آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 259387
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1398 13:26
تعداد بازدید : 103

خطر را حس نمی کنید؟

علی شمیرانی- بد نیست یکبار محاسبه کنیم از میان تمام دستگاه های بودجه گیر از شمال تا جنوب کشور، چه تعداد افراد شاغل در بخش موسوم به روابط عمومی ها مشغول بکار هستند؟ لازم نیست از تهران خارج شویم. جمع کارکنان این بخش ها (به خصوص با حال و روز فعلی روزنامه ها)، احتمالا از تعداد کل روزنامه نگاران کشور فراتر خواهد رفت.
undefined

Shemirani@
اما سوابق آنچه در فضای سایبری منتشر می شود، از حوادثی اعم از سوختن یک ساختمان در تهران گرفته تا سیل و زلزله در نقاط دور افتاده تا فساد یک مسوول و مرگ یک فرد و غیره را دنبال کنید، پدیده اخبار ناقص، نادرست و جعلی دست برتر را داشته اند و اثر خود را بر بخش زیادی از افکار عمومی گذاشته اند.
پدیده اخبار جعلی حرفی تکراری است و نیازی به باز شدن ندارد. درباره اش به اندازه کافی حرف و کتاب و مقاله منتشر شده است، اما آثار این اخبار با افزایش ضریب نفوذ شبکه های اجتماعی در هر کشور متفاوت است. برای مثال اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی هند بارها باعث تهییج مردم شده، به نحوی که هندی ها تا 40 نفر را به واسطه اخبار جعلی ظرف تنها یک سال به قتل رسانده اند.
بد نیست بدانید نتیجه یک تحقیق در سال جاری میلادی نشان می دهد کشورهای صنعتی و پیشرفته، بیشترین نگرانی در خصوص آثار اخبار جعلی را داشته اند و طبعا بیشترین اقدام در این خصوص را در دستور کار گذاشته اند. آن هم در کشورهایی که مدعی آزادی بیان هستند، بخش قابل توجهی از رسانه هایشان مرجعیت و اعتماد عمومی خود را دارند، و اکثر این رسانه ها نیز دارای مخاطب جهانی و بالا هستند.
لذا این امر با توجه به جایگاه و شرایط کشورهای مذکور گویای خطرات این پدیده است و آنها با تمام وجود دریافته اند که زور هیولای اخبار جعلی گاه می تواند به توان تمام رسانه های آنها نیز غلبه کند و اگر امروز فردی همچون دونالد ترامپ را به قدرت رساند شاید فردا موجب قدرت گرفتن یک هیتلر دیگر نیز بشود.
در ایران ما نیز موضوع این اخبار و صدمات ناشی از رها گذاشتن و بی برنامگی در برابر آن می تواند موضوع یک تحقیق قرار گیرد تا مشخص شود چه خساراتی را به بار آورده اند. موضوع اخبار جعلی در فضای سایبری را اما اگر به برخی سیاسی کاری ها و تزریق روزانه انبوهی از اخبار فسادها و کندی دستگاه های مسوول در حوزه اجرایی و اطلاع رسانی هم که اضافه کنید، شرایط را برای جوشش افکار عمومی و سرریز شدن کاسه صبر برخی ها (فارغ از سن، جنسیت، تحصیلات، محل سکونت و غیره) فراهم می کند. آثار این تغییر و تحولات را تقریبا مدتی است که به وضوح می توان حس کرد. سوال اینجاست که آیا برخی هنوز خطر را حس نمی کنند و معتقدند دامن آنها را نمی گیرد؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :