آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263335
تاریخ انتشار : 29 آبان 1398 10:38
تعداد بازدید : 4718

استفاده از اطلاعات مکانی گوشی ها برای مقابله با مالاریا

گوشی های تلفن همراه به طور گسترده برای کمک به پزشکان و مقابله با بیماری ها به کار گرفته شده اند و این بار از این ابزار برای نبرد با مالاریا استفاده شده است.
undefined

فناوران- محققان دریافته اند که با استفاده از اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی گوشی های تلفن همراه می توان پیش بینی کرد که بیماری مالاریا در چه بخش هایی از یک شهر یا کشور در حال گسترش است.
پژوهشگران آمریکایی در بررسی های خود دریافته اند که اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی گوشی ها را می توان برای درک نحوه انتقال و شیوع بیماری هایی همچون مالاریا به کار گرفت و از این داده های جدید و به روز شده برای برنامه ریزی به منظور متوقف کردن روند شیوع این بیماری مرگبار استفاده کرد.
در واقع تحرک افراد مبتلا به مالاریا که از طریق گوشی ها ثبت می شود، نقش مهمی در مقابله با بیماری مذکور ایفا می کند. بررسی ترکیبی این پدیده همراه با مسایلی همچون مسافرت های درون شهری، شهرنشینی، جهانی شدن و تغییرات آب و هوایی می تواند الگویی ازنحوه شکل گیری و شیوع بیماری مالاریا در نقاط مختلف جهان به دست دهد که نابودی آن را تسهیل می کند.
انتظار می رود این اطلاعات که فعلا به طور آزمایشی در مورد سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ جمع آوری شده، در کنار اطلاعات مربوط به سرشماری ها، الگویی جامع در شهرها و روستاهای مختلف سراسر جهان در دسترس قرار دهد. البته ضروری است برای حفظ حریم شخصی و امنیت کاربرانی که قرار است از داده های خصوصی انها بدین منظور استفاده شود، تمهیداتی در نظر گرفته شود.
منبع: فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :