آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263133
تاریخ انتشار : 20 آبان 1398 12:49
تعداد بازدید : 208

عضو هیات مدیره مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران:

بازاریابی و بازارسازی پاشنه آشیل استارتاپ ها

عدم آشنایی استارتاپ‎ها و شرکت های دانش بنیان و نوپا با تکنیک های بازاریابی و بازارسازی موجب می شود بسیاری از ایده های کارآفرینی پیش از شکوفایی به سمت نابودی حرکت کنند.
undefined

فناوران - علی مسعودی عضو هیات مدیره مجمع، با بیان اینکه استارتاپ‎ها تجربه بازاریابی و بازارسازی ندارند و این پاشنه آشیل آنها به شمار می رود، گفت: نکته اینجاست که معاونت علمی و فناوری نیز چنین وظیفه و البته توانی ندارد این وظیفه و رسالت تشکل هاست. وقتی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ‎ها وارد تشکل ها می شوند، تازه با فرصت ها و پیشنهاداتی برای فعالیت در حوزه های مشابه روبرو می شوند که برای مثال درآمدزاتر یا کم هزینه تر است. دولت که این اطلاعات را ندارد.  او بر اهمیت سنجش نیاز بازار تاکید و به طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص راه اندازی سامانه نیاز پرداخت و گفت: قرار بود این سامانه بستری باشد تا تمام کارفرماهای دولتی نیازهای خودشان را مطرح کنند و شرکت های داخلی با بررسی آن اقدام به سرمایه گذاری کنند و در طی زمان نیازهای کشور رفع شود.  این عضو هیات مدیره مجمع گفت: خوشبختانه صندوق نوآوری و شکوفایی نشست ها و نمایشگاه هایی برگزار می کند که شرکت ها توانمندی های خودشان را نشان می دهند تا کارفرمای دولتی مطلع شود و طبق نیازهایش اقدام به عقد قرارداد کنند.
مسعودی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بخش خصوصی و تشکل تخصصی مرتبط با حوزه فعالیت هر صنعتی بهترین منبع اطلاعاتی برای شناسایی وضعیت بازار، ظرفیت های بالقوه و بالفعل است، گفت: در هر تشکل انبوهی از تجربیات شکست و موفقیت کسب و کارها انباشته شده است که تعامل و مشارکت با این شبکه از تاجران و فعالان باسابقه بهترین کلاس درس برای استارتاپ‎ها و دانش بنیان ها به شمار می رود.
دبیرکل اتحادیه سراسری در خصوص چالش ترس از سرقت ایده که یکی از بزرگترین دغدغه های صاحبان ایده به شمار می‎رود، گفت: حفظ ایده جنبه های مختلفی دارد، از یک منظر گاهی افراد ایده ای در سر دارند ولی از ترس فاش شدن و سو استفاده دیگران آن را به کسی مطرح نمی کند، وقت، انرژی و هزینه می کند آن را به ثمر می رساند ولی در بزنگاهی که به دنبال سرمایه گذار می گردند تازه متوجه می شوند که این ایده قبلا پیاده سازی شده و حتی شکست هم خورده است. از منظر دیگر اگر آن ایده را با افراد یا مشاوران غیرمعتمد در میان بگذارند، پیش از اینکه فرصت شروع داشته باشند ایده توسط فرد یا گروه دیگری به سرقت می رود. 
به گفته وی، نقش مشاوران معتمد در این مرحله به خوبی احساس می شود، اگر این مشاوران در جایگاه صنفی هم باشند با شناختی که از بازار و صنعت دارند، مشاوره های کاربردی تری نیز ارایه می کنند.
او در پاسخ به این سوال که ثبت و مالکیت فکری ایده می تواند راهکاری برای این چالش باشد، گفت: متاسفانه در حال حاضر جوابگو نیست باید به سرعت و قاطع عمل کرد. در واقع به محض اینکه یک ایده کارآفرینانه با یک طرح مناسب موجود باشد باید سریع اقدام کرد. عضو هیات مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان ایران، در ادامه به طرح مثالی پرداخت و گفت: در گذشته تولیدکننده عروسک، یک میلیون از یک مدل عروسک را تولید و روانه بازار می کرد، با این روش هیچ رقیبی فرصت کپی برداری نداشت حتی اگر هم چنین قصدی داشت تا وارد چرخه تولید شود تولیدکننده اولیه بازار را اشباع می کرد نکته اینجاست که تولیدکننده اول با 5 هزارتا شروع نمی کرد تا بازار را تست کند و فرصت طلایی برای ورود رقبا به بازار نمی دهد.
منبع: مجمع تشکل های دانش بنیان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :