آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 262841
تاریخ انتشار : 11 آبان 1398 12:6
تعداد بازدید : 114

ما هیچ؛ ما نگاه

علی شمیرانی- چندی پیش دوستی پرسید، شما به عنوان یک رسانه موضعی در خصوص ماجرای فروش علنی فیلترشکن و شرکت های موسوم به ارایه دهندگان خدمات ارزش افزوده و مسایل پیرامون آن ندارید؟ بالاخره از یک رسانه انتظار یک نقد یا تحلیل می رود نه صرفا انتشار اظهارات مسوولان.
undefined

Shemirani@
او در واقع سوال نمی کرد و داشت عملکرد رسانه ها پیرامون این مسایل را نقد می کرد. 
در پاسخ به او گفتم یکی از بهترین روش ها برای لاینحل گذاشتن یک معضل و به بیراهه کشاندن آن، عدم ارایه مستندات و یا ارایه اطلاعات ناقص به جامعه است تا در نتیجه آن، اصل معضل گم شده و حاشیه ها و سیاسی کاری جای آن را گرفته و پررنگ تر شود.
به او گفتم انتظار و برداشتش از «رسانه ها» بالا و اشتباه است. چون هم رسانه های زیادی به مفهوم کلمه «رسانه» باقی نمانده و هم اینکه کسی برای آنچه در معدود رسانه های مستقل و باقی مانده، طرح می شود، تره خرد نمی کند. از طرفی هر نهادی در کشور چندین و چند رسانه و شبه رسانه در اختیار دارد که منافع و نظرات خود را از طریق آنها به جامعه مخابره می کند. از قضا این رسانه ها به واسطه حمایت های مالی پیدا و پنهانی که دارند، از قدرت بالایی برای اثرگذاری بر افکار عمومی برخوردارند.
به او گفتم وقتی در صحن علنی «مجلس کشور»، رسما «وزیر ارتباطات کشور» سخن از وجود مافیای فروش فیلترشکن می زند، وقتی «معاونان وزارت ارتباطات» از کلاهبرداری 90 درصد ارایه دهندگان خدمات موسوم به ارزش افزوده سخن می گویند، وقتی نماینده «مدعی العموم» (دادستانی کل کشور) اعلام می کند که اطلاعات این متخلفان دست وزارتین اطلاعات و ارتباطات است و منتظر مستندات است، وقتی یک «نماینده مجلس» می گوید وزارت ارتباطات اتهام بی سند زده است و یک «نماینده مجلس» با حمایت از وزارت ارتباطات می گوید دست مختلفان را نه از مچ که از بازو قطع کنید، شما انتظار دارید رسانه ها وارد عمل شده و دقیقا چه کنند؟!
به او گفتم مثلا رسانه ها و مردمی که ناظر این معضلات هستند، وسط این همه نهاد مسوول و متولی که فلسفه ظهور و وجودشان رسیدگی و جلوگیری از همین تخلفات است و هر کدام نیز آدرس دیگری را به مردم و رسانه ها می دهند، دقیقا چه باید بکنند و اصولا چه می توانند بکنند؟ مثلا ابزار قانون گذاری و اعمال قانون را دارند که کوتاهی می کنند؟
وقتی به زعم مسوولان، دزد حاضر و بز نیز حاضر است و همه مجریان قانون نیز صبح تا شب از لزوم برخورد و قطع دست و پا و سر متخلفان سخن می گویند، مگر اصلا نیازی به وجود رسانه ها است و خلاصه ما هیچ؛ ما فقط نگاه!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :