آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263293
تاریخ انتشار : 28 آبان 1398 10:39
تعداد بازدید : 122

چراغ سبز اطلاع رسانی عمومی به دروغ

علی اصلان شهلا- در پی اعتراضات به افزایش قیمت بنزین، کشور شرایط ویژه ای را در چند روز گذشته پشت سر گذاشته است. ترافیک عجیب و غریب تهران و برخی جاده ها و شهرها و برخی رفتار های خشونت آمیز از سبب شد تا بسیاری از مسابقات ورزشی، برنامه های فرهنگی و برنامه های دولتی لغو شده و مدارس و دانشگاه ها در سراسر کشور تعطیل شود.
undefined

Alishahla13@
تا آنجا که رصد کردم، در هیچ کدام از اطلاعیه های صادر شده درباره لغو رویدادها و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، دلیل این کار را مشکلات پیش آمده ناشی از اعتراضات و ناامنی ذکر نکردند و در بیشتر موارد وضعیت نامساعد جوی به عنوان مشکل اصلی اعلام شد. در یکی دو موردهم آلودگی هوا به عنوان بهانه ذکر شد و در نهایت برخی که هیچ بهانه ای نداشتند، یا حداقل با مردم صادق تر بودند، ترجیح دادند سکوت کرده و صرفا اعلام تعطیلی کنند.
به عنوان نمونه قرار بود صبح یکشنبه در خیابان امیرآباد پروژه های پدافندی پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات با حضور وزیر ارتباطات و رییس سازمان پدافند غیر عامل افتتاح شود. در حالی که برف چندانی در این منطقه نیامده بود (و حتی در زمان تعیین شده برای مراسم افتتاح، آسمان تهران افتابی شد) روابط عمومی پژوهشگاه شنبه شب اعلام کرد که این مراسم به دلیل وضعیت نامناسب جوی لغو شده است.
حالا دانش آموز و دانشجویی را تصور کنید که در روزهایی به مراتب آلوده تر یا برفی تر، مجبور به حضور در سر کلاس شده است. طبیعی است که پیام صادر شده از سمت آموزش و پرورش و وزارت علوم که وظیفه تعلیم و تربیت را برعهده دارند، دروغ می انگارد.
چطور کشور ما دچار این حجم از دروغ واضح سیستماتیک شده است؟ تاثیر این نوع دروغگویی بر پیکره جامعه و گسترش فساد و دغل چیست؟
و در نهایت آیا منِ خبرنگار، نباید گمان کنم وقتی یک نهاد دولتی به راحتی درباره علت تعطیلی یا لغو یک برنامه دروغ می گوید، لابد در گزارش های خیلی مهم تر، برای خوشایند مردم و مقام بالاسری هم ممکن است دروغ ببافد و براساس همین گزارش ها، تصمیمات مهم در کشور شکل بگیرد؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :