ندارد.
علی آذرکار دبیر سازمان پیشنهاد کرد دسترسی این سامانه به پایگاه داده نظام صنفی رایانه‏ ای برقرار شده تا به صورت برخط اعتبار مجوز شرکت‏‎ها و اطلاعات مورد نیاز آن‏ها استعلام شود. علاوه بر آن، به منظور دریافت نظرات اعضای سازمان در خصوص موضوعات عملیاتی ستاد، جلسه‏ مشترکی با حضور مسئولان ستاد برنامه ریزی و اجرا شود. مقرر شد تفاهم‏نامه‏ای برای برنامه ‏ریزی و اجرای موضوعات مشترک تهیه و به امضای 
طرفین برسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :