آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263292
تاریخ انتشار : 28 آبان 1398 10:37
تعداد بازدید : 1601

گزارش فناوران از دردسرهای نبود اینترنت برای مردم و کسب و کارها

اینترنت وصل می شود استان به استان

هرچند با وجود قطعی شبکه اینترنت، دسترسی به سایت های داخلی روی اینترانت ملی فراهم است، اما همچنان مردم و کسب و کارها با مشکلات مختلفی روبرو هستند.
undefined

آی تی من- در حالی قطعی اینترنت وارد سومین روز خود شده است که امکان اتصال به سایت هایی که در داخل کشور میزبانی می شود برقرار است و به همین دلیل دسترسی به سیستم بانکی کشور، برخی خدمات آنلاین و سایت ها و خبرگزاری ها، هرچند با اختلال، برقرار است.
با این حال دردسرهای زیادی هم قطعی اینترنت برای کسب و کارها فراهم کرده است و برخی نمایندگان مجلس هم به این موضوع اعتراض کرده اند.
 وصل اینترنت، شاید یکی دو روز دیگر و به صورت محدود
یکی از مهم ترین سوال های این روزهای مردم این است که اینترنت چه زمانی مجددا وصل می شود.
سخنگوی دولت در ارتباط با قطع شدن اینترنت گفت: وقتی اعتراض ها ایجاد شد اینترنت بود اما  وقتی سنگ در خیابان ها خالی می شد و از طریق اینترنت اطلاع رسانی می کردند  شورای امنیت کشور تصمیم به قطع اینترنت گرفت. بانک ها و امثال آن از طریق فعال شدن اینترنت ملی  مشکلی ندارند.
وی گفت: تا یکی دو روز آینده ان شاءالله اینترنت برخی استان ها که مشکل امنیتی در آن وجود ندارد، وصل خواهد شد. 
 دردسرهای سینماداران
شرایط چند روز اخیر جامعه باعث کاهش مخاطبان سینما شده است و بسیاری از سینماداران از قطعی اینترنت که حتی اطلاع رسانی را مختل کرده گله دارند.
به گزارش ایسنا، پس از پایان ماه صفر و شروع اکران چند فیلم پر بازیگر و کمدی، سینماها رونقی تازه گرفتند و این روند تا روز جمعه 24 آبان ادامه داشت، اما از ابتدای هفته با افزایش ناگهانی قمیت بنزین و بارش برف و برودت هوا تعداد مخاطبان فیلم های سینمایی نیز تحت تاثیر قرار گرفت.
در این روزها قطعی اینترنت هم در این مسئله تاثیرگذار بود و آمار سامانه فروش سازمان سینمایی نشان می دهد که میزان تماشاگران و فروش فیلم ها به شکل قابل توجهی افت داشته به طوری که مخاطبان فیلم «مطرب» از 30 هزار نفر در روز شنبه و 6 هزار نفر در روز یکشنبه هفته قبل به 11 و 6 هزار نفر در در روزهای ابتدای این هفته رسیدند و «سمفونی نهم» هم از هزار نفر در روزهای شنبه و یکشنبه هفته قبل به 300 نفر در این هفته رسید.
در این باره علی سرتیپی که هم پخش کننده فیلم است و هم سینمادار، در گفت وگویی کوتاه از مساعد نبودن شرایط برای خرید اینترنتی بلیت و اطلاع رسانی به مخاطبان گله مند است.
پردیس سینمایی کورش روز شنبه به دلیل ترافیک زیادی که در مسیر این پردیس ایجاد شد و مخاطبان زیادی امکان رسیدن به سینما را نداشتند از عصر به بعد تعطیل شد و به گفته سرتیپی این تعطیلی در روز یکشنبه هم ادامه پیدا کرد.
او می گوید: اگرچه امروز دوشنبه 27 آبان سالن های سینمایی این پردیس دایر است، اما قطع بودن اینترنت مشکلاتی را دست کم برای اطلاع رسانی به وجود آورده است.
البته این مساله فقط گریبانگیر پردیس کورش نیست و بسیاری دیگر از سالن های سینمایی هم چنین مشکلی دارند. با این وضعیت امیدی که سینمایی ها به بهتر شدن وضع فروش سینما داشتند دوباره کم فروغ شده است.
همچنین علاوه بر سینماها، این اتفاقات بر برخی سالن های تئاتری هم تاثیر داشته و اگرچه کمبود مخاطب یکی از مشکلات تئاتر شده اما تا حدودی شدت گرفته است.
 درباره قطعی اینترنت توضیح دهید
در همین راستا محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید در نامه ای به رییس مجلس خواستار بررسی جلسه ای با حضور سران قوا و مسئولان امنیتی درباره توضیح در خصوص سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین و چگونگی ایجاد بسترهای اجرای این طرح شد.
فاطمه سعیدی سخنگوی فراکسیون امید اعلام کرد که عارف به رییس مجلس پیشنهاد کرده تا از وزیر ارتباطات نیز برای حضور در مجلس دعوت شود تا تدابیر اتخاذ شده در خصوص اعمال محدودیت های ارتباطی و حقوق ملت برای دسترسی به ابزار ارتباطی از جمله اینترنت را به نمایندگان توضیح دهد.
 اعتراض دو نماینده تهران
احمد مازنی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم به رسمیت شناختن اعتراضات مدنی مردم گفت: اگر با شیوه مدنی با مردم و نمایندگان رفتار شود پاسخ مدنی هم دریافت می شود.
وی در تذکر شفاهی نوبت عصر یکشنبه مجلس گفت: : به جای تصویب اخلال در شبکه اینترنت در «شاک» و قلع و قمع معترضان ای کاش قبل از ابلاغ اجرای طرح با مردم و نمایندگان مردم مشورت می کردید. اکنون هم دیر نشده، شورای امنیت کشور اعتراض مدنی مردم را به رسمیت بشناسد و امکان اعتراض مدنی را برای معترضین فراهم کند.
مصطفی کواکبیان دیگر نماینده تهران نیز گفت: ز وزیر ارتباطات می خواهم سریعا رفع مشکلات اینترنتی را مورد توجه قرار دهد تا بیش از این مانع کسب و کار مردم نشود.
 قطع اینترنت، هزینه تامین امنیت است
از سوی دیگر یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس قطعی اینترنت را به عنوان هزینه ایجاد امنیت دانست و از مراجع تصمیم گیر درخواست کرد که در اولین فرصت بعد از برقراری شرایط مد نظرشان اتصال اینترنت را برقرار کنند.
محسن کوهکن درباره قطعی اینترنت در چند روز اخیر گفت: وقتی در محل کارتان ناامنی پیش می آید اولویت اول ایجاد امنیت است که آن هم هزینه هایی دارد. لذا قطعی اخیر اینترنت هم هزینه ایجاد امنیت است، البته که می توان از مقامات مسئول درخواست کرد که در اولین فرصت و بعد از ایجاد شرایط مد نظرشان و برطرف شدن مشکلات احتمالی ارتباطات اینترنت را برقرار کنند.
وی قطع اینترنت را کاری منطقی دانست که در همه دنیا هم انجام می شود و در این باره گفت: کشور همسایه مان عراق وقتی مشکل امنیتی پیش آمد اینترنت را قطع کرد چون به همان میزان که ارتباطات اینترنتی و تکنولوژی برای خدمت کردن به مردم است آن هایی که  به دنبال اقدام علیه منافع مردم هستند هم از اینترنت بهره می برند.
این نماینده مجلس یادآور شد: ۴۰ سال پیش کسی نمی توانست یک حساب بانکی را خالی کند اما الان هکرها به دنبال خالی کردن حساب های بانکی هستند که برای این موارد هم پرونده های بسیاری در پلیس فتا تشکیل شده است. به همین دلیل در شرایط فعلی قطعی اینترنت اجتناب ناپذیر بود و می توان آن را هزینه ایجاد امنیت دانست؛ کاری که دارای پشتوانه عقلانی و قانونی نیز هست.
وی گفت: می توان از مراجع تصمیم گیر درخواست کنیم در اولین فرصت و بعد از ایجاد شرایط مورد نظر اتصال اینترنت را برقرار کنند؛ البته که تصمیم آن ها هم همین موضوع است.
 قطع اینترنت حجم معاملات بورس را کاهش داد
در همین راستا سعید اسلامی بیدگلی دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در گفت وگو با ایلنا درباره اثرگذاری افزایش قیمت بنزین و تنش های اجتماعی در بازار سرمایه اظهار داشت: به هر حال تنش های اجتماعی در کوتاه مدت ریسک های بازار را افزایش می دهد. به ویژه سرمایه گذاران خرد از ورود به معاملات در این شرایط ترس دارند بنابراین از این لحاظ این شرایط می تواند در بازار اثر گذار باشد.
وی افزود: این شرایط در کشورمان به سرعت در قیمت ارز تاثیر می گذارد و شاهد آن بودیم که روز گذشته هم  قیمت دلار در بازار بالا رفت. مجموعه این عوامل می تواند منجر به نوساناتی در بازار سرمایه شود که امیدواریم با ایجاد ثبات سیاسی و اجتماعی اثرات این نوسانات هیجانی تا بلندمدت ادامه نداشته باشد.
وی با بیان اینکه باید اثرگذاری پدیده اجتماعی ناشی از ایجاد فشار بر مردم را با اثر تصمیم اقتصادی افزایش قیمت سوخت بر بازار را تفکیک کرد، اظهار داشت: به طور قطع هر دوی عوامل نوسانات هیجانی کوتاه مدت در بازار به دنبال دارد و حتما رفتارهای توده وار رخ می دهد.
اسلامی با بیان اینکه بازار نزدیک به 4 هزار و 500 واحد کاهش را تجربه کرد، گفت: مشکلات قطع اینترنت هم به کاهش شاخص کمک کرد که این موضوع هم در کوتاه مدت اثرگذار است و قطعی اینترنت این حس را ایجاد می کند که ریسکی در بازار وجود دارد. این قطعی اینترنت معاملات برخط را با چالش مواجه کرده که در نوسانات اثرگذار است.
دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران اظهار داشت: امیدواریم که اثرات این عوامل کوتاه مدت باشد و توصیه ما به سهامداران غیرحرفه ای این است که از معاملات پرریسک پرهیز کنند و رفتار هیجانی در بازار نداشته باشند.
 مشکلات متفاوت کسب و کارها با سرور خارجی و داخلی
در نهایت اما تکلیف سایت هایی که سرورشان در خارج از کشور نگهداری می شود مشخص است و آنها سه روز است کسب و کارشان عملا تعطیل شده و نمی توانند به مردم در داخل کشور خدمات و محصولات خود را ارایه کنند.
از سوی دیگر در دو روز گذشته بسیاری از کسب و کارهایی که سرورهایشان در داخل کشور وجود دارد، به کاربران شان با پیامک اطلاع داده اند که خدمات آنها همچنان برقرار است. هرچند این برقراری ارتباطات، می تواند در بازار داخل آنها را از رقبایشان جلو بیندازد، اما صدمات زیادی به سئوی سایت ها وارد می کند چرا که اکنون از نظر گوگل، فعالیت این سایت ها متوقف شده است. نکته دیگر این که سایت هایی که در داخل میزبانی شده و به خارج از کشور نیز خدمات ارایه می کردند، عملا از دسترس خارج شده و مشتریان خارجی خود را از دست داده اند. این موضوع سرمایه گذاری در مواردی چون سرمایه گذاری در حوزه دیتاسنتر برای جذب مشتری خارجی را با ریسک مواجه می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :