آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 262743
تاریخ انتشار : 4 آبان 1398 11:18
تعداد بازدید : 4886

پیش‌بینی برخی فعالان بازار موبایل

قیمت گوشی افزایش نامتعارفی نخواهد داشت

برخی فعالان بازار پیش بینی می کنند که قیمت موبایل افزایش نخواهد یافت. این در حالی است که از طرفی با افزایش تعرفه گمرکی برای گوشی های مسافری، قیمت گوشی های شرکتی پایین تر از گوشی های مسافری می شود؛ همچنین گوشی های شرکتی همه گارانتی دارند اما گوشی های مسافری بدون گارانتی هستند.
undefined

آی تی من- طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیم کارت خور با هدف مبارزه با قاچاق از سال ۱۳۹۶ اجرایی شد و برخلاف گذشته که به دلایلی از جمله جعل شناسه IMEI گوشی ها با شکست مواجه می شد، این بار با ترکیب دو شناسه گوشی و سیم کارت به صورت همزمان، میزان تخلف از طریق جعل شناسه گوشی را کاهش داد.
این موضوع واردکنندگان غیررسمی را بر آن داشت که با روشی دیگر، برای واردات گوشی های قاچاق تلاش کنند که یکی از این راه ها، واردات چمدانی گوشی های مسافری بود؛ پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و معافیت های گمرکی، در برهه ای از زمان موجب واردات هزاران گوشی به اسم مسافری شد و همین موضوع مسوولان را به فکر راه چاره انداخت و آن دریافت مستقیم کد فعال سازی گوشی مسافری پس از پرداخت عوارض و ثبت موفق شناسه سریال دستگاه در گمرک بود که با اتصال گمرک به سامانه همتا امکان پذیر شد.
اما این اقدام هم چندان موفقیت آمیز نبود و به خرید و فروش اطلاعات مسافران و حتی بدون آگاهی آن ها منجر شد که در سفرهای زیارتی حجاج هم شدت گرفت. به همین دلیل با نزدیک شدن به ایام اربعین، تصمیم جدیدی مبنی بر افزایش تعرفه گمرکی گوشی های مسافری گرفته شد.
بدین ترتیب وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعرفه گمرکی واردات تلفن همراه را با افزایش حقوق ورودی گوشی به ۲۶ درصد رساند، همچنین معافیت ۸۰ دلاری برای واردات تلفن همراه مسافری حذف شد و مقرر شد استفاده از نرخ ارز بازار ثانویه برای محاسبه حقوق ورودی واردات تلفن همراه مسافری اعمال شود.
 پایان خریدوفروش پاسپورتی 
در این راستا، رضا دیهیمی نایب رییس انجمن واردکنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی اعلام کرد: تعرفه قبلی مسافری که ۸۰ دلار معافیت داشت و تعرفه اش هم پایین بود، موجب شد از این موقعیت سوءاستفاده شود و خرید و فروش پاسپورتی هم در بازار راه افتاده بود؛ در حالی که همانطور که از اسم واردات مسافری پیداست، باید قابلیتش تنها برای مسافر واقعی باشد که بتواند کالایش را از کشورهایی که به آن ها رفته، تهیه و اینجا به نام و با پاسپورت و سیم کارت خودش رجیستر کند.
وی ادامه داد: افزایش تعرفه گمرکی و حذف معافیت ۸۰ دلاری گوشی های مسافری باعث شد که از خرید و فروش پاسپورت جلوگیری شود. البته در گوشی های مسافری افزایش قیمت داشتیم، اما در گوشی های وارداتی شرکتی افزایش قیمت آنچنانی نداشتیم. اما درنهایت به نفع مصرف کننده است زیرا گوشی های مسافری گارانتی ندارند اما تمامی گوشی های شرکتی ۱۸ ماه خدمات پس از فروش و گارانتی دارند.
 کمک افزایش تعرفه گوشی مسافری به رجیستری
نایب رییس انجمن واردکنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی در پاسخ به این که در چنین شرایطی برای مسافر به صرفه است که بخواهد گوشی وارد کند؟ گفت: با تعرفه بالا و اگر کاربران بخواهند گوشی گارانتی دار بگیرند، به نفعشان است که از بازار و گوشی های شرکتی را تهیه کنند و این موضوع به طرح رجیستری هم کمک می کند.
دیهیمی با بیان این که تعداد شرکت های واردکننده اکنون بیش از ۱۷۶ شرکت است، افزود: این موضوع باعث می شود که سرمایه گذاری آن ها بیش تر شده و بتوانند بازار را تامین کنند، همان طور که در ماه گذشته، بازار بیش از ظرفیت مورد نیازش گوشی داشت و آن ها توانستند بازار را تامین کنند و دیگر نیازی به کالای مسافری و پاسپورتی نیست.
وی در پاسخ به این که آیا مشکلی از نظر کمبود در بازار وجود ندارد؟ اظهار کرد: خیر، بازار بیش از ظرفیت گوشی دارد و اشباع هم شده است. مصرف گوشی در ایران ماهانه بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون دستگاه است و در شهریورماه امسال بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه به صورت قانونی توسط این شرکت های واردکننده وارد شده بود.
نایب رییس انجمن واردکنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی با بیان احتمال افزایش قیمت، بیان کرد: در کالاهای گران قیمت که برای شرکت ها مقرون به صرفه نبود و بیش تر از طریق مسافری وارد می شد، افزایش قیمت داشتیم اما گوشی های گران قیمت وارداتی توسط شرکت های واردکننده ثبت سفارش شده و هفته آینده از گمرک ترخیص می شود و قیمت ها به قیمت های قبل برمی گردد.
دیهیمی ادامه داد: بنابراین افزایش قیمتی برای مصرف کننده نهایی نخواهیم داشت زیرا نه دلار گران شده و نه تعرفه گوشی های شرکتی افزایش پیدا کرده و نهایتا همان سه درصد هزینه خدمات پس از فروش به گوشی ها اضافه می شود و مورد دیگری برای افزایش قیمت وجود ندارد و با افزایش قیمت نامتعارفی روبه رو نخواهیم بود.
وی در پاسخ به این که آیا اکنون ضرری به مصرف کننده نهایی تحمیل می شود؟ گفت: قیمت مصرف کننده نهایی تغییر نمی کند و نهایتا سه درصد خدمات پس از فروش را می دهد که در مقابل از ۱۸ ماه گارانتی استفاده می کند. هفته آینده نیز  تمام سطوح کالا از کالاهای ۵۰ دلاری تا چند میلیونی مانند آیفون ۱۱ و گلکسی فولد سامسونگ که سه هفته پیش در آلمان رونمایی شده، به بازار ایران می آید و به صورت قانونی و با گارانتی شرکت ها عرضه می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :