آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 262248
تاریخ انتشار : 17 مهر 1398 11:30
تعداد بازدید : 75

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات اعلام کرد:

ایران برای توسعه فناوری 5G برنامه دارد

هم زمان با انتشار خبر دستور وزیر ارتباطات به مرکز تحقیقات مخابرات برای توسعه فناوری خودروهای هوشمند بر بستر 5G، محمد جواد آذری جهرمی در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات از برنامه های کشورمان در این حوزه گفت.
undefined

فناوران- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتر خود خبر جالب و بلند پروازانه ای را منتشر کرد. او نوشت: «جوانه ای ما همیشه بهترین ها رو رقم می زنند، به مرکز تحقیقات مخابرات گفتم با همکاری دانشگاه ها، توسعه فناوری خودروی بدون راننده ی هوشمند رو پیش ببرند. در هوش مصنوعی و دانش کلان داده ها چیزی کم نداریم، حالا وقت ساخت محصوله، تا آمدن 5G زمان زیادی نمانده».
محمدجواد آذری جهرمی همچنین دیروز در دومین روز اقامت خود در ارمنستان، در پنل ویژه وزرا در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (WCIT-2019) به ایراد سخنرانی پرداخت.
وزیر ارتباطات ضمن اشاره به پیشرفت های قابل توجه ایران در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات در دو سال اخیر به اتصال ۱۰۰ درصدی شهرها و ۷۸ درصدی روستاهای کشور به شبکه 4G اشاره کرد و افزود: دولت با برنامه ریزی و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی درحال توسعه حداکثری زیرساخت های ارتباطی است.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه فناوری 5G فناوری غالب جهان در دهه آینده جهان خواهد بود گفت: ایران در حال آماده سازی شرایط و بسترهای لازم برای جذب این فناوری از طریق ایجاد زیرساخت ها و نیز افزایش آگاهی و علاقه مردم نسبت به کاربردهای متعدد و متنوعی است که این فناوری برای زندگی آن ها به ارمغان خواهد آورد.
وزیر ارتباطات حمایت از رشد اقتصاد دیجیتال مبتنی بر مشارکت بخش خصوصی و پویایی کشور را یکی از اهداف مهم خود توصیف کرد و با اشاره به طرح نوآفرین گفت: هم اکنون در حدود ۵۷۰ استارتاپ، ۱۳۹ شرکت بزرگ رشد یافته، ۴۵ شتاب دهنده و ۱۵ سرمایه گذار (769 مجموعه) مشارکت خود را در این طرح آغاز کرده اند.
وزیر ارتباطات اهداف مهم طرح نوع آفرین را تسهیل فضای فرایندهای ایجاد و رشد استارت آپ ها، ایجاد شفافیت، شناسایی فرصت های جدید سرمایه گذاری، متصل کردن کارآفرینان با دانشگاه و ترویج روش های تجارت خلاقانه و مبتکرانه از طریق ارائه مشوق به پروژه های برجسته توصیف کرد.
وزیر کابینه دولت دوازدهم با اشاره به همراهی تعدادی از بهترین استارتاپ های ایرانی با وی در سفر به ایروان که در زمینه های حمل ونقل، کشاورزی، تبلیغات، انیمیشن، پیام رسان، سلامت و تجارت هوشمند فعالیت دارند از شرکت کنندگان در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (WCIT-2019) دعوت کرد ضمن بازدید از پاویون ایران در نمایشگاه (Digi Tec Expo) ایروان با ظرفیت های جذاب این استارتاپ ها از نزدیک آشنا شوند.
آذری جهرمی به موقعیت جغرافیای استراتژیک ایران میان قفقاز و خلیج فارس اشاره کرد و گفت: ایران یکی از بهترین و اقتصادی ترین مسیرهای انتقال دیتا میان اروپا، خاورمیانه، جنوب و شرق آسیاست. ایران و ارمنستان همکاری خوبی را برای گسترش اتصال مسیر های راهبردی انتقال دیتا را در منطقه را آغاز کرده اند.
وزیر ارتباطات این گونه همکاری ها را هموار کننده همگرایی درون منطقه ای و اتصال فرا منطقه ای و ابزار مؤثری برای مقابله با یک جانبه گرایی و سلطه گری قدرت ها در حوزه ICT دانست.
براساس این گزارش محمدجواد آذری جهرمی در راس هیاتی متشکل از ۲۰ استارتاپ ایرانی به ارمنستان سفر کرد. شرکت در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (WCIT-2019)، حضور در نمایشگاه تخصصی کشور ارمنستان (2019Digi Tec Expo)، دیدار با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و هاکوپ آرشاکیان وزیر حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان و سایر همتایان خارجی و رایزنی برای ایجاد بازار منطقه ای و بین المللی برای استارتاپ های ایرانی ازجمله اهداف سفر وزیر ارتباطات به ارمنستان است.
نمایشگاه تخصصی Digi Tec ارمنستان از ۱۴ تا ۱۷ مهرماه در محل مجموعه کارن دمیرچیان ایروان و در حوزه هایی همچون سیستم ها و ابزار IT، راه حل های شبکه جهانی و نرم افزاری، امنیت سایبری، راه حل های ارتباط از راه دور و شبکه، تکنولوژی موبایل و اپلیکیشن ها، طراحی و انیمیشن، فناوری چندرسانه ای و بازی، راه حل های تکنولوژیک برای کسب وکار و آموزش فناوری در حال برگزاری است.
 دیدار وزیر ارتباطات با همتای ارمنی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در این سفر و در دیدار با همتای ارمنی خود بر تسریع اجرایی شدن توافق احداث پارک ویژه برای شرکت ها و استارتاپ های حوزه فناوری اطلاعات در ارمنستان تاکید کرد.
محمدجواد آذری جهرمی در ادامه سفر خود به ایروان با هاکوپ آرشاکیان وزیر حمل ونقل و فناوری های پیشرفته ارمنستان دیدار و گفتگو کرد. آذری جهرمی در این دیدار با اشاره به سفر اخیر رییس جمهوری اسلامی ایران به ارمنستان از دستور حسن روحانی برای دو برابر شدن حجم همکاری های دو کشور خبر داد و گفت: ایران و ارمنستان می توانند در زمینه های ترانزیت دیتا، حمایت از استارت آپ ها و نیز تأمین نیروی کار متخصص فرامرزی (outstaffing) با یکدیگر همکاری کنند.
وزیر ارتباطات با اشاره به توافقات انجام شده در سفر گذشته هاکوپ آرشاکیان به تهران، از وی خواست موضوع ایجاد پارک ویژه برای شرکت ها و استارت آپ های ایرانی حوزه فناوری اطلاعات در ارمنستان را تسریع کرده و تفاهم نامه مربوطه در اسرع وقت به امضاء برسد تا شرکت های ایرانی بتوانند از معافیت ها و تسهیلات ویژه برای تجارت و کسب وکار در ارمنستان برخوردار شوند.
وزیر کابینه دولت دوازدهم همچنین به طرح های ترانزیت دیتا در منطقه اشاره و جزییات آن ها را با وزیر ارمنستانی موردبحث و بررسی قرارداد.
آرشاکیان نیز در این دیدار با تشکر از آذری جهرمی برای سفر به ایروان، گفت: در جریان بازدید خود از نمایشگاه 2019Digitech- از پاویون ایران دیدن کرده و با استارتاپ های ایرانی حاضر در نمایشگاه آشنا شدم.
وی با تاکید بر اینکه ایران همکار و شریک مهمی برای ارمنستان در حوزه ارتباطات است، اعلام کرد: منطقه آزاد «مغری» در نزدیکی مرزهای ایران (منطقه آزاد ارس) می تواند به عنوان فضای مناسبی برای همکاری با ایران و ایجاد پارک ویژه برای شرکت های ایرانی در نظر گرفته شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :