آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263298
تاریخ انتشار : 28 آبان 1398 11:5
تعداد بازدید : 101

بازار گجت های پوشیدنی 52 میلیارد دلاری می شود

یکی از بخش های تکنولوژی که امروزه در زندگی بشر نمود زیادی دارد و از آن استقبال گسترده ای به عمل می آید، فناوری های پوشیدنی هستند؛ فناوری هایی که در حوزه های مختلف از جمله لباس های هوشمند، فشن و دنیای مد، سلامت، ورزش، صنایع گوناگون، سنسورها و.... حضوری پررنگ دارند و طبق آخرین گزارش گارتنر، رقمی که کاربران جهان تا پایان سال ۲۰۲۰ صرف خرید این فناوری ها می کنند به حدود ۵۲میلیارد دلار خواهد رسید درحالی که این رقم در سال جاری میلادی حدود ۴۱ میلیارد دلار بوده است.
undefined

آی تی من - اهمیت فناوری های پوشیدنی تا آنجاست که حالا گوگل تصمیم گرفته در این حوزه سرمایه گذاری قابل توجهی انجام دهد. در این راستا این غول دنیای فناوری در قراردادی 2.1 میلیارد دلاری، کمپانی فناوری های پوشیدنی«فیت بیت» را خریداری کرده تا بتواند در این بازار بزرگ، نقشی ویژه ایفا کند.
اما فناوری های پوشیدنی در چه بخش هایی طرفدار دارد؟ یکی از حوزه های پرطرفدار فناوری های پوشیدنی، ورزش است. رواج فناوری های پوشیدنی در حوزه ورزش زمینه ساز استفاده از این تکنولوژی در میادین ورزشی شده است طوری که به عنوان مثال امسال برای نخستین بار در مسابقات ورزشی تنیس میلان ایتالیا، هم بازیکن و هم مربی ها مجاز به استفاده رسمی از فناوری های پوشیدنی شده اند. به این ترتیب مربی می تواند با آنالیز داده های این وسایل هوشمند، فرصتی برای بررسی میزان پیشرفت ورزشکار به دست بیاورد.
یکی دیگر از بخش هایی که فناوری های پوشیدنی می توانند در آن تغییر و تحولاتی گسترده به وجود بیاورند سرویس های اضطراری همچون اورژانس و آتش نشانی هستند. به عنوان مثال آتش نشانان با استفاده از تکنولوژی های مرتبط با اینترنت در لباس یا کلاه ایمنی خود می توانند به اطلاعاتی مهم ازجمله سطح اکسیژن، ضربان قلب و دمای محلی که شخص گرفتار در آن قرار دارد دست پیدا کنند. همچنین با استفاده از این فناوری های پوشیدنی، آتش نشانان نیز می توانند در حوادث و آتش سوزی های گسترده به راحتی یکدیگر را پیدا کنند. فناوری واقعیت افزوده، عینک ها وهمچنین لباس های هوشمند، بیشترین استفاده را در این بخش دارند.
فناوری های پوشیدنی، اینترنت چیزها و اپلیکیشن های ویژه پیش بینی شرایط مختلف در فرودگاه ها و مدیریت پروازهای ایرلاین ها نیز نقشی خاص ایفا می کنند. امروزه کارکنان در برخی فرودگاه ها موظف به استفاده از عینک های هوشمند هستند و مسافران هم از دستبندهای هوشمند بهره می گیرند تا بتوان به راحتی تردد مسافران در فرودگاه را رصد کرد. همچنین با استفاده از این فناوری می توان اطلاعاتی درباره علایق مسافران به خرید، حضور در رستوران ها و کافی شاپ های فرودگاه و... به دست آورد.
 ساعت های هوشمند در صدر علاقه مندی کاربران
اما کاربران بیشتر به کدام یک از فناوری های پوشیدنی روی خوش نشان می دهند؟ محققان مؤسسه پژوهشی گارتنر معتقدند ساعت های هوشمند و صفحات نمایشگر  HMDsکه روی عینک های واقعیت افزوده نصب می شوند، محبوب ترین فناوری های پوشیدنی محسوب می شوند و انتظار می رود میزان فروش آنها در سال 2020 به ترتیب 34درصد و 48 درصد رشد داشته باشد.
ساعت های هوشمند وسایلی هستند که نه تنها زمان را نشان می دهند بلکه با اتصال به گوشی های هوشمند، دسترسی کاربر به اپلیکیشن های مختلف را نیز آسان تر می کنند. همچنین از این فناوری های هوشمند می توان برای اندازه گیری میزان ضربان قلب، تعداد تنفس و... بهره گرفت و حتی با گام شمار آن از میزان فعالیت بدنی و پیشرفت در حرکات ورزشی هم مطمئن شد. تحلیلگران مؤسسه پژوهشی گارتنر می گویند: در واقع حالا دیگر ساعت های هوشمند به یک وسیله حیاتی برای بسیاری از جوانان تبدیل شده و کاربران جهان مبلغ قابل توجهی برای خرید این فناوری پوشیدنی هزینه کرده اند.
به گفته محققان، درحال حاضر بازار تلفن های هوشمند و تبلت اشباع شده است و همین موضوع راه را برای ساعت های هوشمند باز کرده تا بیشتر عرض اندام کنند. همچنین انتظار می رود که مشتریان از کاهش قیمت ساعت های هوشمند سود ببرند چراکه کمپانی های مطرح فناوری جهان با یکدیگر به رقابت می پردازند و به عنوان مثال ساعت اپل، گلکسی سامسونگ و همچنین هوآوی تلاش دارند تا هریک بخشی از بازار را به خود اختصاص دهند و دیگری را عقب برانند. با توجه به تلاش این کمپانی ها برای فروش بیشتر و ارائه پیشنهادهای ویژه به کاربران جهان، محققان مؤسسه پژوهشی گارتنر اعتقاد دارند احتمالاً این رقابت شدید سبب کاهش قابل تأمل قیمت ساعت های هوشمند در سال 2020 خواهد شد.
«رانجیت اتول» یکی از محققان ارشد مؤسسه گارتنر می گوید: درحالی که رهبران و پیشتازان صنعت ساعت های هوشمند یعنی اپل واچ و گلکسی سامسونگ بیشتر به دنبال ارائه ساعت های گرانقیمت هستند، بقیه نقش آفرینان بازار همچون شیائومی و هوآوی قیمت بالای ساعت ها را با ارائه ساعت های هوشمند ارزان قیمت خنثی می کنند. به این ترتیب مدل های گرانقیمت (پریمیوم) با کاهش قیمت مواجه نمی شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :