آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263289
تاریخ انتشار : 28 آبان 1398 10:8
تعداد بازدید : 4541

سرنوشت سوابق پزشکی 50 میلیون آمریکایی در دست گوگل

وضعیت برخی چیزها در سیستم سلامت آمریکا مشخص است، به جز کاغذبازی؛ فرایندی خسته کننده و طولانی از امضای اسناد کاغذی برای اینکه به ارایه دهندگان خدمات سلامت و بهداشت، اجازه دسترسی به سوابق پزشکی مان را بدهیم. البته برای مردم آمریکا، این وضعیت چندان عمویم نیست؛ زیرا به لطف الحاقیه اول قانون اساسی، ما حقوق و انتظارات اندکی درباره حریم خصوصی خود داریم. اما درباره سوابق پزشکی، وضعیت فرق می کند. حتی پزشکانی که به آنها اطمینان داریم، بر اساس قانون قانون پاسخگویی و تبادل اطلاعات سلامت (Hipaa) برای دسترسی به داده های ما باید مجوز لازم را اخذ کنند.
undefined

جولیا کری وانگ*
در چنین شرایطی، انتشار خبر همکاری تجاری بین گوگل و آسنسیون (شرکت بزرگ بیمه و خدمات درمانی در آمریکا) شوکه کننده بود. بر اساس این قرارداد همکاری، گوگل به اطلاعات پزشکی حساس 50 میلیون آمریکایی، بدون آگاهی یا موافقت آنان دسترسی می یابد. موضوع نگران کننده دیگر این است که این اطلاعات هویت زدایی هم نشده است و بر اساس اطلاعاتی که یک فرد مطلع در اختیار گاردین گذاشته، برخی از کارکنان، سوابق بیماران را دانلود 
کرده اند. 
48 ساعت از خبر این همکاری نگذشته بود که قانون گذاران فدرال اعلام کردند که درباره آن تحقیقات خواهند کرد. گوگل و آسنسیون، هر دو مدعی شده اند که کاملا به قانون Hipaa پایبندند؛ اما طبیعی است  که عموم مردم به حرف آنان اعتماد نکنند.؛ زیرا ترکیب یک شرکت تبلیغاتی که برای داده له له می زند (گوگل) با یک بیمه گر مشتاق کاهش هزینه ها (آسنسیون) واقعا نگران کننده است.
یکی از نکته های جالب در خشم عمومی سال های اخیر نسبت به شرکت های بزرگ فناوری، مصون ماندن نسبی گوگل از انتقادها بوده، در حالی که رفتارهای این شرکت نیز چندان با فیس بوک تفاوتی ندارد. دلم می خواهد باور کنم که دلیل این مصونیت، مفید بودن محصولات گوگل است که موجب شده گمان کنیم، دسترسی این شرکت به اطلاعات مان، به خدماتی که از آن دریافت می کنیم، می ارزد؛ در حالی که انحصار فیس بوک روی ارتباطات شخصی ما، بیشتر شبیه یک گروگان گیری است تا تجارت برد-برد. اماحالا کنار آمدن با صنعتی که می خواهد از وضعیت درمانی ما هم سود ببرد؛ و این کار را هم می خواهد با پنهان کاری به سرانجام برساند، دیگر چیزی نیست که هر کسی بتواند آن را تحمل کند.
*ستون نویس گاردین


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :