آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 262361
تاریخ انتشار : 21 مهر 1398 11:39
تعداد بازدید : 4793

سوء استفاده از زائران برای واردات گوشی

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تاکید بر لزوم نظارت بیشتر برای مقابله با ورود کالاهای چمدانی در ایام اربعین حسینی(ع) گفت که سوءاستفاده از مسافران کربلا برای ورود گوشی همراه قاچاق به داخل کشور مساله ای است که مسوولان باید نسبت به آن آگاه باشند.
undefined

فناوران- بهمن طاهرخانی با هشدار درخصوص افزایش واردات چمدانی تلفن های همراه در ایام اربعین حسینی(ع)، گفت: برخی از واردکنندگان موبایل به شگرد جدیدی برای واردات غیرقانونی تلفن همراه و دور زدن هزینه های گمرکی روی آورده اند، این دسته از افراد زائران را هدف قرار داده و در ظاهر با اعطای سیم کارت رایگان به آن ها مدارک شان را تحویل گرفته و اقدام به ثبت گوشی قاچاق می کنند.
وی با تاکید بر لزوم نظارت بیشتر برای مقابله با ورود کالاهای چمدانی در ایام اربعین حسینی(ع)، ادامه داد: سودجویان با گرفتن اطلاعات مسافران واقعی به اسم آنها تلفن همراه وارد می‎کنند، اتفاقی که در برخی موارد بدون اطلاع زائران و در برخی دیگر نیز با رضایت آن ها انجام می شود. حال اینکه واردات محصولات مختلف به کشور خارج از مسیر و روند قانونی نه تنها برای اقتصاد فایده و نتیجه ای ندارد که تبعات بسیاری را برای کشور به دنبال خواهد داشت.
به گفته طاهرخانی باید سازوکار واردات محصولاتی مانند تلفن همراه تغییر کند تا افراد نتوانند از روش های مختلف غیرقانونی اقدام به واردات کنند لذا ایجاد سامانه واحد جدیدی برای نظارت بر روند واردات ضروری است. وی با بیان اینکه «واردات چمدانی و غیرقانونی تلفن همراه و سایر کالاها بازار کشور را آشفته می کند»، گفت: امروز واردکنندگان رسمی و قانونی تلفن همراه برای وارد کردن محصولات به داخل کشور عوارض، مالیات و حقوق گمرکی پرداخت می کنند که واردکنندگان غیرقانونی چنین هزینه هایی را پرداخت نکرده و از قِبَل آن سود هنگفتی بدست می آورند.
این نماینده مجلس واردات چمدانی تلفن همراه را به صورت سازمان یافته و شبکه ای برای اقتصاد کشور خطرناک دانست و با تاکید بر لزوم برخورد جدی دستگاه های نظارتی با این مساله گفت: در شرایط کنونی واردات تلفن همراه چارچوب دقیق قانونی ندارد و به همین دلیل افراد سودجو از روزنه های قانونی برای واردات چمدانی تلفن همراه به عنوان اقدام غیرقانونی استفاده می کنند.
حالا با عوارض گمرکی 26 درصدی که وزارت صنعت و تجارت پیشنهاد داده باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا این طرح برای جلوگیری از واردات گوشی به شکل مسافری صرفه اقتصادی خواهد داشت یا این موضوع نیز دلیلی برای افزایش قیمت گوشی خواهد بود.
منبع: ایسنا 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :