آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 262247
تاریخ انتشار : 17 مهر 1398 11:28
تعداد بازدید : 72

عملکرد وزارت ارتباطات سوژه نطق پیش از دستور دو نماینده مجلس

انتظار مجلس، شفاف سازی سرویس های ارزش افزوده است

نطق میان دستور دیروز دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عملکرد وزارت ارتباطات و فضای مجازی اختصاص یافت.
undefined

فناوران- غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار و حمیده زرآبادی نماینده مردم تهران، دیروز از فرصت خود برای نطق میان دستور استفاده کردند تا درباره وضعیت این روزهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور سخت بگویند.

 2 هزار و 500 میلیارد تومان از بخش خدماتی موبایل بدون اطلاع مردم اخذ می شود
غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت جلوگیری از فساد در سرویس های ارزش افزوده صحبت کرد.
کاتب گفت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان باشید که 2 هزار و 500 میلیارد تومان از بخش خدماتی موبایل بدون اطلاع مردم اخذ می شود لذا انتظار شفافیت می رود. 
وی افزود: جناب آقای رئیس جمهور شرایط حاکم بر کشور و ناهنجاری های اقتصادی و القای ناکارآمدی متاثر از تحریم ها و بعضا سوتدبیرها است. نمایندگان از وضعیت معیشت و اشتغال مردم نگران هستند و انتظار می رفت دولت مطابق با تکالیف مندرج در قانون برنامه ششم توسعه را حداقل سالیانه حدود 960 هزار شغل ایجاد می کرد و نرخ بیکاری را سالیانه 8 دهم درصد کاهش می دهد و نسبت به توسعه پایدار از 5 هزار روستا بر اساس ظرفیت های بومی و محلی اقدام نمایند.
وی ادامه داد: اکنون که فراکسیون تولید و اشتغال اولین طرح اشتغال و حمایت از تولید را با اصلاح قانون اشتغال روستایی و توسعه قبل، در راستای توسعه فضای کسب و کار و ایجاد 300 هزار فرصت شغلی، تهیه کرده و در کمیسیون اصلی اقدام نموده است، انتظار می رود با برنامه زمان‎بندی مناسب در اجرای آن به نحو احسن اقدام کند.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: فضای مجازی امروز در زندگی مردم گسترش زیادی پیدا کرده است و در عین منافع و فرصت ها، خطرات بزرگی را نیز دارد، رهبری مطابق با وظیفه نیروی انتظامی تاکید داشتند که ناامن شدن فضای مجازی موجب ضرر و زیان به مردم است. از این رو از نهادهای انتظامی و امنیتی کشور انتظار می رود که با استفاده از این ظرفیت که می تواند در وحدت و انسجام ملت بزرگ ایران موثر باشد در برابر سوء استفاده کنندگان و هتاکان به حرمت و آبروی مردم و مسئولین نظام با اقتدار بایستد و برخورد قاطع کند تا دیگر شاهد اینگونه ناهنجاری ها در سطح کشور نباشیم.

 فرایندها اصلاح نشود به مردم گزارش می دهم
حمیده زرآبادی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم که از منتقدان همیشگی عمکرد وزارت ارتباطات محسوب می شود گفت: آقای جهرمی، این روزها پیگیر بحث خدمات ارزش افزوده هستید، احسنت؛ می گویید در مقابل فیلترینگ ایستاده اید، دست مریزاد؛ بعد از فیلترینگ برای تعداد معدودی از افراد رسانه ای امکان برخورداری از اینترنت بدون فیلتر فراهم کردید؛ بسیار عالی، اما آقای وزیر چرا افراد مشخص که خبرهای تعیین شده از سوی مجموعه شما را پوشش گسترده می دهند از این امکان برخوردار هستند؟ جنابعالی که فریاد عدالتخواهیتان گوش فلک را پر کرده، چرا این امکان را به صورت شفاف و بدون پیش شرط برای همه اهالی مطبوعات فراهم نکرده و نمی کنید؟
ور ادامه داد: چرا باید به محض انتقاد اصولی از حضرتعالی، افرادی با نقاب های رنگارنگ در فضای سایبری گسیل شوند تا هر صدا و نقدی را با توهین و تهمت و افترا خفه کنند؟ چرا باید آنکه سال ها صادقانه در عرصه رسانه کار می کند با هزاران مشکل مالی معیشتی رو به رو باشد و آن دیگری هر ماه با امکانات و خدمات و کارت های هدیه، مزد بی اخلاقی های خود را از جیب بیت المال بگیرد؟ چرا باید وزیر دولتی که با شعار اخلاق و اعتدال روی کار آمده است، به جای فعالیت اصولی و زیربنایی و اقدام عملی برای توسعه زیرساختهای فناوری و ارتباطی کشور و مقابله عملیاتی با فساد، به دنبال تظاهر و سوء استفاده از بیت المال برای تبلیغ خود و سرکوب رسانه ای مخالفین و منتقدان و حفظ قدرتش باشد؟ امروز توئیتر آقای وزیر مملو از کارهای نمایشی آن هم در مورد مسائل شخصی است نه انتشار اطلاعات کلیدی وگزارش عملکرد وزارتخانه اش اما ای کاش هزینه این تبلیغات را از جیب خود پرداخت می کردید نه با پول وزارتخانه و اپراتورها. باید پرسید گردش آزاد اطلاعات این است؟ عاقبت اتاق شیشه ای این بود ؟ صداقت در رفتار و گفتار با مردم در کجای این عملکرد جای دارد؟
زرآبادی گفت: جنابعالی که این روزها شعارتان حق الناس است کمی هم در خصوص قراردادهای خرید خارجی هزاران میلیاردی در زیرساخت، همراه اول، مخابرات و رایتل توضیح بفرمایید. در خصوص قراردادهای تبلیغاتی و اسپانسری مالی همراه اول و رایتل شفاف سازی کنید و از انتصابات و استخدام های فامیلی و گروهی خود در این شرکت ها توضیح بگویید.در حالی که بهترین استعدادهای نخبه کشور بیکار هستند این استخدام ها به دستور چه کسی انجام شده است؟  
زرآبادی با مخاطب قراردادن حسن روحانی گفت: جناب آقای رئیس جمهور؛ مگر شعارتان این نبود که بگذاریم شایستگان به ملت خدمت کنند و قرارمان این نبود که ناکارآمدان و بداخلاقان در خانه باشند؟ پس چرا با شروع دولت تدبیر و امید، فردی  به عنوان قائم مقام وزیر کار و رییس هیات مدیره شستا منصوب می شود که مهره های نزدیک به خود را در هیات مدیره رایتل قرار می دهد، رایتلی که معلوم نیست در آن چه مدیریتی صورت گرفته که با 3 هزار میلیارد سرمایه گذاری به 1700 میلیارد زیان انباشته رسیده، آقای جهرمی می دانید که رایتل می بایست 1200 میلیارد سالانه به دولت حق درآمد پرداخت می کرد و 1400 میلیارد سالانه به تامین اجتماعی سود می داد، نگویید که نمی دانید این پول به بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی باید می رسید، که نرسید و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با تمام پیگیری ها تحقق نیافت.
زرآبادی گفت: اما با این حجم از ناکارآمدی چند سال بعد همان مدیران پاداش مدیریتی می گیرند و مدیریت بزرگ ترین بنگاههای اقتصادی حوزه ICT و وزارت را  در دست می گیرند. احسنت به این همه لابی، چه خوب توانستید مدیران یک حوزه استراتژیک را در یک ساختمان مسکونی دور یکدیگر جمع کنید و در آنجا مسائل حیاتی را برای خود ببرید و بدوزید.
نماینده مردم تهران گفت: مگر خانم مهرنوش مدیرعامل به زور مستعفی رایتل چه می خواست بگوید که شما تمام توان خود را گذاشتید تا یک ماهه او را با فشار سیاسی و امنیتی برکنار کنید، مصوبه غیرقانونی سازمان تنظیم، فشار به وزیر کار، حمله سازمان یافته فضای مجازی و انواع و اقسام تهمت ها و افتراها و بازی با آبروی یک زن مومن، چه چیز را می خواهید از دید مردم و دستگاه های نظارتی پنهان کنید؟ از امکان افشای چه موضوعاتی می ترسیدید که پروژه حذف را با سرعت و با استفاده از تمام ابزارها کلید زدید؟ 
وی تاکید کرد: البته موضوعات بیشتری به همراه مستندات در حوزه مدیریت  ICT وجود دارد که در صورت عدم اصلاح فرآیندها قطعا به مردم و رسانه ها گزارش و مستندات را ارائه خواهم داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :