آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 260800
تاریخ انتشار : 6 مهر 1398 12:54
تعداد بازدید : 96

مقصرانی که در تاریکی می مانند

علی شمیرانی- چند روزی است که بحثی در مورد نمایندگان مجلس بالا گرفته مبنی بر اینکه باید آرای آنها به طرح ها و لوایح شفاف شود. این موضوع مخالفان و موافقان سرسختی دارد. مخالفان می گویند این نقض حریم نمایندگان است و برخی از آنها را وادار به دادن رای های پوپولیستی و غیرکارشناسی می کند. موافقان هم معتقدند این موضوع باعث افزایش توجه و دقت نمایندگان به مباحث مطروحه در صحن مجلس شده و از طرف دیگر رای دهندگان حق دارند که بدانند نماینده ای که به مجلس فرستاده اند، آیا اصلا فعال است یا نه و به چه چیزی رای مثبت یا منفی داده است.
undefined

Shemirani@
به نظر می رسد اما مشابه چنین رویه ای باید در کمیسیون ها و شوراهای عالی و هیات های خارج از مجلس که شان مقررات گذاری دارند نیز مطرح شود، تا همگان بدانیم چه مسوولی با چه ادله ای به مخالفت یا موافقت با یک موضوع پرداخته یا عامل تاخیر در به سرانجام رسیدن مصوبات، مقررات و ساماندهی به مشکلات می شوند. برای مثال یک نمونه اش را در مورد موضوع استخراج رمزارزها شاهد بودیم که هنوز هم مشخص نیست، چه مسوولانی در دولت و با چه توجیهی زمینه فعالیت غیرقانونی و طولانی عده ای را فراهم کردند، به نحوی که هنوز هم سرنوشت دقیق فعالان این عرصه و رابطه آنها با منافع ملی معلوم نیست.
در نمونه دیگری، هفته قبل و پس از سال ها تلاش و فشار و لابی و کارشکنی، شاهد تصویب و ابلاغ مقررات فعالیت تاکسی های اینترنتی از سوی وزیر کشور بودیم. جالب است که پس از گذشت این همه سال، سرانجام حدود 10 ضابطه برای شرکت ها و رانندگان تاکسی های اینترنتی در نظر گرفته شد که هر کدام از این ضوابط زمینه ساز مسایل متعدد اعم از رقابت ناعادلانه، رانت، از دست رفتن منافع عمومی، آلایندگی، بی نظمی و معضلات متعدد دیگری شده بودند.
این که مصوبه مذکور شکل اجرایی هم پیدا کند یا نه، چندان روشن نیست. چون ما قوانین و مقررات روی زمین مانده در کشور که تصویب می شوند اما اجرا نمی شوند، کم نداریم. البته این موضوع دیگری است که در زمان خود باید به آن پرداخت.
لیکن فعلا نکته اینجاست که مشخصا کدام مسوولان و نمایندگان آنها، که دستورالعمل ابلاغی با موافقت ایشان جمع بندی و ابلاغ شده است، در سال های قبل به اشکال مختلف مانع قانونمندی فعالیت تاکسی های اینترنتی شده بودند؟ 
آیا تمام آنچه که امروز و علی القاعده با رای اکثریت اعضا تصویب شده، غیرمنطقی و به زیان منافع ملی بوده است؟ پاسخ به این پرسش قطعا منفی است. لذا همانطور که ملاحظه می شود، عده ای مقصر در سال های قبل با رفتارهای دوگانه، عوام فریبی و تلاش برای خوب جلوه دادن خود (با مقاصد سیاسی یا اقتصادی) سال ها منافع شخصی خود را به منافع ملی ترجیح داده و باز هم به راحتی در تاریکی و سایه ها پنهان شدند تا روزی دیگر و روزگاری دیگر که فرصتی دوباره پیدا کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :