آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263388
تاریخ انتشار : 2 آذر 1398 11:52
تعداد بازدید : 4725

در ناامیدی از شرکت‌های ارایه دهنده

روستایی در ولز اینترنت فوق سریع خودش را راه انداخت

ساکنان روستایی در ولز که از سرعت کند اینترنت شان خسته شده بودند، دست به کار شدند و شبکه پهن باند خودشان را راه اندازی کردند.
undefined

فناوران- ساکنان روستای Michaelston-y-Fedw، روستایی کوچک  در 15 کیلومتری کاردیف، پیش از اینکه روستای شان به اینترنت پرسرعت دسترسی بیابد، زندگی دشواری داشتند و کسب وکارشان نمی چرخید. آنا برای سفارش کالاهایی که نیاز داشتند، باید وقت زیادی صرف می کردند و حتی برای پاسخ دادن ایمیل هایش هم به مشکل برمی خوردند.
اما چندی پیش ساکنان این روستای کوچک تصمیم گرفتند که شرایط را تغییر دهند و به جای اینکه منتظر بمانند تا یکی از ارایه دهندگان ملی خدمات اینترنت، شبکه پرسرعت پهن باند را برای آنها برقرار کند، خودشان این شبکه را راه اندازی کردند.
بن لانگ من، یکی از ساکنان این روستا می گوید: ما که کسب وکاری داشتیم، نه می توانستیم کالایی را اینترنتی سفارش بدهیم و نه به انجام امور بانکی بپردازیم و در بسیاری مواقع، در میانه انجام این امور اینترنت مان قطع می شد و باید دوباره کار را  شروع می کردیم و برای کاری که حالا سه چهار دقیقه ای انجام می دهیم، گاهی 40 دقیقه یا بیشتر وقت تلف می کردیم.
در چنین شرایطی، یکی از ساکنان روستا به نام دیو اسکافیلد (Dave Schofield) با همکاری تیمی 30 نفره از ساکنان داوطلب، برای حل این مشکل دست به کار شد. ساکنان روستا نیز از طرح او حمایت کردند و برای این کار 150 هزار پوند، پول جمع شد که با آن یک شرکت غیر انتفاعی تشکیل دادند.
اسکافیلد می گوید: ما کنترل اوضاع را خودمان به دست گرفتیم، زیرا دریافته بودیم که برنامه واقع گرایانه ای برای ارایه اینترنت فوق سریع در منطقه ما وجود ندارد و به این زودی ها به اینترنت پهن باند پایداری دسترسی نخواهیم یافت.
حزب کارگر بریتانیا که برای پیروزی در انتخابات آینده مبارزه می کند، چند روز پیش از برنامه ای پرده برداشت که بر اساس آن، در کل بریتانیا، اینترنت فوق سریع پهن باند مبتنی بر شبکه فیبر نوری ارایه خواهد شد. حزب کارگر زمان عملیاتی شدن این شبکه را 8 سال بعد پیش بینی کرده است.
اما شرکت غیرانتفاعی روستای Michaelston-y-Fedw به این طرح خوش بین نیست و اعلام کرده: با وجود اینکه طرح ارایه اینترنت پهن باند فیبرنوری برای تمامی خانه ها و کسب وکارهای بریتانیا، چیزی است که با کمال میل از آن حمایت می کنیم؛ اما معتقدیم که روش انتخاب شده، راه درستی نیست.
این شرکت هشدار داده که اجرای طرح حزب کارگر، علاوه بر شرکت آنها، ارایه دهندگان بزرگ تر خدمات اینترنت و خود دودلت را نیز زمین می زند و پیشنهاد کرده که به جای اجرای آن، دولت روی حمایت از شرکت های موجود متمرکز شود و اینترنت فوق سریع را از طریق همین شرکت ها ارایه کند.
اسکافیلد می گوید: سرویس ما هم اکنون به خوبی کار می کند و اینترنت یک گیگابیت در ثانیه پایداری را ارایه می کند و به سرعت 940 مگابیت برای آپلود و دانلود دست یافته است. در این شبکه انجام اموری مثل تلویزیون درخواستی، دانلود ویدیو و از این قبیل به سرعت و در یک چشم به هم زدن انجام می شود.
او می افزاید: افراد متعددی از این شبکه بهره مند شده اند و هم اکنون، متخصصانی مانند رادیولوژیست ها بدون حضور در محل، می توانند تصاویر پزشکی بیماران را ببینند؛ در حالی که پیش از این باید به بیمارستان ها می رفتند و با اینترنت کند آنجا کار می کردند. کشاورزان محلی نیز با اتکا به این شبکه کسب وکارشان را متنوع کرده اند و مثلا اتاق اجاره می دهند و کارگاه های روستایی راه اندازی کرده اند.
به گفته وی، مردم  محلی خودشان صاحب این شبکه و گرداننده آن هستند و همه بیش از پیش احساس می کنند  که عضوی فعال از جامعه اند.
اسکافیلد با بیان اینکه مبالغ اهدایی دولت ولز و پهنای باند گیگابیتی رایگان بریتانیا سرمایه ای مهم در راه اندازی این شبکه بوده است، می گوید که این حمایت های دولتی همچنان وجود دارد و سایر جوامع روستایی نیز می توانند از آنها برای راه اندازی شبکه خودشان استفاده کنند.
برای اجرای این شبکه، زمین داران و کشاورزان نیز کمک کردند و اجازه دادند که کابل های فیبرنوری در زمین های آنها کار گذاشته شود.
اسکافیلد می گوید: هزاران ساعت کار سخت به دست نیروهای داوطلب انجام شد تا این پروژه به واقعیت پیوست و حالا ما یک سرویس پهن باند در کلاس جهانی داریم که نمونه اش کمتر پیدا می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :