آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263299
تاریخ انتشار : 28 آبان 1398 11:7
تعداد بازدید : 38

به کمک یک محقق ایرانی صورت گرفت:

چاپ سه بعدی بلوک های ضد گلوله

یک محقق ایرانی مقیم آمریکا با کمک همکارانش در دانشگاه رایس، موفق به چاپ سه بعدی بلوک های پلیمری ضد گلوله ای شده است که به سختی الماس هستند.
undefined

فناوران- دکتر «سید محمد سجادی» از دانشگاه رایس در آمریکا و همکارانش در جریان بررسی خصوصیات و پتانسیل های یک ماده نظری به نام  Tubulane موفق به ساخت یک ساختار واقعی شده اند که قدرت ضد گلوله ای بسیار بالایی دارد. با اینکه مکعب چاپ شده سه بعدی آن ها از پلیمرهای مشبک مملو از حفره هایی درست شده است، اما در آزمایش ثابت شد که این مکعب تقریباً به اندازه یک الماس سخت است و می تواند با اثربخشی فوق العاده ای گلوله ها را متوقف سازد. 
Tubulane سازه هایی میکروسکوپی از جنس نانو لوله های کربنی هستند. از این سازه ها می توان برای ساخت موادی بسیار مقاوم و در عین حال سبک وزن استفاده کرد ولی تاکنون چنین سازه هایی به دلیل چالش های لجستیکی تولید سازه با نانو لوله های کربنی، ساخته نشده اند.
محققان دانشگاه رایس متوجه شدند که امکان بزرگ کردن اندازه سازه های میکروسکوپی و چاپ سه بعدی آن ها با حفظ استحکام و مقاومت بسیار بالا در برابر فشار، وجود دارد. آن ها دو مکعب یکی از جنس پلیمر سخت و دیگری از جنس پلیمری که با ساختار tubulane درست شده بود، چاپ کردند و آن ها را با گلوله ای که 8/5 کیلومتر بر ثانیه سرعت داشت، آزمایش کردند.
هیچ کدام از مکعب ها خراب نشدند اما روی مکعبی که از جنس پلیمر سخت بود، حفره ای بزرگ ایجاد شد و مقاومت کل سازه را از بین برد. در مکعب دیگر اما گلوله در لایه دوم متوقف شده بود و بقیه قسمت های آن کاملا سالم مانده بودند.
باور عمومی این است که الگوهای خلل و فرج دار، قدرت بازدارندگی جسم را کاهش می دهند ولی در عمل محققان دریافتند که این الگوهای پیچیده به جسم کمک می کنند تا با تحمل فشار بسیار زیاد و فروپاشی، نیروی جنبشی را جذب کرده و آسیب وارده را بدون سرایت به دیگر قسمت ها، در همان محل نگه دارند.
به گفته سجادی، اندازه سازه های با الهام از توبول فقط به اندازه چاپگر سه بعدی محدود می شود و نسخه های مختلف ساخته شده از فلز، سرامیک و پلیمر می توانند کاربردهای مختلف داشته باشند. 
این تیم در تلاش است تا طراحی را بهینه تر کند و برنامه های کاربردی در مهندسی عمران، هوافضا ، نفت و تولید گاز از جمله این امکانات است.
منبع: ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :